Jeśli pragniemy zadaszyć taras, by móc korzystać z niego również w czasie silnych upałów i letniego deszczu, warto rozważyć konstrukcję lekkiej pergoli.
Pergola, czyli najczęściej drewniana konstrukcja wsparta na palach, to estetyczny sposób na uzyskanie zacienienia w ogrodzie. Z powodzeniem stosowany jest on również na tarasach. Od góry pergola bywa zadaszana lekkimi materiałami takimi jak płyty trapezowe lub faliste, wykonane z poliestru, PVC, akrylu. Coraz częściej stosuje się też przesłony tkaninowe ze wzmocnionego materiału np. HDPE, który nie tylko daje cień i zatrzymuje krople deszczu, ale jest też w stanie zablokować 95% promieniowania UV. Zadaszenie można usytuować na stałe lub bywa zwijane jak rolety. Dla sympatyków przyrody i naturalnego regulowania dostępu światła dziennego do strefy tarasu i przylegającego do niego pomieszczenia, poleca się pergolę z osłoną z pnączy. Gęste listowie jest w stanie w lecie zatrzymać drobny deszcz, da upragniony cień i zapewni naturalny przewiew. Z kolei w zimie odsłoni przestrzeń nad tarasem i pozwoli na swobodne przenikanie tak upragnionych o tej porze roku promieni słonecznych. Ponad wszystko będzie stanowić atrakcyjną ozdobę posesji i bryły domu.
Konstrukcja pergoli
Pergola tarasowa może mieć konstrukcję wolnostojącą, częściej jednak przylega do elewacji budynku. Jeśli taras jest osłonięty dwiema ścianami domu, często pergola usytuowana jest w narożu były. Może przykrywać całą powierzchnię tarasu lub pozostawiać jej część nasłonecznioną. Choć wydaje się, że zadaszenie roślinne jest delikatne w swej formie, może stanowić bardzo duże obciążenie dla pergoli. Dlatego jej konstrukcja musi być solidna, stabilna i wytrzymała. Ważne, by była w stanie przyjąć ciężar roślin, kwiatów i często owoców. Powinna być też odporna na warunki zewnętrzne, w tym nie tylko wilgoć i silne słońce, ale także mróz. Stabilność konstrukcji musi być obliczona na silne podmuchy wiatru. Dlatego ważny jest użyty do budowy materiał i sposób osadzenia podpór w gruncie.
Budowa pergoli tarasowej
Najłatwiej będzie wykonać pergolę z solidnego drewna, które dodatkowo ozdobi przestrzeń tarasu. Wysokość konstrukcji musi zapewniać swobodne przemieszczanie się, dlatego należy zacząć od kupna materiałów pozwalających stworzyć zadaszenie około 3 m nad poziomem posadzki tarasu. Pamiętajmy, że zwisające pnącza będą obniżać linię zadaszenia. Potrzebne będą drewniane słupy podporowe, belki do stworzenia poziomych podpór zadaszenia i ewentualnie deski, jeśli chcemy zbudować gęstszy stelaż dla roślin. Niezbędne są też kotwy lub gotowe stopy betonowe. Słupy można też osadzić w metalowych obejmach w wykopanych w ziemi dołkach, o głębokości minimum 60 cm, które zasypuje się gruzem i zalewa na końcu cementem. W kotwach osadzamy mocujemy słupy, w drugiej wersji przykręcamy je do metalowych listew. Następnie stalowymi łącznikami mocujemy u góry belki i poprzeczki. Wszystkie elementy metalowe muszą być nierdzewne. Z kolei drewno warto wybierać zaimpregnowane ciśnieniowo, co zapobiegnie szybkiemu procesowi biodegradacji surowca. Sami też możemy elementy konstrukcyjne zabezpieczyć preparatem konserwującym.
Sadzimy rośliny
Wokół słupów podtrzymujących konstrukcję pergoli należy zostawić fragment gruntu na zasadzenie pnączy. Jeśli cały taras pokryjemy nawierzchnią, pozostanie nam jedynie utrzymywanie roślin w pojemnikach ustawionych przy słupach konstrukcji. Do wyboru mamy wiele pnączy, które ozdobią nasz taras. Wybierać należy wieloletnie rośliny, najlepiej o szybkim wzroście. Pięknie będą prezentowały się: wiciokrzew, winobluszcz, winorośl, pnąca róża, powojnik, rdest, glicynia lub popularny bluszcz. Rośliny sadzimy zgodnie z ich preferencjami jeśli chodzi o nasłonecznienie.
Edyta
Pozwole sobie także zaprezentowac zadaszenia tarasow sprowadzanych z Niemiec. Systemy bardzo estetyczne, wielokrotnie nagradzane na Red Dot Design, wszystko najwyższej jakości, Najnowsza technologia wykonania. http://www.dachytarasowe.eu/zadaszenia-tarasow