M jak Mrówka

Wyrzynarka – jaką wybrać

Wyrzynarka – jaką wybrać

Nie ukrywam, że wyrzynarka to moje ulubione narzędzie. Sporo robię w drewnie i przeważnie są to elementy dość precyzyjne. Niczym nie da się ich lepiej wyciąć, niż właśnie wyrzynarką.

Na początek krótko o tym, jak funkcjonuje wyrzynarka. Schowany w korpusie silnik porusza brzeszczotem w górę i dół. Dodatkowy mechanizm powoduje też delikatne wychyły brzeszczotu w trakcie pracy. To tak zwany efekt podrzynania. Brzeszczot jest ustawiony zębami do przodu i skierowany w dół. Narzędzie trzyma się od góry za uchwyt w korpusie (czasem sam korpus jest uchwytem). Od spodu do korpusu jest podczepiona stopa. Służy ona do tego, żeby wygodnie opierać narzędzie na obrabianym materiale. Dzięki temu łatwo i wygodnie daje się prowadzić brzeszczot w materiale. Trudno go wtedy przechylić, w efekcie czego mógłby się złamać. Owszem można brzeszczot ustawiać pod kątem w stosunku do płaszczyzny, ale wtedy przekręca się w bok całą stopę.

Do wyrzynarek dołączane są metalowe prowadnice równoległe. Dzięki nim jest wygodnie wykonywać proste cięcia, sunąć wzdłuż takiej swego rodzaju przykładnicy. Cyrkle podłączane do stopy umożliwiają natomiast wycinanie okręgów. Akcesoria takie nie są potrzebne, jeśli chcecie robić fantazyjne cięcia krzywoliniowe.

Wyrzynarka to narzędzie, która da się ciąć drewno o grubości około 10-14 mm lub stal grubości 8-10 mm. Zależy to od jej modelu.

Wyrzynarka – rodzaje

Do wyboru mamy wyrzynarkę zwykłą – z kablem, lub akumulatorową. Tą drugą owszem da się ze sobą wszędzie zabrać, ale niestety jest cięższa. Jeśli więc zamierzacie dużo pracować, a nie macie łap jak kowal, radzę jednak wybrać wyrzynarkę zasilaną z sieci. Natomiast jeśli zdecydujecie się na akumulatorową, niech będzie to wyrzynarka 18-voltowa, z akumulatorem o dużej pojemności – najlepiej 3-4 Ah.

Jeśli nie możecie zdecydować się, która wyrzynarka będzie lepsza, zacznijcie od przymiarki. Weźcie je po kolei w dłonie, oceńcie ciężar, wygodę chwytu, jakość wykonania. Później przestudiujcie parametry – moc (im wyższa, tym lepiej), prędkość przesuwu  (im wyższa, tym lepiej).

Warto zwrócić uwagę na różnego rodzaju udogodnienia – na przykład podświetlenie linii cięcia, laserowy wskaźnik linii cięcia lub system zdmuchiwania pyłu sprzed brzeszczotu.

Wyrzynarka – dobór brzeszczotów

Zakup wyrzynarki to jedno, a dobór brzeszczotów to drugie. Do narzędzia dodawany jest zawsze jeden brzeszczot uniwersalny, czasem 2-3 brzeszczoty. Są to brzeszczoty raczej z niższej półki i z pewnością będziecie musieli dokupić jeszcze kilka. Doradzam zaopatrzyć się w zestaw różnego rodzaju brzeszczotów. Powinny w nim być takie do drewna, do metalu i małe wąskie – do cięć precyzyjnych. Brzeszczotami uniwersalnymi można ciąć drewno, metal lub tworzywa sztuczne. Do tworzyw lepsze są jednak brzeszczoty o drobnych ząbkach, które są także polecane do płyt albo paneli laminowanych. Są także brzeszczoty do szybkiego cięcia. Generalnie, na opakowaniu zawsze znajduje się objaśnienie lub czytelny piktogram informujący, co może dany brzeszczot i do czego najlepiej się nadaje.

Kupując brzeszczoty, sprawdźcie, czy nadają się do modelu waszej wyrzynarki. Większość wyrzynarek jest do stosowana do brzeszczotów z uchwytem typu T, ale są i inne (na przykład z uchwytem U).

autor tekstu: Paweł
zdjęcia: Toya,
Grupa Topex, Einhell, Nuair Polska, Sila, Bosch, Profix, AdobeStock

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *