M jak Mrówka

Płytki vintage z klimatem

Płytki vintage z klimatem

Jak mieć podłogę i ściany wyglądające na stare i zużyte, a zarazem nie rezygnować z ich nowoczesnej funkcjonalności? Odpowiedzią są ścienne i podłogowe płytki gresowe i ceramiczne w stylu vintage.

Styl vintage obecny jest w modzie odzieżowej i wnętrzarskiej – polega na noszeniu lub stosowaniu w aranżacji rzeczy, które pochodzą z poprzednich epok. Zwykło się uważać, że vintage są te przedmioty, które mają co najmniej 20 lat – materiał lub przedmiot powinien wyglądać na stary, zniszczony, zużyty albo po prostu… niemodny. Stosowanie oryginalnych starych materiałów wykończeniowych niesie jednak za sobą pewne ograniczenia. Aranżacja z użyciem starych cegieł czy drewna odzyskowego jest w modzie, ale trzeba pamiętać, że nie mają one takich zalet funkcjonalnych jak naśladujące je gres czy ceramika. Naturalne materiały nie są tak wytrzymałe, nie są tak odporne na wodę i wilgoć i działanie skrajnych temperatur.

Vintage sztucznie postarzany

Płytki w klimacie vintage

Określenie vintage to stosuje się również do produktów nowych, ale sztucznie postarzanych. Na uzyskanie efektu postarzenia, zużycia i zniszczenia pozwalają nowe technologie wytwarzania materiałów wykończeniowych – to skomplikowane techniki nanoszenia wzorów imitujących zużycie materiału, wyblakłego koloru czy uzyskania ich zniszczonej powierzchni. W przypadku sprzętów efekt ten możemy również osiągnąć za pomocą specjalnych farb, impregnatów, bejc czy naklejek, które nawet minimalistyczną komódkę z okleiny lub MDF pozwalają przekształcić w stary, wyglądający na zużyty mebel. Przedmioty i materiały vintage sztucznie postarzane cieszą się na rynku ogromnym powodzeniem, i to nie tylko wśród wielbicieli tak naturalnego dla nich stylu rustykalnego, ale też tak modnych stylów: eklektycznego i industrialnego.

Płytki vintage – okładziny stylowe i postarzane

Kolekcje vintage mają również w swojej ofercie producenci płytek ceramicznych. To dzięki nim zamiast po stare zużyte podłogi drewniane, zniszczony kamień czy zużyte płytki ceramiczne możemy sięgnąć po nowoczesny gres o wyglądzie starych drewnianych desek albo kamiennych czy ceglanych płytek. Skąd producenci nowoczesnego gresu i ceramiki czerpią inspiracje do kolekcji vintage? Warto wiedzieć, że vintage mogą być zarówno przedmioty o wyrafinowanej estetyce, stylowe, należące do określonego kręgu kulturowego, ale też np. materiały naturalne zniszczone przez upływ czasu czy też szkodliwe działanie warunków atmosferycznych. W ten sposób za inspirację do kolekcji vintage mogą być uważane marokańskie czy portugalskie posadzki cementowe i ceramiczne, ale włączane są tu również płytki imitujące stare zniszczone deski drewniane czy płyty kamienne nawiązujące wyglądem do wyślizganej posadzki starych kościołów. Efekt naturalności zniszczenia czy zużycia jest dodatkowo podkreślony przez płytki tonalne – to płytki o niepowtarzalnych wzorach i kolorystyce. Płytki tonalne powstają na bazie dużej grafiki – wzoru, z którego losowo są „wycinane” poszczególne fragmenty i przenoszone na kafle. Stąd ich zróżnicowanie, które jest jednak konieczne do osiągnięcia właściwego efektu na podłodze. Warunkiem uzyskania niepowtarzalnej posadzki jest losowe mieszanie płytek z kilku opakowań.

Nostalgiczna ceramika z kręgu azulejos

Płytki w klimacie vintage

Jeden z kierunków inspiracji stylu vintage w kolekcjach nowoczesnych płytek ceramicznych są ręcznie malowane portugalskie płytki ceramiczne azulejos. Nowoczesne techniki nanoszenia wzorów pozwalają na niemal idealne odtworzenie charakterystycznych dla tego stylu malowanych zwykle na niebieski kolor motywów geometrycznych, roślinnych, a także rodzajowych, historycznych i mitologicznych bądź religijnych. Współczesna płytka azulejos to zazwyczaj bezszwowy patchwork – na jedną płytkę składa się wzór 4, 9, a czasami nawet 16 płytek o różnym wzorze. Dawne azulejos były dość kruche, a ręcznie nanoszone wzory nie zawsze idealnie równe – patchworki często imitują obtłuczenia czy przebarwienia płytek.

Płytki w klimacie vintage

Ceramiczna posadzka vintage z przecierką

Gres imitujący płytki kamienne ma również swoją odmianę vintage. To wszystkie kolekcje płytki nawiązujące swoim wyglądem do starych kamiennych posadzek z mocno przetartym wzorem ornamentowym. Należą do nich płytki w stylu carpet, imitujące stary mocno wytarty patchworkowy dywan. Kafelki te występują w kilkunastu różnych wzorach, które są pakowane losowo. Dzięki temu mamy pewność, że obłożona nimi powierzchnia będzie niepowtarzalna.

Płytki w klimacie vintage

Ceramika jak stare drewno

Imitacja starej drewnianej posadzki lub drewnianej boazerii to również dość popularny kierunek płytek gresowych i ceramicznych w stylu vintage. Inspiracją są tu wszystkie możliwe rodzaje stosowanych dawniej drewnianych podłóg: spękane i powypaczane deski charakterystyczne dla wiejskich chałup i dworków, pałacowe parkiety o klasycznych wzorach ułożenia. Technologia produkcji gresu pozwala także na doskonałą imitację różnych sposobów wykończenia i zabezpieczenia drewna – mamy tu więc starą posadzkę olejowaną, woskowaną, malowaną bejcę odsłaniającą usłojenie czy farbą kryjącą naturalny wzór drewna. Nieregularnie rozmieszczone przetarcia oleju, farb czy spękania desek wzmacniają efekt postarzania.

Płytki w klimacie vintage

autor tekstu: Hania

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *