M jak Mrówka

Praktyczne baterie kuchenne

Praktyczne baterie kuchenne

Jeszcze tak niedawno – pamiętam – zadaniem baterii było wyłącznie zapewnienie dostępu do wody. Dzisiaj oczywiście to też jest priorytet, jednak dużą wagę przywiązuje się również do funkcjonalności i designu armatury kuchennej. No właśnie, jaka bateria kuchenna spełni nasze oczekiwania? Co oferuje rynek?

Mimo popularyzacji zmywarek ze zlewu, a co za tym idzie z baterii kuchennej korzystamy kilka razy dziennie – myjemy owoce czy warzywa, napełniamy garnek wodą czy podlewamy kwiaty. Z tego powodu armatura kuchenna musi być wykonana z solidnych materiałów, gwarantujących wieloletnie bezawaryjne funkcjonowanie. Nic więc dziwnego, że standardowo w bateriach kuchennych stosuje się głowice ceramiczne (gwarantują nawet 20 lat bezproblemowej eksploatacji). Także perlatory napowietrzające są obowiązkowym wyposażeniem. Na co więc zwrócić uwagę?

Baterie kuchenne z powłoką ułatwiającą czyszczenie

Niemniej ważna jak niezawodność i oszczędność wody jest łatwość utrzymania baterii kuchennej w czystości. Pamiętajmy, że osady i twarda woda, a także intensywna eksploatacja w znaczny sposób wpływają na estetykę przestrzeni roboczej. Producenci chcąc zadowolić „perfekcyjne panie domu” oferują baterie ze specjalistycznymi powłokami. Dzięki nim eliminacja zabrudzeń jest bezproblemowa. Ponadto takie baterie są bardziej odporne na zarysowania i urazy mechaniczne.

Baterie kuchenne z niskimi czy wysokimi wylewkami

Korzystanie z baterii kuchennej powinno być wygodne. Warto więc dobrze przemyśleć rozmiar wylewki. Z jednej strony powinna być na tyle wysoka, abyśmy mogli z łatwością umyć większe blachy i garnki, natomiast z drugiej strony nie może powodować rozchlapywania wody dookoła. W wyborze odpowiedniej baterii pomocne będą wymiary zlewozmywaka. Do głębokich zlewozmywaków wybieramy baterie ze średnią wylewką, przez co nie ograniczamy swobody ruchów, a jednocześnie zapewniamy sobie pełen komfort pracy. Natomiast do zlewozmywaków z płytkimi komorami lub modeli o głębokości do 16 cm lepiej zamontować baterie z wysoką wylewką – uzyskamy większość przestrzeń mycia i nie zachlapiemy posadzki wodą.

Baterie kuchenne obrotowe i wyciągane

Kupując baterię kuchenną warto wybrać model z wylewką z możliwością obrotu. To bardzo przydatna funkcja, szczególnie w przypadku zlewozmywaków dwukomorowych, chociaż w jednokomorowych również zwiększają swobodę pracy. Wylewka baterii obracana jest jest od lewej do prawej strony, a dzięki specjalnemu ogranicznikowi możliwa jest regulacja obrotu w jednym z trzech zakresów: 0o, 150o, a nawet 360o. Dzięki czemu nie będziemy uderzać wylewką o ścianę lub meble znajdujące się obok zlewozmywaka. Udogodnieniem w pracach kuchennych jest bateria z wyciąganą wylewką. Dzięki niej podlejemy np. zioła na parapecie, najemy wodę do wiaderka znajdującego się na podłodze czy opłuczemy owoce leżące w ociekaczu. Możemy również zdecydować się na baterię z systemem magnetycznego dokowania, której wylewka schowana jest w santoprenowym wężu. Rozwiązanie to pozwala na łatwe i precyzyjne dokowanie wysokiej wylewki do pozycji wyjściowej oraz wygodne operowanie jej końcówką. Dzięki temu nie musimy martwić się o prawidłowe odłożenie baterii.

Podokienne baterie kuchenne

Dużym powodzeniem cieszą się również baterie wyjmowane, składane oraz chowane. Znajdują zastosowanie, gdy zlewozmywak umieszczony jest pod oknem i „stała” bateria będzie utrudniała np. otwieranie okna. Mechanizm baterii wyciąganej z zlewozmywaka czy blatu polega na tym, że po zwolnieniu specjalnej blokady umieszczonej w korpusie baterii, pociąga się ją do góry i odkłada na bok. Aby bateria zyskała znów swoją wysokość, wystarczy podnieść ją do góry i wsunąć do otworu w zlewozmywaku. Natomiast baterie składane, inaczej uchylne, są na stałe przykręcone do zlewu czy blatu, a elementem składanym jest wyłącznie wylewka – można ją przechylić do przodu lub na boki. Chowane baterie to te, które pozwalają ukryć wylewkę – np. otwierając okno baterię wsuwamy w specjalny otwór, wysokość wylewki może zmniejszyć się nawet trzykrotnie.

Udoskonalone baterie kuchenne

Producenci chcąc zaspokoić najbardziej wymagających klientów oferują baterie kuchenne z dodatkową funkcją uruchamiania wody poprzez dotknięcie wylewki lub naciśnięcie stopą czujnika umieszczonego na dole szafki. Praktyczne są także baterie gwarantujące wodę do picia prosto z kranu – np. oferujące wrzątek zaraz po naciśnięciu przycisku na baterii lub wzbogacone o filtr oczyszczający, który usuwa z wody zanieczyszczenia poprawiając jej smak, schładza ją i w zależności od upodobań nasyca CO2.

autor tekstu: Asia
zdjęcie otwierające: pixabay.com

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *