M jak Mrówka

Domowa apteczka pod kontrolą – zadanie na kwarantannę

Porządek w domowej apteczce – zadanie na kwarantannę

Atmosfera zagrożenia zdrowia powinna nas skłonić do przeglądu naszych lekarstw i w razie potrzeby uzupełnienia ich. Kolejki do aptek wydłużają się – nie musi dopaść nas przecież koronawirus, by leki były nam w tym czasie niezbędne. Marzec to również czas nasilonych przeziębień „zwykłej grypy”, wiele osób cierpi przecież na choroby przewlekłe.

Domowa apteczka powinna zawierać niezbędne leki

Odkąd moja pamięć sięga, każdy przymusowy pobyt w domu z powodu choroby którejś z moich córek rozpoczynałam od porządku w lekach. Przeterminowane odkładałam do osobnej torby, którą przy okazji wynosiłam do apteki, pozostałe układałam, segregując je na poszczególne obszary zastosowań. Braki w lekach i środkach opatrunkowych, szczególnie tych „pierwszej pomocy”, uzupełniałam. Warto również i teraz pochylić nad domową apteczką, zwłaszcza że być może niestety niektóre specyfiki mogą okazać się niezbędne.

W domowej apteczce powinien panować porządek

Domowa kwarantanna – porządek w lekach

Przeglądając leki pod kątem ich terminu ważności, pamiętajmy, że na produktach leczniczych zawsze jest określona data przydatności: miesiąc i rok, co oznacza, że leki są ważne do ostatniego dnia wskazanego miesiąca. Są jednak i takie leki (np. w syropy), które mają też określone terminy przydatności po otwarciu – mogą to być np. 3 miesiące. W przypadku takich leków, powinniśmy zapisywać na nich datę ich otwarcia. Jeśli nie jesteśmy jej pewni, lepiej się ich pozbyć.

Do segregowania lekarstw przydadzą się zamykane torebki foliowe i niewielkie pudełka. Każdą kategorię dobrze byłoby podpisać, np. leki na przeziębienie, żołądkowe, przeciwbólowe. Ponadto jeśli domownicy przyjmują leki na stałe, powinni oni mieć osobne pudełka, również podpisane. Jeśli mamy pod opieką seniorów, szczególnie teraz warto uporządkować ich apteczki i ewentualnie uzupełnić braki, wykupić recepty, aby w razie kłopotów z dostawami w aptekach nie zabrakło im leków, które przyjmują na stałe. Porządkując leki, pamiętajmy, aby nie wyrzucać ulotek w sytuacji wystąpienia jakiś niepożądanych skutków ubocznych, nie będzie czasu na ich szukanie w internecie.

Domowa apteczka powinna znajdować się w takim miejscu, aby dzieci nie miały do niej dostępu

Domowa apteczka w dobrym miejscu

Pamiętajmy, aby na lekarstwa i środki opatrunkowe przeznaczyć szufladę lub szafkę łatwo dostępną dla nas, ale niedostępną dla naszych dzieci. Bardzo nisko położoną szufladę z niezabezpieczonym zamknięciem może też dopaść pies. Naturalnym miejscem na przechowywanie leków jest kuchnia. W roli domowej apteczki sprawdzi się więc najwyżej położna szuflada w szafce pod kuchennym blatem albo któraś z szafek wiszących – ale uwaga położona nie na tyle wysoko, by nie w razie nagłej potrzeby nie trzeba było w środku nocy wchodzić na stołek. Domowa apteczka nie powinna też znajdować się w pobliżu kuchenki – wysoka temperatura może zaszkodzić niektórym specyfikom. Ze względu na wilgotność łazienka nie jest dobrym miejscem na domową apteczkę. Jeśli jednak zdecydujemy się na przechowywanie lekarstw w łazience, przeznaczmy na nie zamykaną szafkę, koniecznie zaopatrzmy się w pudełka z pochłaniaczami wilgoci wrzuconymi do środka. Szuflada lub szafka, w której przechowujemy lekarstwa powinna być przewiewna.

autor tekstu: Hania
zdjęcia: AdobeStock

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *