M jak Mrówka

Rośliny doniczkowe na cały rok, ale i w sam raz na święta

Rośliny doniczkowe na cały rok, ale i w sam raz na święta

Podpowiadamy, jak wprowadzić miły akcent świąteczny, wykorzystując całoroczne ozdobne rośliny doniczkowe. Te odmiany z powodzeniem mogą cieszyć oko przez cały rok, a wyróżnione w magicznym gwiazdkowym czasie, mile wpiszą się w klimat Bożego Narodzenia. Ich kolor oraz walor ozdoby trafnie nawiązują do symboliki świątecznej.

„Święta, święta i po świętach” mówi staropolskie porzekadło. Rzeczywiście, przygotowując święta czasem nawet się nie zdążymy się obejrzeć, kiedy już przemijają. Przygotowywane aranżacje, wybierane i kupowane na ten czas ozdoby i dekoracje ledwo wystawione już ponownie trzeba chować. Może zatem warto wykorzystać popularne rośliny doniczkowe, które świetnie nadają się do całorocznej ozdoby wnętrza, a mają w sobie to coś, co idealnie wpisuje się w świąteczną stylistykę.

Czerwone czapeczki – ostry akcent mini papryczki doniczkowej

Intensywnie czerwone owoce doniczkowej karłowatej papryczki ozdobnej to trafiony pomysł na świąteczny akcent. W ładnej oprawie będą przypominać czapki domowych skrzatów – oczywiście tych dobrych, które zadbają o miły klimat świąt. To właśnie o tej porze roku – późną jesienią i zimą – dojrzewają owoce tej w naszym klimacie ozdobnej rośliny doniczkowej. W swojej macierzystej ojczyźnie – Ameryce Północnej – z tego względu określa się ją czasem papryczką bożonarodzeniową. Roślina ta jest jednoroczna, a jej dojrzałe owoce są jak najbardziej jadalne.
Jeśli zostanie z nami po świętach, z powodzeniem będziemy mogli wykorzystać ją jako pikantną przyprawę – np. do potraw meksykańskich. W uprawie całorocznej sprawdza się bowiem w kuchennych kącikach ziołowych czy warzywnikach balkonowych.

Rośliny doniczkowe na cały rok, ale i w sam raz na święta

Kwiaty i kolce – chociaż nie ostrokrzew

Nie tylko choinka może nas cieszyć swoimi igłami. Wilczomlecz lśniący chętnie pokaże w tym czasie kolce, ale również urocze kwiaty, kontrastujące z intensywnie zielonymi liśćmi. Ta niepozorna roślinka ma w sobie wiele uroku, którym warto podkreślić świąteczne dekoracyjne kąciki. Nie każdy wie, że jest to roślina blisko spokrewniona z popularną poinsecją (gwiazdą betlejemską), która w tym czasie jest wręcz ikoną bożonarodzeniowej dekoracji. Wilczomlecz zostanie z nami na lata, jest rośliną wytrzymałą i niewymagającą. Kwitnie stale.

Należy jednak pamiętać, że jego sok podrażnia śluzówki.

Rośliny doniczkowe na cały rok, ale i w sam raz na święta
fot. pixabay.com

Czerwone korale – świąteczny urok golterii

Jej zimowy urok doceniają głównie właściciele ogrodów, którzy wykorzystują tę roślinę jako odmianę okrywową. Czerwone jagodowe owoce na tle ciemnozielonych, przebarwiających się nieco na czerwone, zimozielonych liści, pokryte dodatkowo szronem to iście bajkowa sceneria.

Dlatego golteria chętnie oferowana jest na stoiskach ogrodniczych i kwiaciarnianych w okresie przed Bożym Narodzeniem jako roślina do dekoracji balkonów, tarasów, ganków, przedsionków, ale także naszych wnętrz. W doniczce lub osłonce z motywem świątecznym golteria będzie wyglądać niezwykle dekoracyjnie zarówno zaprezentowana pojedynczo, jak i w kompozycji z innymi popularnymi świątecznymi roślinami. Po świętach golterię z powodzeniem możemy uprawiać nadal, przez cały rok. Najlepiej odnajdzie się w warunkach zewnętrznych, na balkonie, tarasie czy we wspomnianym już ogrodzie.

autor tekstu: Dominika
zdjęcie tytułowe: pixabay.com

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *