M jak Mrówka

Jaką wybrać farbę do łazienki

Jaką wybrać farbę do łazienki

Coraz częściej odchodzi się od układania płytek na całych ścianach w łazience – znajdują się one wyłącznie tam, gdzie jest to niezbędne. Miejsca, które nie są narażone na bezpośredni kontakt z wodą możemy pomalować. Oczywiście należy wybrać odpowiednią farbę.

Aby farba zapewniła ścianie właściwą ochronę przed wilgocią, należy wybrać przeznaczoną do malowania łazienek. Wielu producentów farb ma je w swojej ofercie. Różnią się one recepturą, a więc mają nieco inne właściwości i w nieco inny sposób chronią ścianę. Farby łazienkowe są wydajne, odporne na chemikalia, podczas malowania nie chlapią oraz doskonale pokrywają powierzchnie. Pozbawione są przykrego zapachu oraz są przyjazne dla zdrowia. Z łatwością znajdziemy je na sklepowych półkach, ponieważ określone są nazwą Kuchnia i Łazienka bądź tylko Łazienka. Dostępne są w wielu atrakcyjnych kolorach.

Jaką wybrać farbę do łazienki Jaką wybrać farbę do łazienki Jaką wybrać farbę do łazienki Jaką wybrać farbę do łazienki

Farby akrylowe do łazienki

Spoiwem farb akrylowych jest żywica akrylowa. Pomalowane ściany zyskują powłokę dobrze przepuszczającą parę wodną. Farby akrylowe są trwałe i, co ważne, pokryte nimi ściany można bez problemu zmywać. Pokryjemy nimi tynk, cegłę, beton, a także tapetę (papierową, winylową czy z włókna szklanego). Na rynku dostępne są również w wersji odpornej na grzyby i pleśnie. Pamiętajmy jednak, że jeśli nasze ściany nie są idealnie gładkie, mają zarysowania, to farba akrylowa pokryje tylko te najpłytsze.

Jaką wybrać farbę do łazienki Jaką wybrać farbę do łazienki Jaką wybrać farbę do łazienki Jaką wybrać farbę do łazienki Jaką wybrać farbę do łazienki Jaką wybrać farbę do łazienki

Farby lateksowe do łazienki

Łazienkowe farby lateksowe wbrew pozorom nie zawierają lateksu, lecz emulsje żywiczne w większej ilości niż akrylowe, dzięki czemu nieco lepiej pokryją ściany niż farby akrylowe. Ponadto pozwalają oddychać pomalowanym powierzchnią, które można zmywać, a nawet szorować. Zawarty w nich kauczuk umożliwia malowanie zarówno ścian nowych, jak i wcześniej pomalowanych. Farbami lateksowymi pokryjemy płytę wiórową, gipsowo-kartonową, MDF, beton, cegłę, tynk i drewno. W zależności od naszych preferencji możemy uzyskać powłokę matową lub z połyskiem. Używa się je równie łatwo jak akrylowych. Nie kapią, świetnie kryją i bardzo szybko schną, są odporne na promienie słoneczne. Do niektórych farb lateksowych producenci dodają czyste srebro, które ma właściwości biobójcze – farba zachowuje je przez cały czas, gdy jest na powierzchni ścian.

Farby lateksowo-akrylowo do łazienki

Farby te łączą w sobie trwałość farby akrylowej i elastyczną formułę farby lateksowej. Są odporne na zabrudzenia, plamy, uszkodzenie, bezpieczne dla środowiska i zdrowia domowników. Charakteryzują się najwyższą odpornością na zmywanie i szorowanie.

Jaką wybrać farbę do łazienki Jaką wybrać farbę do łazienki Jaką wybrać farbę do łazienki Jaką wybrać farbę do łazienki

Farby ceramiczne do łazienki

Farby łazienkowe ceramiczne to rodzaj farb akrylowych z technologią ceramicznych kulek. Tworzą na ścianach idealnie gładką, cienką, twardą i zwartą powłokę, która nie chłonie kurzu i brudu, dzięki czemu ściany długo wyglądają jak świeżo pomalowane. Odznaczają się świetną przyczepnością i elastycznością, co umożliwia niwelowanie nierówności. Farby ceramiczne są dekoracyjne, mają bardzo delikatny połysk.

Asia

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

1 komentarzSkomentuj

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *