Remont podłogi nie musi wiązać się ze zrywaniem starej posadzki. Jeśli dotychczasowy materiał podłogowy stanowi stabilne podłoże, nowe płytki można przykleić bezpośrednio na stare.
Układanie nowych płytek ceramicznych na starej okładzinie podłogowej to rozwiązanie komfortowe, oszczędzające nasz czas i wysiłek – nie trzeba bowiem wykonywać mozolnej pracy, jaką jest skuwanie starej posadzki, wynoszenie gruzu i wyrównywanie podłoża na całej powierzchni. Nowa okładzina przykryje starą, jedyne, co nas czeka, to sprawdzenie stabilności podłoża, a więc starej okładziny, i przyklejenie do niej nowej.
Trzeba jednak wiedzieć, że układanie nowych płytek ceramicznych na starych spowoduje podniesienie poziomu posadzki o grubość kleju i nowej płytki. Dobrze, jeśli poziom posadzki w tym pomieszczeniu będzie niższy niż w salonie czy innych pokojach. Gdyby jej poziom był wyższy i doszłoby do zalania łazienki, woda z łatwością przedostałaby się do pozostałych pomieszczeń, powodując znacznie większe szkody. Niższa posadzka w łazience lub zastosowanie progu uchroni przed zniszczeniami inne wnętrza.
Planując ułożenie w tym pomieszczeniu nowych płytek ceramicznych na stare, dobrze jest więc uprzednio sprawdzić, o ile podniesie się poziom posadzki. Warto to zrobić również z uwagi na drzwi wewnętrzne – może się bowiem okazać, że po ułożeniu nowej okładziny skrzydła drzwiowe będą wymagały podcięcia.
Płytki na drewnie
Nową posadzkę z płytek ceramicznych można ułożyć również na starej okładzinie drewnianej. W tym przypadku płytki ceramiczne nie powinny być jednak mocowane bezpośrednio do drewnianej podłogi. Pamiętajmy bowiem, że drewno to materiał, który „pracuje” – kurczy się, gdy w pomieszczeniu jest sucho, i rozszerza, gdy wilgotność wzrasta, jest więc mało stabilny. Płytki przymocowane bezpośrednio do posadzki drewnianej mogłyby po jakimś czasie zacząć się odspajać lub pękać. Aby ułożyć nową posadzkę z płytek ceramicznych na starej drewnianej podłodze, należy więc najpierw przymocować do niej na sztywno podkład z płyt budowlanych (np. MFP) lub ułożyć na niej np. folię budowlaną, a następnie wykonać warstwę podkładu betonowego. Dopiero do tak przygotowanej powierzchni można zamocować nowe płytki.
Beata