M jak Mrówka

Samodzielnie projektowanie ogrodu

Samodzielne projektowanie ogrodu

Planowanie założenia nowego ogrodu, przeorganizowanie i zmiana walorów estetycznych starego, nie koniecznie musi wiązać się z dużą inwestycją finansową.

Warto przemyśleć, czy na etapie planu i projektu nie poradzimy sobie sami, tak aby wydatki ograniczyć, już później tylko  do prac wykonawczych i zakupu roślin. Projektowanie ogrodu samemu może okazać się ciekawą i inspirującą, a przy tym efektywną zabawą, do której zachęcam.

Jakie mamy warunki

Zanim zastanowimy się, jaki charakter chcemy nadać naszemu ogrodowi, jakie rośliny zasadzić i jakie ma spełniać funkcje, warto ocenić i przeanalizować jego położenie oraz warunki roślinne i glebowe.
Najważniejsze aspekty, które musimy ustalić to: czy działka jest nasłoneczniona, czy może częściowo lub całkiem zacieniona? Czy położenie działki gwarantuje utrzymywanie się wilgoci, czy może szybkie wysychanie? Warto też określić rodzaj gleby (kwaśna czy zasadowa), tak żeby móc odpowiednio potem dobierać rośliny. Samodzielne wykonanie projektu pełnego ogrodu będzie wymagało dużego wkładu pracy i precyzyjnych pomiarów działki. Jeśli obawiamy się, że możemy nie podołać takiemu przedsięwzięciu, najlepiej  rozpocząć od planowania rabat – fragmentów ogrodu, np. rabaty frontowej.

Samodzielne projektowanie ogrodu

Przy projektowaniu ogrodu warto wykorzystać naturalne warunki działki. Gdy na terenie znajdują się pagórki, fragmenty skał i starodrzew, dobrze uwzględnić te elementy w projekcie, aby zaaranżować ciekawe kompozycje roślinne, ich kaskadowe ułożenie, elementy pnące i płożące. Na początku określmy zatem, jaki rodzaj drzew, krzewów i roślin rośnie na terenie naszego przyszłego ogrodu – staną się osnową nowej aranżacji. Przyjrzyjmy się tym roślinom, pozwolą one nam też określić jakie gatunki, które zamierzamy dosadzać, będą się tu czuły dobrze. Z pomocą może nam przyjść internet, w którym po wpisaniu określonej charakterystyki np. „rośliny do wilgotnych zacienionych stanowisk”, łatwo znajdziemy polecane odmiany.  Na portalach ogrodowych jest mnóstwo informacji dotyczących zakupu, uprawy i pielęgnacji popularnych roślin. Z pomocą przyjdą również czasopisma ogrodowe.

Nie tylko estetyka

Jeżeli na działce nie ma drzew i krzewów, planując nasadzenia nie możemy brać pod uwagę jedynie walorów estetycznych. Bardzo ważną rzeczą jest tempo przyrastania i rozrostu roślin. Łatwo możemy doprowadzić do całkowitego zagłuszenia rabaty przez jeden krzew lub zacienienia terenu przez zbyt szybko rozgałęziające się korony posadzonych drzew. Sadząc drzewa i krzewy, trzeba też zasięgnąć informacji, jak dana odmiana jest ekspansywna  i jak będzie wyglądała za kilka lat. Pamiętajmy też, że drzewa liściaste oraz modrzew „śmiecą”.

Planując ogród nie zapomnijmy o przesłonach, elementach dzielących strefy ogrodu – trzeba przewidzieć już na etapie planowania, czy idealne w tej roli żywopłoty będziemy chcieli formować czy zachowamy ich naturalny przyrost.

Przygotowanie i do dzieła

Teren przed przystąpieniem do projektowania warto dobrze wysprzątać, prześwietlić, jeśli jest już zadrzewiony, czasem też odchwaścić. Tak oczyszczony teren dobrze też obfotografować. Możliwość przyjrzenia się przestrzeni na monitorze komputera rozbudza wyobraźnię, pozwala też odnieść własne warunki do gotowych rozwiązań efektownych ogrodów proponowanych np. na blogach w internecie.

Wyobraźmy sobie zatem nasz ogród. Powinien on być spójny z otoczeniem, ładnie komponować się z domem, ma też być funkcjonalny, a więc spełniać nasze potrzeby – kiedy będziemy w nim przebywać, musimy czuć się dobrze. O ogrodzie możemy myśleć w kategoriach rekreacji – jeśli lubimy poświęcać mu czas i pracę (przycinać rośliny, nawozić, kosić, grabić etc.) oraz w kategoriach pełnego relaksu, czyli stworzyć  miejsce, które „samo rośnie” i wymaga zdecydowanie mniej pielęgnacji. Zarówno do jednego, jak i drugiego typu znajdziemy odpowiednie gatunki roślin. Zanim sporządzimy sobie listę roślin, które nam się podobają, weźmy więc pod uwagę wszelkie sugestie nasadzeń i zasady pielęgnacji.

Ogród z pomocą internetu

Poza pełną wiedzą dotyczącą roślin i ich wymagań, znajdziemy w internecie darmowe programy do projektowania ogrodów. Doskonale nadają się do amatorskiego planowania i aranżowania przestrzeni zielonej wokół naszego domu, nie wymagają od nas umiejętności plastycznych. 
Programy te są bardzo łatwe w obsłudze i intuicyjne. Ze zbioru gotowych obrazów mamy możliwość wyboru określonej przestrzeni, z elementami architektury np. z ogrodzeniem, domem, ścieżkami lub bez.

Samodzielne projektowanie ogrodu

Wybieramy więc obraz najbardziej zbliżony do naszych warunków, np. front przed domem tzw. przedogródek. Już na wstępie program pozwala nam przyporządkować warunki glebowe, wilgotność, nasłonecznienie, a to z kolei otwiera możliwość wyboru sugerowanych do takich warunków gatunków roślin. (Pozwala nam to jeszcze raz zweryfikować czy gatunki, które braliśmy pod uwagę planując nasz projekt, na pewno będą dobrze czuły się w tych warunkach). W zależności jak wyobrażamy sobie zieloną aranżację wokół nas, możemy otoczyć dom minimalistycznym ogrodem wybierając żywotniki, bukszpany i trawy albo wypełnić go feerią barw okalając azaliami, różanecznikami, tawułami i krzewuszkami. Program samoistnie określa przybliżoną wielkość rośliny, odpowiednio wkomponowując ją w perspektywę. My tylko wybieramy tę, która nam się podoba i upuszczamy w miejscu, gdzie chcielibyśmy, żeby rosła. Programy zawierają również bazę obrazów małej architektury (ławeczki, pergole, fontanny itp.) oraz rodzaje nawierzchni, pozwalające zaprojektować przestrzenie komunikacyjne.

Internetowe programy do projektowania ogrodów pozwalają w łatwy sposób sporządzić wizualizacje przestrzeni z widoku panoramicznym oraz z tzw. lotu ptaka. Projekt możemy zapisać oraz wydrukować. Wersje darmowe zawierają podstawową, najbardziej popularną listę roślin, bazę obrazów oraz dostęp do określonej grupy funkcji, po dokupieniu licencji zestaw możliwości i efektów znacznie wzrasta. Projektowanie w ten sposób może stać się dla nas nie lada przyjemnością.

Pamiętajmy jednak, że czym bardziej skomplikowany i wymagający projekt, tym dłuższa i kosztowniejsza jego realizacja. Niektóre elementy musimy obowiązkowo uwzględnić  na etapie projektu, jak np. nasadzenia dużych roślin, trakty i ścieżki, czy (jeśli jest konieczny) system nawadniania, ale wiele elementów możemy dopełniać już po nasadzeniach, np. dosadzanie bylin i roślin okrywowych, dodawanie elementów małej architektury, np. rzeźby.

Ja korzystałam z programu GardenPuzzle i umieszczone zdjęcia to przykładowe projekty z tego właśnie wygodnego narzędzia.

autor: Dominika
zdjęcia: GardenPuzzle, fotolia.com






Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *