M jak Mrówka

Kaktusy stylowo zaprezentowane

Kaktusy stylowo zaprezentowane

Zimą szczególnie wdzięczne w uprawie, przyjemne dla oka, dekoracyjne dla wnętrza – kaktusy i sukulenty. Zachęcamy do ich pielęgnacji i ciekawej prezentacji.

Kaktusy stylowo zaprezentowane

Sukulenty to ogromna grupa roślin, charakteryzująca się bogactwem odmian o często bardzo zróżnicowanym wyglądzie. Szczególnie ciekawe wydają nam się kaktusy, bowiem są zupełnie niepodobne do innych roślin doniczkowych. Wśród gatunków kaktusowatych znajdziemy te kuliste, owalne, o pędach pojedynczych lub rozgałęzionych, zwisające, pnące i płożące. Większość z nich jest niezwykle łatwa w uprawie. Jeśli zapewnimy kaktusom i sukulentom sporą ilość słońca, będą sobie zdrowo rosły (wolno i nieekspansywnie), namnażały się przez tworzenie odnóżek lub mniejszych osobników, a niekiedy nawet kwitły.

Sukulenty nie są wymagające, lubią niewielkie doniczki – można je uprawiać właściwie w każdym pojemniku. W doniczce produkcyjnej potrafią rosnąć latami. Dobrze jednak, jeśli podłoże w jakim rosną jest przepuszczalne, nasycone żwirem lub piaskiem. Kaktusy bowiem kochają suszę, ale nie znoszą zalegania wody, wtedy szybko gniją.

W zimie nie potrzebują nawet podlewania, przechodzą bowiem w czas spoczynku. Dlatego właśnie o tej porze roku szczególnie zachęcamy (nie tylko leniwych) do uprawy i atrakcyjnej prezentacji kaktusów.

W biednym i bogatym szkle

Kaktusy stylowo zaprezentowane-1

Kaktusy i sukulenty doskonale prezentują się w szkle, a to głównie dlatego, że mają bardzo ubogi system korzeniowy oraz wolno przyrastają. Zaproponowany dla nich nawet niewielki szklany pojemnik będzie służył roślinie długo bez potrzeby przesadzania. Przezroczyste szkło ma dodatkowo ten walor, że widać również sposób ułożenia podłoża, dlatego ziemię możemy przełożyć warstwą piasku, dekoracyjnego kruszywa i kamieni. Sadząc kaktusy w szkle, możemy przy tym wpisać się dodatkowo w ideę recyklingu wykorzystując na doniczki zużyte słoiki.

Geometryczne witrażowe szklane pojemniki będą z kolei oprawą nowoczesną, na topie – doskonale grającą z modnymi aktualnie np. drucianymi oprawami oświetleniowymi.

Z motywami etnicznymi

Kaktusy stylowo zaprezentowane

Ceramiczne doniczki w motywami etnicznymi, wzorzyste, bogate w kolorystyce, przywodzące na myśl nawiązania do Ameryki Łacińskiej, południa Europy czy Afryki będą doskonałym sposobem prezentacji kaktusów. Klimat miejsc skąd rośliny te pochodzą to naturalna estetyczna harmonia. Taka prezentacja nada naszemu wnętrzu odrobiny życia i energii – w sam raz na zimowe chłody i śnieg za oknem.

Kaktusy w kubkach i filiżankach

Kaktusy stylowo zaprezentowane

Dlaczego nie? Ponieważ kaktusy nie potrzebują dużych doniczek, a we wspomnianych pojemnikach fabrycznych potrafią rosnąć latami, nic trudnego, by włożyć taką roślinę do efektownej filiżanki lub dekoracyjnego kubka. Jeśli w okresie przedświątecznym zdarzy Wam się dostać kubek z motywami gwiazdkowymi, a nie bardzo pasuje on do domowej zastawy – wykorzystajcie go jako doniczka dla kaktusa. Dekoracja roślinna i świąteczna w jednym!

W gąszczu – minilas kaktusów

Kaktusy stylowo zaprezentowane

Ponieważ kaktusy i inne sukulenty mają bardzo podobne wymagania, mogą rosnąć w grupach. Sadzone gęsto w owalnych i płaskich pojemnikach wyglądają niezwykle uroczo. Pozwalają na stworzenie domowych miniskalnych ogrodów. Warto sadzić je w ten sposób, pamiętając, by te rozłożyste przetykać odmianami o kolumnowym lub kulistym pokroju

W kolorowym grysie i żwirze ozdobnym

Kaktusy stylowo zaprezentowane

Niezależnie od tego, jaki rodzaj pojemników wybierzemy, kaktusy wyglądają bardzo efektownie w otoczeniu kolorowego i dekoracyjnego żwiru. W sklepach wnętrzarskich znajdziemy kolorowe kamyki i grys ozdobny, często też szklany lub ceramiczny o różnej granulacji. Jeśli szukamy czegoś bardziej naturalnego, warto odwiedzić stoiska akwarystyczne.

Miniszklarnie

Kaktusy stylowo zaprezentowane

W sklepach ogrodniczych i na stoiskach z dekoracjami znajdziemy również efektowne do prezentacji kaktusów domki, stelaże i miniszklarnie. W tym rozwiązaniu możemy zestawić kilka, czasem kilkanaście pojedynczych roślin i przeznaczyć na taki miniogródek specjalny kącik w mieszkaniu. Będzie to zarówno ciekawym zabiegiem dekoracyjnym, jak i rozwiązaniem porządkującym miejsce uprawy.

Pojedynczo i w szeregu

A dla tych wszystkich, którzy kochają prostotę, a przy tym uprawę sukulentów i nie w głowie im szukanie dodatkowych pomysłów na prezentowanie tej grupy roślin, dajemy swobodne pole manewru. Ustawiajcie kaktusy w rzędzie – na parapecie, komodzie, stoliku nocnym, regale etc. Jeden za drugim też wyglądają dobrze. W niewielkich doniczkach pełnych koloru czy wręcz przeciwnie w ascetycznym betonie, w naturalnych glinianych czy pięknie dekorowanych ceramicznych – sukulenty zawsze się obronią i zapewnią wnętrzu obowiązkową obecność roślin.

autor tekstu: Dominika
zdjęcia: pixabay.com, AdobeStock

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *