M jak Mrówka

Jak zaplanować instalację nawadniającą?

Jak zaplanować instalację nawadniającą?

System nawadniający to rozwiązanie, które docenią zarówno posiadacze dużych ogrodów, jak i niewielkich terenów zielonych, ograniczających się do powierzchni pokrytych murawą.

Jak zaplanować instalację nawadniającą?

W zależności od potrzeb można wykonać rozbudowaną instalację lub bardzo prosty system do niewielkich obszarów. Prace nad systemem nawadniania należy rozpocząć od stworzenia rysunku takiej instalacji. W tym celu najlepiej przygotować sobie na papierze milimetrowym plan działki w skali 1:100, gdzie 1 cm na papierze to 1 m w rzeczywistości. Na planie należy zaznaczyć obszary, które mają być automatycznie nawadniane, elementy małej architektury (altany, ławki), drzewa, krzewy oraz pozostałe elementy znajdujące się na działce na stałe. Na mapę nanieśmy również punkt poboru wody, czyli kran zewnętrzny. Kolejnym krokiem jest naniesienie na plan działki wszystkich elementów systemu nawadniania, które będą nam potrzebne. Ich dobór zależeć będzie od wielkości i kształtu nawadnianego obszaru oraz znajdującej się na nim roślinności. Rozmieszczenie zraszaczy ułatwi nam znajomość zasięgu ich działania i naniesienie tej informacji na plan za pomocą cyrkla.

Jeśli samodzielne wykonanie projektu instalacji jest zbyt skomplikowane, warto skorzystać z darmowych programów do projektowania systemów nawadniania (szukajmy ich na stronach internetowych producentów) lub zgłosić się do specjalizującej się w tej dziedzinie firmy z prośbą o projekt i wycenę instalacji.

Beata

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *