M jak Mrówka

Prezent świąteczny ostatniej szansy

Prezent świąteczny ostatniej szansy

A może by tak w tym roku zrezygnować ze świątecznych prezentów? Taka myśl towarzyszy mi już od kilku lat, ale jak do tej pory nie udało się w mojej rodzinie wcielić tego pomysłu w życie. Za każdym razem, kiedy nieśmiało zgłaszam taką propozycję, spotyka się ona z głębokim protestem moich córek. Być może słusznie. Prezenty są potrzebne. Można jednak do nich podejść niestandardowo.

Klamka zapadła również i w tym roku. Zanim zaproponowałam, że rezygnujemy z prezentów w tym roku, już dowiedziałam się, że proces zakupowy się rozpoczął. Przeszliśmy jednak na wyższy stopień tego obyczaju – zakupy poprzedzone są tworzeniem listy potrzeb. Takie listy do św. Mikołaja, tylko że przekazywane mailowo między sobą. I to jest pierwsze sito. Gdy trzeba wyeksplikować te swoje marzenia, okazuje się, że wcale nie mamy ich tak dużo.

Czego nam brakuje najbardziej, czyli pomysł na nietypowy prezent świąteczny

Gdy tak jak teraz sklepy i nasze domy są wręcz zawalone przedmiotami, możliwość otrzymania w prezencie kilku kolejnych może budzić niepokój. Najlepiej obdarowywać siebie tylko rzeczami potrzebnymi. Kiedy z mężem zastanowiliśmy się nad tą prezentową procedurą, doszliśmy do wniosku, że największe niedobory odnotowujemy w sferze pamiątek. Życie ma takie tempo, że to co przeżyliśmy, szybko jest wypierane przez kolejne wydarzenia i nigdy nie mamy czasu na zebranie oraz posegregowanie zdjęć czy innych pamiątkowych przedmiotów. Tymczasem zatrzymanie w czasie tych wydarzeń, jakaś refleksja nad ich wartością czy sensem to doskonały sposób na spowolnienie upływającego czasu. Święta są doskonałą ku temu okazją, by sprawić bliskim nietypowy prezent świąteczny.

Ramki i albumy – sposób na spersonalizowane prezenty świąteczne

Aparaty cyfrowe i możliwość robienia zdjęć telefonem niemal kompletnie wyparły ich wywoływanie. Efekt znamy wszyscy – nie mamy już pamiątek w tej postaci. Te w wersji cyfrowej często się gubią, jest ich tyle, że trudno nad nimi zapanować. Jest w tej chwili wiele firm, które oferują zrobienie fotoksiążki – to dobry pomysł, ale możemy z nim nie zdążyć. Szybszym sposobem jest wybranie i szybkie wywołanie lub wydrukowanie paru zdjęć, a następnie włożenie ich do ramek – to świetny, a dodatkowo spersonalizowany prezent świąteczny dla osób w różnym wieku i różnym stopniu pokrewieństwa. Młodsi ucieszą się, że mają spersonalizowany upominek, starsi oddadzą się nostalgicznym wspomnieniom. Dzieci nauczymy przy okazji szanowania wspomnień – to jedna z najbardziej cennych umiejętności jakie możemy dzisiaj im dać i świetna szkoła budowania rodzinnych relacji.

Drugi pomysł na szybki prezent to uporządowanie starych zdjęć babci czy rodziców i włożenie ich do albumu. Na pewno się ucieszą!

A ze zdjęć zrobionych w tym roku zrobimy upominek w przyszłym.

autor tekstu: Hania
zdjęcia: AdobeStock

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *