M jak Mrówka

Plecione makramy – czyli proste, a niezwykłe kwietniki ze sznurka

Plecione makramy – czyli proste, a niezwykłe kwietniki ze sznurka

To doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy mają dryg i lubią robótki ręczne. Przewodników DIY – zrób to sam, jak wypleść dekoracyjną makramę znajdziemy w internecie mnóstwo. Ale dla tych, którzy nie mają takich zdolności ale podoba im się prezentacja roślin w tym właśnie wydaniu, pojawiła się na stoiskach z dekoracjami ogrodowymi bogata oferta plecionych makram, jako ozdobnych wiszących kwietników.

Plecione makramy – czyli proste, a niezwykłe kwietniki ze sznurka
fot. Pinterest

Makramy to trend ostatnich sezonów i chociaż dotyczy głównie wyplatanej w bogate wzory dekoracji ściennej lub tzw. łapaczy snów zaczerpniętych z wierzeń Indian Ameryki Północnej, to coraz częściej określa się tym mianem również wyplatane ręcznie wiszące kwietniki. Dekoracje te bardzo chętnie zostały wprowadzane do aranżacji wnętrz wraz z modą na styl boho, w którym niebagatelną rolę odgrywają subtelne nawiązania etniczne.

Plecione makramy – czyli proste, a niezwykłe kwietniki ze sznurka
fot. Pinterest

Praktyczna rola plecionej makramy w postaci ozdobnego wieszaka na doniczkę zapewniła jej popularność, otworzyła bowiem możliwość podwieszania roślin prosto pod sufitem lub w świetle okna w sposób delikatny, ażurowy, nie wymagający specjalnych konstrukcji i montażu, często psujących efekt estetyczny.

Sznurkowe kwietniki pozwoliły na wieszanie roślin na różnych i dowolnych wysokościach oraz na ciekawe zestawianie ich ze sobą budowanie nietuzinkowych kompozycji, a wszystko to dzięki prostym lub bogatym w wyrazie sznurkowym splotom.

Makramy na doniczki – delikatna ozdoba wnętrza

Plecione makramy – czyli proste, a niezwykłe kwietniki ze sznurka
fot. Pinterest

Makramy na doniczki mogą przybierać bowiem bardzo różne kształty, od prostych zebranych w 2-3 ramiona sznurów, po skomplikowane przeplatane na na kształt warkocza, bogate sploty pełne supłów i skomplikowanych węzłów, przetykane koralikami, muszlami lub innymi dodatkami pasmanteryjnymi.

Na stoiskach z dekoracjami do wnętrz, ale też do ogrodów można znaleźć wiele bardzo ładnych makram. Chociaż najbardziej popularne to te wykonane ze sznurka bawełnianego lub konopnego – w naturalnych kolorach, to jednak wiele makram proponowanych jest także w intensywnych barwach.

Warto zainspirować się naszą propozycją i poszukać wiszących kwietników w tym stylu, by dopasować je do własnego wnętrza.

Makramy są bowiem rozwiązaniem uniwersalnym, pasują zarówno do salonu, jadalni, sypialni, a nawet łazienki, jak również świetnie spełniając swoje zadanie na balkonie, loggii czy tarasie. Jako kwietnik makramę możemy wykorzystać zarówno do ozdobnych roślin doniczkowych polecanych do uprawy pokojowej (i to zarówno tych drobnych – sukulentów, jak i rozłożystych, pnących i wiszących jak np. monstera), a także roślin balkonowych.

fot. Tin Tours

Dla wszystkich, którzy byliby gotowi spróbować polecamy filmy instruktarzowe w internecie. Samodzielnie zrobiona makrama to możliwość dopasowania jej do indywidualnych rozmiarów doniczki (w takim kwietniku można umieścić tradycyjny pojemnik, ale również nietypową misę, podłużną skrzynkę kwiatową, szklany słój i każde inne naczynie z którym dekoracja może mieć jeszcze ciekawszy i bogatszy ozdobny walor.

autor tekstu: Dominika
zdjęcie otwierające: Pinterest

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *