M jak Mrówka

Poinsecja – jak ją pielęgnować

Poinsecja - jak ją pielęgnować

Będąc na zakupach, nie oparłam się i kupiłam poinsecję. Tak, wiem, do świąt jeszcze trochę czasu, ale chciałam jakoś poprawić sobie humor, ponieważ krótkie i zimne dni nie nastrajają pozytywnie, ponadto trwająca pandemia i izolacja jest już nie do zniesienia, mimo dzisiejszych w miarę optymistycznych informacji.

Poinsecja – inaczej gwiazda betlejemska – to symbol Bożego Narodzenia. Zawsze pojawia się w moim domu w okresie świątecznym, jednak nigdy długo nie przetrwała. Teraz postanowiłam o nią odpowiednio zadbać, a być może za rok uniknę wydawania pieniędzy na tę roślinę – przecież jest wieloletnia. Ponadto będzie dekorowała dom przez cały rok!

Poinsecja – ze sklepu do domu

Wybór poinsecji w sklepach jest ogromny – możemy wybierać i przebierać. Jednak na co zwrócić uwagę? Oznaką, że roślina jest w dobrym stanie są gęste, świeże liście. Wiele osób błędnie sądzi, że kwiatami tej rośliny są kolorowe (najczęściej białe lub czerwone), pokarbowane lub spiczaste liście, układające się w gwiazdę – przyznam się, jak też tak do niedawna myślałam. To jednak są przylistki, kwiaty są niewielkie, żółto-zielone i znajdują się wewnątrz rozety barwnych listków. Jeśli ziemia jest zbyt mokra czy przesuszona, zrezygnujmy z zakupów, ponieważ w poinsecja źle znosi takie warunki i po przyniesieniu do domu, szybko będzie gubiła liście. Zresztą tak samo, jak roślina przetrzymywana w przeciągu. W trosce jak najdłuższą kondycję rośliny, musimy zadbać także o odpowiedni transport – owińmy ją papierem i jak najszybciej postawmy we wnętrzu.

Jak pielęgnować poinsecję

Wybierzmy dla poinsecji jasne i ciepłe miejsce (optymalna temperatura to 15-22oC). I chociaż roślina pochodzi z Meksyku, to nie przegrzewajmy jej – lepiej nie stawiać jej przy grzejnikach czy innych źródłach ciepła. Parapet nie jest dobrym miejscem także ze względu na bezpośrednie nasłonecznienie – zalecane jest światło rozproszone. Oczywiście kwiat należy podlewać, najlepiej co drugi dzień niewielką ilością wody o temperaturze pokojowej – nie należy dopuścić do przesuszenia korzeni! Jak wspomniałam, poinsecja nie lubi również nadmiaru wody – usuwajmy ją więc ze spodka lub doniczki. Dobrze też ją nawozić – na pewno odwdzięczy się pięknym wyglądem. W tym celu raz w miesiącu zasilamy gwiazdę betlejemską nawozem mineralnym o niskiej zawartości azotu – dodajemy go do wody.

autor tekstu: Asia
zdjęcia: pixabay.com

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *