M jak Mrówka

Meble łazienkowe z kolorowymi frontami

Meble łazienkowe z kolorowymi frontami

Moda na białe ściany w łazience nie mija, ale coraz częściej chcemy rozbić monotonię jednolitej kolorystycznie aranżacji, stosując kolorowe akcenty. Idealnym sposobem, by ożywić łazienkę są kolorowe szafki łazienkowe.

Aranżacja łazienki w kolorze białym ma wiele zalet. Jest uniwersalna, ponadczasowa i stanowi najlepsze tło do sprzętów. Biel optycznie powiększa, dlatego użyta na dużych płaszczyznach świetnie sprawdzi się w małej łazience. Tworzy ponadto wrażenie czystości – na białych płaszczyznach żaden najmniejszy brud się nie ukryje. By jednak biała łazienka nie wydawała się zbyt laboratoryjna, wnętrze warto jednak urozmaicić lub ożywić. Wystarczy zastosować kilka kolorowych dodatków i całość zmienia swój pierwotny charakter – ze sterylnego pomieszczenia przekształca się w ciepłe wnętrze. Biel można przełamać dowolnym kolorem, z każdym bowiem komponuje się doskonale. Meble łazienkowe są tu doskonałym polem do popisu. Modne są zarówno te w soczystych, odważnych kolorach: zieleni, błękitu czy pomarańczy, jak i grafitach, zgaszonych szarościach i beżach. Producenci mebli łazienkowych coraz częściej sięgają również po metal jako materiał bazowy do wykonania konstrukcji mebla lub samych tylko frontów lub szuflad. Na topie są szczególnie lekkie konstrukcje szafek mające postać przestrzennych konsol. Wykonana z metalu konsola z nablatową lub wpuszczaną w lekki blat umywalką może być pomalowana na dowolny kolor.

Kolorowa szafka – gotowy produkt

Szafki umywalkowe i inne meble łazienkowe to dość bogaty sektor rynkowy. Bez problemu znajdziemy szafki łazienkowe wykonane z materiałów dedykowanych do łazienek. Wśród nich wyróżniają się szafki z płyt HPL – to materiał przeznaczony do pomieszczeń, w których panuje duża wilgotność powietrza. Meble wykonane z takich płyt mogą mieć rozmaitą kolorystykę. Najbardziej popularnym materiałem na łazienkowe szafki są nadal płyty MDF, ale tylko odpowiednio zabezpieczone są trwałe. Duże możliwości kolorystyczne dają laminaty, ale płyty MDF laminowane mogą rozwarstwiać się pod wpływem wilgoci. W kolorze można dostać meble MDF pokryte akrylem – akryl mocno usztywnia płytę meblową, dzięki czemu sprzęty są odporne na ścieranie, zarysowania i łatwe w czyszczeniu. Kolor w połączeniu z połyskiem, jakie daje akryl daje ciekawy efekt – to meble zazwyczaj o odważnych formach i nowoczesnym designie. Płyty MDF mogą być również fornirowane, jednak fornirowane meble łazienkowe powinny być zabezpieczone specjalnym lakierem chroniącym je przed wilgocią (np. poliuretanowym). Szafki do łazienki wykonane z naturalnego drewna wyróżniają się szlachetnym wyglądem – ze względu jednak na działanie wilgoci stosuje się raczej drewno klejone. Takie meble mogą być również fabrycznie malowane na różne kolory.

Meble łazienkowe z frontami do wyboru

Producenci sprzętów łazienkowych oferują również kolekcje szafek lub całe zestawy mebli łazienkowych dających możliwości własnej aranżacji barwnej frontów. Klienci mogą wybierać i łączyć barwy, które najlepiej pasują do ich wnętrza. Korpusy pozwalają na wymianę frontów, gdy nam się znudzą lub zechcemy odmienić naszą łazienkę. Można też samemu ułożyć sobie kompozycję kilku mebli w różnych kolorach, które ułożą barwny obraz na ścianie. Kolory można dobrać na zasadzie podobieństwa lub kontrastu.

Łazienkowa szafka vintage w nowym kolorze

Sięganie po stare meble i nadawanie im nowego życia jest dzisiaj w modzie. Stara szafka czy komódka – antyk lub z czasów PRL – przerobiona na podumywalkową nada indywidualny charakter każdej łazience. Niemal każdy egzemplarz ze względu na montaż elementów instalacyjnych wymaga jednak przeróbek samej konstrukcji, a ponadto dostosowania samego materiału do warunków podwyższonej wilgotności powietrza. Zarówno w przypadku mebli wykonanych z litego drewna, jak i fornirowanych z uwagi na ich styczność z wodą, mydłem oraz codzienne użytkowanie, konieczne jest zazwyczaj starcie starej warstwy lakieru i odpowiednie zabezpieczenie drewna. Można je przy tej okazji pomalować na dowolny kolor. Możliwości barwienia drewna są dzisiaj nieograniczone – stosuje się zarówno farby do drewna, jak i koloryzujące oleje, lakiery oraz lakierobejce.

Jakie kolory szafek do łazienki

W doborze kolorów nie ogranicza nas nic. Są jednak takie kolory, które w łazience zagrają szczególnie dobrze. Zielony to kolor bardzo odprężający, zatem w łazience, która dzisiaj ma być również pomieszczeniem relaksującym, zielone dodatki są jak najbardziej wskazane. W połączeniu z białymi płytkami powstanie zestaw pobudzający do działania, ale też tworzący tak niezbędne w tym miejscu wrażenie świeżości i kontaktu z naturą. Bardzo dobrze wkomponują się w łazienkę meble niebieskie – skojarzenie z wodą nie jest tu bez znaczenia, to również kolor podbijający efekt czystości i świeżości. Ponadto niebieski wnosi spokój i wyciszenie – w zabieganym życiu dawka błogiego relaksu, jaki da kontakt wzrokowy z niebieskimi dodatkami jest w cenie. Meble łazienkowe w ciepłych, energetyzujących kolorach pobudzą do działania – wzmocnią wrażenie gotowości do działania i żywiołowości. Na topie są ciemne meble – grafitowe ciemnoszare, brązowe – to kolory eleganckie i wnoszące do wnętrza pewien szyk. Są też dość uniwersalne pod względem stylu.

autor tekstu: Hania
zdjęcie tytułowe: AdobeStock

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *