M jak Mrówka

Pufy – modnie i wygodnie

Pufy – modnie i wygodnie

Genialne w swej prostocie, mniej lub bardziej atrakcyjne w formie, worki wypełnione granulatem – czyli pufy do siedzenia, stały się niezwykle atrakcyjnym pomysłem na wyposażenie i aranżacje wnętrza.

Pomysł wypełnienia materiałowego worka miękkim wsadem na potrzeby wygodnego odpoczynku jest stary jak świat. Znane nam są chociażby z literatury sienniki, czyli prowizoryczne materace wypełnione sianem. Wprowadzenie tego typu mebla na salony to jednak moda stosunkowo niedawna, niemniej kojarząca się już powszechnie z atrakcyjnym designem. Wzbudziła uznanie i zyskała sobie popularność zarówno w stylizacji nowoczesnych przestrzeni publicznych, jak i aranżacji ciepłych, przytulnych wnętrz mieszkalnych. Poznajmy więc modne i wygodne pufy.

Pufy – modnie i wygodnie Pufy – modnie i wygodnie

Worki sako

Sako to prosty worek wypełniony granulatem. Stał się w pewnym momencie modnym detalem – obowiązkowo na wyposażeniu nowoczesnych, designerskich przestrzeni. Jego wielkość i forma może być różna – łączy go fakt, że stanowi wygodne, układające się do kształtu użytkownika siedzisko, które można dowolnie przestawiać, aranżować, prezentować. Ze względu na swoją prostotę wpisuje się doskonale we wnętrza o minimalistycznym charakterze, o awangardowym, industrialnym wystroju, ale też tam, gdzie chcemy zbudować ciepłą przytulną atmosferę relaksu i intymności. Sako to mebel uniwersalny, mobilny, dopełniający.

Pufy – modnie i wygodnie Pufy – modnie i wygodnie Pufy – modnie i wygodnie

 

Kształty i formy pufów

Pufy znajdziemy w pełnym asortymencie form, kształtów i rozwiązań. Chociaż największy sukces odniosły worki sako to producenci oferują bogaty asortyment innych rozwiązań w ramach mebla – pokrowiec wypełniony granulatem. Począwszy od prostych siedzisk w kształcie stożka lub wielkiej poduchy, znajdziemy na rynku również bardziej skomplikowane kształty o ciekawej linii szwów i przepikowaniach – w formie muszli, fotela, nawet sofy (wielkiej piłki albo np. otwartej dłoni). Wspólnym elementem dla pufa będzie jednak zawsze lekka, mobilna forma i wypełnienie, które sprawia, że puf jest miękki i dopasowuje się do ciała.

Pufy – modnie i wygodnieMateriały obiciowe pufów

Pufy, ze względu na swoją wszechstronność zastosowania i wygodę w użytku, produkuje się często z bardzo eleganckich ekskluzywnych materiałów – dekoracyjnych tkanin obiciowych, pluszu, skóry, wpisując je tym samym w modne trendy i nadając nowoczesne wzornictwo – aktualne w tendencjach dekoratorskich. Szeroki wybór dekoracyjnego wykończenia pufów sprawia, że znajdują wykorzystanie nawet w bardzo eleganckich przestrzeniach jak salon czy biuro.

Niemniej bardzo popularne są również rozwiązania mniej zobowiązujące, o wesołych kolorach, wpisujące się doskonale w całą grupę pufów dedykowanych do przestrzeni dziecięcych. Będą to wtedy pufy z materiałów mniej wyrafinowanych (brezentu, ortalionu, sztucznej skóry) – znacznie trwalszych i odpornych na zabrudzenia. Wybór wzorów i barwnych kompozycji jest tak duży, że na potrzeby wykończenia dziecięcego królestwa, szczególnie warto wziąć pod uwagę ten rodzaj siedziska. Pufy będą też uniwersalnie wygodnym meblem do zabawy i polegiwania.

Pufy – modnie i wygodnie Pufy – modnie i wygodnie

Wypełnienie pufy

W sprzedaży znajdziemy pufy dmuchane oraz z naturalnym wypełnieniem (ziarnami zbóż lub fasolką – szczególnie te o orientalnym życiorysie), niemniej najpopularniejszy jest dziś styropianowy granulat. Zapewnia on pufom przede wszystkim lekkość. Styropianowe kuleczki stanowią również doskonałą izolację termiczną, co zapobiega przenikaniu zimna z podłoża do siedziska (pufy wykonane z tworzyw wodoodpornych nadają się też doskonale do przestrzeni zewnętrznych – do ogrodu i na taras). Wypełnienie ze styropianu sprawia, że siedzisko jest sprężyste, doskonale dopasowuje się do kształtów ciała i daje poczucie odprężenia. W głębokim pufie możemy mieć wręcz poczucie otulenia, dlatego niejednokrotnie producenci pufów zapewniają o relaksacyjnym i rehabilitacyjnym działaniu swoich siedzisk.

Pufy – modnie i wygodnie Pufy – modnie i wygodnie

Dla kogo pufy

Pufy, ze względu na swój dopasowujący się do układu ciała kształt poleca się szczególnie osobom, które pozostają długo w pozycji siedzącej – do długotrwałej pracy przy komputerze, uczącym się czy oglądającym telewizję. Pozycja siedząca lub półleżąca na pufie, w którym delikatnie pracują granulki wypełnienia wywołuje mikro ruchy mięśni, zapewniając stałą ich stymulację i odciążenie kręgosłupa.

Przy wyposażaniu przestrzeni domowej warto zatem wziąć pod uwagę zakup atrakcyjnego pufa. Może on bardzo ciekawie dopełnić naszą aranżację, wzorem (np. palmowe liście), fakturą materiału (np. imitacją przecieranej skóry) czy kształtem (np. efektowną, pikowaną muszlą). Nie jest to inwestycja droga, a może przyczynić się do uatrakcyjnienia mieszkanie zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym.

Dominika

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *