M jak Mrówka

Sauna w domu – jak z niej korzystać?

Sauna, coraz częściej decydujemy się na jej montaż we własnym domach jednorodzinnych. Kiedy nastają jesienne słoty, a po nich przychodzi mroźna zima, sauna pozwala na doskonałą regenerację i poprawę nastroju.

Aby jednak wpływ sauny był korzystny dla naszego zdrowia, a pobyt w niej komfortowy, trzeba pamiętać o kilku zasadach oraz kulturze przebywania w przestrzeni saunowej.

Pobyt w saunie to rodzaj rytuału, który wymaga należytej celebracji. Jeśli chcemy rzeczywiście się zrelaksować i pozwolić naszemu organizmowi na regenerację, wygospodarujmy odpowiednią ilość czasu. W saunie nie należy się spieszyć, a pomiędzy bezpośrednią kąpielą w gorącym powietrzu kabiny należy robić przerwy i odpoczywać.

Do korzystania z sauny należy również stosownie się przygotować. Czas w niej spędzony (praktyka relaksacyjna) jest bowiem porównywalny dla wydolności organizmu z mechanicznym wysiłkiem fizycznym.

Sauna – radość i kultura korzystania z sauny Sauna – radość i kultura korzystania z sauny

Zanim zaczniemy kąpiel w gorącym powietrzu

Zarówno dla własnego komfortu, jak i przez wzgląd na innych użytkowników – czasem bowiem zapraszamy do sauny pozostałych domowników lub znajomych – do sauny należy wchodzić czystym, najlepiej bezpośrednio po prysznicu. Trzeba jednak się wytrzeć i wysuszyć. Ciało myjemy nie tylko w celach higienicznych, istotne, aby nie było na nim śladów balsamów, dezodorantów i perfum. Z jednej strony, zapewni to prawidłowe oddychanie i otwieranie porów naszej skóry, z drugiej, uchroni przez roztaczaniem intensywnych woni, gdy temperatura naszego ciała zacznie rosnąć (sąsiadom w saunie niekoniecznie muszą one pasować).

Sauna – radość i kultura korzystania z sauny Sauna – radość i kultura korzystania z sauny

Ręczniki i ręczniczki – bez nich do sauny nie wchodzimy

W saunie koniecznie rozkładamy na ławeczce – w miejscu, gdzie będziemy zażywać kąpieli w gorącym powietrzu – swój ręcznik. Daje to nam poczucie intymności, a jednocześnie spływający z nas pot nie zalewa siedziska i zostaje wchłonięty w ręcznik. Wypada mieć ze sobą drugi ręcznik, którym osłaniamy miejsca intymne oraz mniejszy ręczniczek, którym ocieramy pot. W saunie powinniśmy być bowiem nadzy. Niewiele osób o tym pamięta, niewiele ma też na to odwagę. Trzeba jednak wiedzieć, że relaks osiągany kiedy nieskrępowane ciało jest otoczone gorącym powietrzem, jest doznaniem niezwykle odprężającym. Nie powinno się korzystać z sauny w kąpielówkach czy kostiumach kąpielowych (nienaturalne tkaniny, odciskające się ściągacze powodują nieprawidłowe krążenie i blokują oddychanie skóry).

Sauna – radość i kultura korzystania z sauny Sauna – radość i kultura korzystania z sauny
Stroje saunowe

Do sauny polecane są bawełniane, najlepiej frotte ręczniki kąpielowe, hammamy (bardzo delikatne, zwiewne ręczniki typu pareo) oraz kilty, czyli gotowe spódniczki i sukienki z materiału frotte pozwalające na osłonięcie ciała i swobodne poruszanie się. Dobrze, jeśli do sauny weźmiemy też niewielki ręczniczek pozwalający nam na ocieranie potu z twarzy. Jeśli korzystamy z sauny regularnie, warto wtedy zaopatrzyć się również w czapkę z bawełny lub filcu. I choć brzmi to zabawnie, odgrywa ona bardzo pożyteczną rolę. Chroni przed nadmiernym przegrzaniem głowy, zabezpiecza też przed wrażeniem parzenia płatki uszu, a co najważniejsze chłonie pot spływający z czoła i nie dopuszcza, by zalewał nam oczy.

Przydatne akcesoria saunowe

  Sauna – radość i kultura korzystania z sauny Sauna – radość i kultura korzystania z sauny

W samej kabinie saunowej powinien być koniecznie termometr, który pozwala ocenić stopień nagrzania powietrza. Zwykle odpowiednia temperatura dla typowej sauny fińskiej suchej to przedział pomiędzy 80 a 110oC. Przy czym należy pamiętać, że dla osób początkujących nie jest wskazany pułap maksymalny. Optymalnie przy 85-90oC powinniśmy zażywać relaksu w jednorazowym seansie około 15 minut, Dlatego w saunie konieczny jest również czasomierz. Na potrzeby kabin saunowych producenci oferują klepsydry z przesypującym się piaskiem na tle skali, które to każdorazowo po wejściu odwracając go góry nogami, ustawia się na pomiar czasu. Jednym z rytuałów seansu w saunie jest polewanie kamieni rozłożonych na piecu grzewczym niewielką ilością wody. Przydaje się w tym celu cebrzyk z chochlą. Kabina wypełnia się wtedy wilgotną parą, która potęguje efekt pocenia się i oczyszczania się organizmu. Dla określenia stopnia wilgotności warto w saunie zainstalować też higrometr, który pokaże, jaki poziom jest aktualnie. Komfortowy poziom wilgoci dla osób korzystających z sauny amatorsko nie powinien przekraczać 20%. Polewając kamienie można wprowadzić jeszcze dodatkowy przyjemny efekt, dodając do wody specjalnych olejków aromatycznych. Są jednak zwolennicy i przeciwnicy takiego rozwiązania. Ci drudzy wykorzystują chętnie gotowe kamienne naczynka, które ustawia się na kamieniach i wypełnia wodą z olejkiem eterycznym. Parując, roztwór nie zalewa kamieni, nie pozostawia więc na nich osadów ani ryzyka zatłuszczenia pieca grzewczego. Popularne są również naczynia wypełnione solą kamienną, a nawet całe bryły soli, które pod wpływem ciepła jonizują powietrze i uwalniają mikroelementy, którymi inhalujemy drogi oddechowe podczas seansu.

Sauna – radość i kultura korzystania z sauny Sauna – radość i kultura korzystania z sauny
Sauna – radość i kultura korzystania z sauny Sauna – radość i kultura korzystania z sauny

Relaks pomiędzy seansami w saunie

Sauna – radość i kultura korzystania z sauny Sauna – radość i kultura korzystania z sauny

To bardzo ważny element rytuału zażywania relaksu w saunie. Po każdym seansie w gorącej kabinie (typowo 15-minutowym) należy wyjść, schłodzić się zimnym prysznicem lub mocnym strumieniem chłodnej wody, wytrzeć ciało ręcznikiem i aby się nie wychodzić nadmiernie, założyć gruby, chłonny (najlepiej również frotte lub bawełny wafelkowej) szlafrok. W miejscu, gdzie mamy kabinę saunową powinny znaleźć się wygodne siedziska, a nawet leżanki lub leżaki. Dobrze też, jeśli miejsce takiego odpoczynku pomiędzy seansami wyposażymy w lekkie kocyki. Nie powinno się nadmiernie wychładzać podczas relaksacji.

Sauna – radość i kultura korzystania z sauny Sauna – radość i kultura korzystania z sauny

Otocznie sauny ma również służyć odprężeniu, warto zatem zadbać o nastrój poprzez zbudowanie przyjemnej atmosfery – ciepła, harmonii, spokoju. Ten efekt spotęgują świece i podgrzewacze w estetycznych lampionach. Świetnie sprawdzą się świece nawaniające o łagodnych i niedrażniących orientalnych zapachach.

Sauna – radość i kultura korzystania z sauny Sauna – radość i kultura korzystania z sauny

Dominika

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *