M jak Mrówka

Malowanie płytek – szybka metamorfoza wnętrz

Malowanie płytek – szybka metamorfoza wnętrz

Co zrobić, jeśli płytki w kuchni czy łazience nie zachwycają już wyglądem, jednak myśl o ich skuwaniu nas przeraża? Możemy je pomalować. I to na dowolny kolor.

Malowanie płytek ceramicznych to łatwy, tani i skuteczny sposób, aby nasza łazienka czy kuchnia zyskała nowy wygląd. Tylko jak to zrobić? Przedstawiamy krok po kroku jak pomalować płytki ceramiczne, a tym samym nadać nowy wygląd pomieszczeniom. 

Malowanie płytek krok po kroku

Krok 1. Przed malowaniem glazury usuwamy fugi za pomocą zmywacza do spoin silikonowych. Możemy także fugi pomalować razem z płytkami. Jednak może to przysporzyć nam trochę kłopotów, gdyż spoiny znajdują się poniżej płytek i wałek z farbą ma do nich utrudniony dostęp. Poza tym fugi będą miały taki sam kolor jak płytki.  

Krok 2. Kafelki muszą być czyste i suche. Myjemy je wodą z detergentem, np. płynem do zmywania naczyń, spłukujemy wodą i wycieramy do sucha. 

Krok 3. Wszystko, co ma być nie pomalowane, czyli podłoga, zlewozmywak, brodzik, grzejnik, blat kuchenny, obklejamy szczelnie folią malarską. Folię zabezpieczmy taśmą malarską. Pamiętajmy o osłonięciu także ściany nad płytkami.

Krok 4. Glazurę malujemy specjalną farbą do płytek. Możemy ją kupić w sklepie malarskim lub w markecie budowlanym. Oprócz farby przyda nam się jeszcze farba gruntująca (nakładamy ją na suche płytki, to pierwszy etap malowania) oraz lakier bezbarwny do utrwalenia farby (nakładamy go na już pomalowane płytki). Na opakowaniach preparatów producenci podają dokładną instrukcję ich przygotowania – stosujmy się do nich, aby nasza nowa powłoka była trwała.

Krok 5. Płytki malujemy wałkiem welurowym, a trudno dostępne miejsca małym pędzelkiem. Daną powierzchnię, np. pas na ścianie od narożnika do narożnika, malujemy podczas jednego etapu pracy, zapobiegniemy w ten sposób powstaniu nieestetycznych smug. Najlepiej malować w kierunku od wnętrza do drzwi. Nigdy nie kładźmy następnej warstwy przed dokładnym wyschnięciem poprzedniej – w przeciwnym przypadku nowa warstwa będzie się łuszczyć. Pierwsza warstwa farby wysycha po ok. 48 godzinach.   

Krok 6. Na koniec nanosimy lakier bezbarwny, a po jego wyschnięciu naklejamy samoprzylepne paski spoinujące. Możemy je dobrać w taki sposób, by tworzyły ciekawy efekt kolorystyczny z pomalowanymi płytkami. Po skończonej pracy zdejmujemy taśmę malarską, folię i sprzątamy pomieszczenie.

Koszt pomalowania płytek

Taki mały remont będzie nas kosztował ok. 350 zł: za 4 l farby (taką ilością możemy pomalować ok. 22 m2 glazury) zapłacimy ok. 300 zł, welurowy wałek – 20 zł, folia malarska i taśma – ok. 30 zł.  

autor tekstu: Asia
zdjęcie otwierające: Noxan

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *