M jak Mrówka

Minisiłownia w domu – akcesoria do fitness

Minisiłownia w domu – akcesoria do fitness

Jak zorganizować sobie niewielki zestaw akcesoriów treningowych? Co przyda się najbardziej, a nie zajmie dużo miejsca i nie uszczupli znacznie domowego budżetu? Podpowiadamy, jaki zestaw do ćwiczeń będzie odpowiedni, by zadbać o formę w nowym roku.

Minisiłownia w domu

W styczniu przychodzi czas, by rozliczyć święta. Nasze ciało niejednokrotnie wymaga regeneracji, spięte plecy, bolący kręgosłup i dodatkowe kilogramy, to typowa spuścizna po grudniu. Warto zatem zebrać się w sobie i przygotować niewielką domową siłownię, która z powodzeniem zmieści się w wygodnym koszu do przechowywania, a zmobilizuje nas do ćwiczeń. Jeśli nawet nie regularnych to przynajmniej okazjonalnych – takich, które poprawią naszą kondycję i samopoczucie. Aby prawidłowo trenować w domu, warto pamiętać, że podstawową zasadą jest zbalansowane zestawienie ćwiczeń siłowych i kondycyjnych z ćwiczeniami rozciągającymi, a także zapewniającymi samodzielny masaż. Podpowiadamy zatem, jaki zestaw akcesoriów sportowych będzie optymalny, by nasz trening był efektywny, a jednocześnie przyjemny i zdrowy. Minisiłownia w domu? Jak najbardziej!

Minisiłownia w domu koniecznie z matą do ćwiczeń

Aby wyznaczyć sobie przyjemne miejsce, a jednocześnie zadbać o bezpieczeństwo i higienę treningu, należy zaopatrzyć się w matę. Najlepiej wybrać matę do jogi, ponieważ wykonana jest z dobrej jakości tworzywa, nie ślizga się, a po rozłożeniu jest płaska (brzegi nie zwijają się do środka). Mata w domowej minisiłowni sprawdzi się, ponieważ:

  • gwarantuje wygodę ćwiczeń – izoluje od podłogi, zapewnia delikatną amortyzację, nie bolą nas kolana, stopy i łokcie, w przeciwieństwie do ćwiczeń bezpośrednio na twardym podłożu,
  • zapewnia wygodę w utrzymywaniu pozycji, nie ślizgamy się, możemy bezpiecznie i stabilnie wykonywać ćwiczenia rozciągające,
  • tłumi bezpośrednie uderzenia w podłogę, co ma szczególne znaczenie przy wykonywaniu intensywnych ćwiczeń typu kardio (podskoki, trucht itp.).

Minisiłownia ze skakanką

Ten prosty i tradycyjny gadżet treningowy zapewni nam przede wszystkim efektywność i wydajność ćwiczeń. Żadne inne ćwiczenie w domowych warunkach (jeśli nie korzystamy z maszyn typu bieżnia czy trenażer) nie zapewni nam takiego efektu spalania kalorii. Skakanka nie zabiera wiele miejsca, jest niedroga (w podstawowym wariancie), a treningi z jej użyciem wpływają także na poprawę wydolności krążeniowo-oddechowej. Dlatego jest podstawą do dobrego treningu kardio. W ofercie stoisk sportowym znajdziemy wiele modeli także tych, o wzbogaconych parametrach, np. skakanka z dodatkowym obciążeniem uchwytów, podnoszącymi wydajność treningu.

Sportowa guma oporowa – „must have” w domowej siłowni

Taśma/guma do ćwiczeń zabiera bardzo niewiele miejsca, można ją łatwo zwinąć i przechowywać jak paczkę chusteczek. Ma bardzo szerokie zastosowanie treningowe i pozwala na wykorzystanie przy ćwiczeniach na różne grupy mięśni. Jej główne przeznaczenie to ćwiczenia siłowe. Może z powodzeniem zastąpić ciężarki i tradycyjny ekspander, zapewniając podobny efekt – modelowanie sylwetki, ujędrnianie i ładne kształtowanie mięśni. Warto zwrócić uwagę na kolor gumy do ćwiczeń, określa on bowiem moc – opór, jaki stawia przy rozciąganiu dana guma. Napinanie taśmy angażuje wiele grup mięśni – odpowiedni zestaw ćwiczeń z wykorzystaniem gumy zapewni dobrą pracę całego ciała.

Guma przyda się również do ćwiczeń rozciągających oraz rehabilitacyjnych. Taśmę można bowiem podczepić pod stabilny mebel lub uchwyt w mieszkaniu i wykonywać ćwiczenia w odciążeniu.

Piłka do ćwiczeń – szeroka gama ćwiczeń

To przedmiot dla tych, którzy mają więcej miejsca w domu i mogą przeznaczyć na zestaw do ćwiczeń większy kącik. Ćwiczenia z użyciem piłki gimnastycznej doskonale wzmacniają mięśnie całego ciała i usprawniają pracę narządów wewnętrznych. Dają duży efekt przy kształtowaniu i regeneracji mięśni grzbietu, są szczególnie zalecane przy problemach i bólach kręgosłupa. Piłka pozwala również na wykonywanie ćwiczeń balansujących, poprawiających zmysł równowagi. Jest zalecana do ćwiczeń relaksujących i odciążających, poprawia także ruchomość i elastyczność stawów.

Na koniec wałek masujący – roller

Bardzo popularne ostatnio urządzenie treningowe zalecane szczególnie jako element podsumowania cyklu ćwiczeń. Za jego pomocą możemy bowiem wykonać samodzielny masaż na różnych grupach mięśni. Odpowiednie rolowanie, czyli ułożenie i poruszanie się na wałku pozwala na regeneracje mięśni, rozluźnia je, niweluje spięcia i przykurcze, a przy tym poprawia krążenie i ukrwienie mięśni. Wspomaga przy tym efektywne modelowanie sylwetki.

autor tekstu: Dominika
zdjęcia: pixabay.com, AdobeStock



Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *