M jak Mrówka

Moda na czerń i biel

Moda na czerń i biel

Czarny i biały to kolory uznawane za bardzo eleganckie, ich połączenie jest atrakcyjne nie tylko w świecie mody, ale także w aranżacji wnętrz. Jak używać tych barw, by stworzyć stylową kompozycję?

Moda na czerń i bielAranżacje oparte na dominacji dwóch kolorów dają zazwyczaj dobry efekt, są spójne i przyciągające wzrok. Jeśli chcemy stworzyć stylizację opartą na bardzo wyrazistych kontrastach, połączmy czerń z bielą. Efekt wizualny może być bardzo oryginalny i ponadczasowy.

Czerń i biel z tradycją

Łączenie czerni z bielą ma długą tradycję i jest mocno osadzone w stylizacjach wnętrz. Klasyk znany od starożytności to oczywiście biało-czarna kamienna szachownica ułożona na podłogach. Takie samo pochodzenie mają posadzki stworzone z marmurowych lub granitowych płytek heksagonalnych albo oktagonalnych z wstawkami w kontrastowym kolorze. Moda na nie powróciła w XX-leciu międzywojennym, kiedy to królował art déco – styl, w którym kontrast odgrywał bardzo ważną rolę. Posadzki tego typu przetrwały próbę czasu i także dzisiaj są na topie. Równie inspirujące dla nowoczesnych aranżacji są nawiązania do op-artu, stylu którego początki sięgają schyłku lat 50. i 60. XX wieku. Siłą op-artu, znanego także jako wizualizm, była ogromna dynamika, którą uzyskiwano łącząc proste geometryczne formy rytmicznie powtarzalne z wyrazistymi barwami – bardzo często bielą oraz czernią. Te kompozycje często sprawiające wrażenie wielowymiarowych są od tego czasu chętnie przenoszone na przykład na tapety.

Moda na czerń i biel Moda na czerń i biel

Czerń i biel we wnętrzach

Czarno-białe elementy wykończeniowe mogą być tłem dla mebli i innych detali lub jedynie dodatkami, służącymi tworzeniu stylu wnętrza. Dobrą bazą dla stylizacji modernistycznych, minimalistycznych, loftowych, a także klasycznych oraz eklektycznych są biało-czarne posadzki kamienne, z płytek ceramicznych lub wykładzin elastycznych. Warto je połączyć z białymi ścianami oraz drewnianymi meblami. W budowaniu podstaw równie ważną rolę odgrywają ściany. Biel i czerń występuje na nich najczęściej w postaci tapet lub kompozycji utworzonych z czarnych oraz białych płytek ceramicznych albo kamiennych. Tapety nie tylko te bliskie op-artowi, ale nawet w kwiaty czy groszki będą jednak na tyle wyraziste i dynamiczne, że wystarczy, jeśli je ułożymy tylko na jednej ścianie lub na ich fragmentach. Jeśli zastosujemy takie połączenie kolorystyczne w postaci płytek, zbudujmy spokojniejszą kompozycję, w której białe lub czarne elementy będą dla bazy w tych kolorach jedynie subtelnym dodatkiem. Nowoczesne połączenie bieli z czernią to również tworzenie kontrastów, w których duża biała powierzchnia ścian jest tłem dla czarnej posadzki lub odwrotnie czarna ściana pokryta na przykład farbą tablicową odcina się od białej posadzki. Dużą pionową płaszczyznę można też stworzyć aranżując białą lub czarą zabudowę – to choćby szafy kuchenne lub garderoby. W połączeniu z kontrastową posadzką stworzą elegancką, ponadczasową kompozycję.

Moda na czerń i biel Moda na czerń i biel

Ważne dopełnienia

Do biało-czarnej aranżacji warto wprowadzić jeszcze jeden ożywiający ją kolor – może to być dynamiczna czysta czerwień lub żółć, które były dopełnieniami typowymi dla aranżacji op-artowskich. Modna butelkowa zieleń czy też chętnie stosowane od czasów art déco złoto przybliżą stylizację do modernizmu.

Anna Wojciechowska

Redaktor wnętrzarski i budowlany z wieloletnim doświadczeniem. Wnikliwy obserwator nowych trendów. Wyśledzi każdą nowinkę nawet w najdalszym zakątku świata. Miłośnik klasyki we wnętrzach. Prywatnie kierownik grupy remontowej w swoim domu od 20 lat. Pasjonat pięknych ogrodów, szczególnie w wiosennym wydaniu. 

 

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *