Ścieżka wykonana z kamienia marzyła mi się w moim ogrodzie od dawna. Ma wiele zalet i wbrew powszechnym opiniom nie musi być bardzo kosztowna. Jaki był mój pomysł na ścieżkę ogrodową? Z jakiego kamienia wykonać trakty ogrodowe?
Ścieżki kamienne to ścieżki na lata, należą nie tylko do najbardziej trwałych, są też prestiżowe, efektowne i bezpretensjonalne. Można powiedzieć, że są jak najbardziej na swoim miejscu – ogród to dla kamienia bardzo naturalne otoczenie. Dlatego moja motywacja, by mieć w swoim ogrodzie ścieżkę z kamienia była bardzo silna.
Jaki kamień na ścieżkę ogrodową?
Ogrodowa ścieżka, którą chciałam wykonać z kamienia prowadzi od furtki do tarasu. W sezonie korzystamy z niej wielokrotnie w ciągu dnia. Dlatego też wiedziałam, że powinna być wykonana z solidnego materiału. Najbardziej odpowiada mi stosowanie kamieni rodzimych – to materiały, doskonale harmonizujące z miejscem, w którym powstały, zrośnięte z polskim krajobrazem. Cechą szczególną kamienia jest możliwość uzyskania elementów o dużych rozmiarach. Moi przyjaciele namawiali mnie na płyty granitowe, z porfiru, sjenitu lub bazaltowe. Są niezwykle trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne czy korozję biologiczną. To wszystko było dla mnie także ważne, chciałam bowiem, by poruszanie się po ścieżce było wygodne. Nie było jednak potrzeby wykonania ścieżki z tych materiałów. Miejsce, w którym miała być ułożona nie jest szczególnie narażone na różne obciążenia.
Wapień na ścieżce
Zamiast granitu, sjenitu czy łupka wybrałam materiał bardziej przyjazny i nieco tańszy. Zdecydowałam się na twardy wapień, pochodzący z Gór Świętokrzyskich. Ważnym argumentem poza pochodzeniem była dla mnie jego kolorystyka oraz łupana faktura. Jasny wapień doskonale pasował do miejsca. Ścieżka, którą chciałam nim wykończyć biegnie od strony bocznej elewacji domu i od ogrodzenia oddziela ją jedynie pas drzew oraz krzewów. To miejsce nieco mroczne, jasny wapień doskonale rozbija ciemności i dodaje temu zakątkowi światła. Odpowiadał mi także ze względu na formę – nieregularne płyty kamienne mają w sobie duży ładunek naturalności. Elementy są duże i bez kłopotu można stanąć na nich dwiema stopami, co jest bardzo wygodne. Ze względów praktycznych istotna była także ich grubość. Płyty kamienne na trakty ogrodowe nie powinny być cieńsze niż 5-6 cm. Doradzam, by każdą wybraną płytkę dokładnie obejrzeć, mamy wówczas gwarancję, że nie dostaniemy materiału np. z pęknięciami.
Ścieżka kamienna – wykonanie
By ścieżka była wygodna i służyła nam przez lata, pamiętajmy, że płyty kamienne powinny być ułożone na tym samym poziomie na jakim rośnie trawa. Dlatego konieczne było usunięcie wierzchniej warstwy ziemi. Humus z powodzeniem zasilił moje rabaty. Konieczne było też wykonanie tzw. podbudowy, która zapewniła ścieżce stabilność.
Ania W.