M jak Mrówka

Tradycyjny świecznik na świąteczny stół

Tradycyjny świecznik na świąteczny stół

Świece dekoracyjne stanowią obowiązkowy element wystroju świątecznego stołu. Te cienkie i długie umieszcza się w specjalnych świecznikach. Wielbiciele łączenia starego z nowym z pewnością znajdą sposób, jak wykorzystać stare świeczniki do całkiem nowoczesnych aranżacji świątecznego stołu.

Świeczniki stanowią dość obszerną część dawnej sztuki użytkowej – oprócz walorów funkcjonalnych miały również zdobniczy charakter. Ich wartość jako przedmiotu dekoracyjnego doceniamy również dzisiaj. Świąteczny stół jest doskonałym miejscem, by stare świeczniki zajaśniały nowym blaskiem.

Tradycyjny świecznik na świąteczny stół

Świeczniki – użytkowe przedmioty z historią

Dzieje świeczników sięgają kilkunastu stuleci przed naszą erą i przez wieki były niezastąpionym przedmiotem codziennego użytku. Choć w czasach Imperium Rzymskiego świeczniki były zastępowane lampkami oliwnymi, to jednak w średniowieczu, wraz ze wzrostem produkcji świec, odzyskały popularność, która nieprzerwanie trwała aż do końca XIX wieku, kiedy to rozpowszechniło się oświetlenie naftowe, a następnie elektryczne. Użytkowy charakter świeczników zaważył na ich konstrukcji. Przeważnie świece mocuje się w miseczce, czasami dodatkowo wyposażonej w kolec, na który nabija się podstawę świecy. Nadanie świecznikom dekoracyjnych walorów umożliwiały materiały, z jakich je wykonywano – lwią część stanowiły materiały niepalne, przede wszystkim metale, takie jak mosiądz, miedź, brąz, cyna, ale także porcelana, szkło i fajans. Materiały te w połączeniu z formą zgodną z kanonami danego okresu kierunku w sztuce, a czasami podyktowaną względami religijnymi pozwoliły na uzyskanie przedmiotów o efektownym wyglądzie. Świeczniki dla jednej świecy to lichtarze, wieloramienne to kandelabry – te najbardziej rozbudowane mogą pomieścić nawet kilkanaście świec.

Tradycyjny świecznik na świąteczny stół

Kulturowe formy świeczników

Historia sztuki użytkowej wykształciła wiele form świeczników począwszy od ściśle związanego z tradycją judaistyczną menory poprzez modele charakterystyczne dla poszczególnych epok i kierunków w sztuce. Świecznik siedmioramienny symbolizujący krzew gorejący, który Mojżesz ujrzał na górze Synaj, nazywany jest menorą. Pierwsza menora według tradycji została wykonana według instrukcji Mojżesza ze złota i umieszczano ją przed Arką Przymierza, początkowo w Przybytku, a następnie w Świątyni Jerozolimskiej. Formą obecności tej formy świecznika jest włączenie go w nadal żywą wśród wyznawców judaizmu tradycję obchodzenia święta Chanuki upamiętniającego ponowne poświęcenie świątyni Jerozolimskiej w roku 165 p.n.e. – stąd funkcjonująca nazwa świecznika chanukowego – świecznika dziewięcioramiennego.

Tradycyjny świecznik na świąteczny stół

Świeczniki związane są również z obrzędami kościoła katolickiego oraz innych wyznań chrześcijańskich. Charakter liturgiczny miały przede wszystkim lichtarze. Najbardziej efektowne są renesansowe i barokowe – mają solidne mocno rozbudowane podstawy – prym wiodą motywy roślinne tworzące podstawy w formie nóżek. Kandelabry rokokowe charakteryzowały się trzonami w kształcie postaci lub plastycznie uformowanej rośliny, a w pierwszej połowie XIX wieku kariatydy trzymającej nastawę w uniesionych rękach.

Tradycyjny świecznik na świąteczny stół

Świecznik na nowoczesny stół

Stare świeczniki, szczególnie te wykonane z metalu doskonale komponują się ze świątecznymi dekoracjami i elegancką zastawą – zielonymi gałązkami, porcelaną, szkłem, naturalnymi tkaninami. Uświetnią każdą aranżacje, dodają jej szyku i elegancji.

Tradycyjny świecznik na świąteczny stół

autor tekstu: Hania

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *