M jak Mrówka

Drabiny we wnętrzu, czyli ozdobne i praktyczne szczeble

Drabiny we wnętrzu, czyli ozdobne i praktyczne szczeble

O wystroju wnętrza decyduje często fajny pomysł. Niekonwencjonalne rozwiązania konstrukcyjne, pomysłowe dodatki, a także nietypowe zastosowania akcesoriów służących w istocie do czegoś innego, robią „to coś”, co nadaje styl i klimat. Jednym z takich pomysłów może być wykorzystanie drabiny jako dekoracyjnego detalu.

Drabiny we wnętrzu, czyli ozdobne i praktyczne szczeble
fot. AdobeStock

Prosty kształt drabiny i regularne ażurowe szczeble to doskonała forma na zagospodarowanie pustej przestrzeni, tam gdzie nie chcemy lub z jakiś względów nie możemy pozwolić sobie na trwałą zabudowę. Jej lekki i mobilny charakter sprawia, że w każdej chwili możemy tę aranżację zamienić lub całkowicie usunąć.

Drabiny we wnętrzu w wielu wydaniach

Drabina sprawdzi się jako lekki, dekoracyjny mebel użytkowy. W zależności od typu wnętrza możemy nadać jej rolę:

  • wieszaka na ubrania i akcesoria odzieżowe,
  • kwietnika na doniczki z roślinami ozdobnymi,
  • gazetownika,
  • wspornika na oświetlenie (girlandy LED będą tu na topie),
  • wieszaka na ręczniki,
  • modernistycznej ozdoby np. w ciekawym zestawieniu kolorystycznym,
  • regału na przedmioty użytkowe.

Pojedyncze drabiny wsparte o ścianę to prosta, niezobowiązująca, a przede wszystkim tania dekoracja. Może być bowiem wykonana samodzielnie, z ozdobnych wysezonowanych fragmentów naturalnych gałęzi drzewa albo z gotowych, przygotowanych fabrycznie belek i deszczółek. Do wyposażenia wnętrza możemy wykorzystać też gotową produkcyjną drabinę remontową.

Bardzo ciekawy efekt, a też większe możliwości wykorzystania użytkowe daje drabina podwójna. Pozwala bowiem oprzeć na przeciwległych szczeblach półki lub dekoracyjne tace i w ten sposób stworzyć designerski regał.

Drabiny we wnętrzu
fot. Pinterest

Warto pomalować drabiny we wnętrzu

Ciekawe, niekonwencjonalne pomalowanie drabiny może wydobyć z niej dodatkowy ozdobny walor. Możemy zarówno nadać jej postarzałego charakteru, wykorzystując bielenie i przecieranie. Możemy też pomalować drabinę w nowoczesne zestawy kolorystyczne, malując ją np. częściowo na złoto, a częściowo na czarno. Bardzo atrakcyjnie będą wyglądać drabiny w modnych delikatnych pastelach np. miętowe czy wrzosowe, szczególnie jeśli chcemy wykorzystać je do subtelnego wnętrza jak sypialnia czy łazienka. W tym drugim warto drewnianą drabinę zaimpregnować przeciw wilgoci, będzie wtedy służyła nam dłużej i nie pojawią się na niej złuszczenia ani wykwity pleśni.

autor tekstu: Dominika
zdjęcie tytułowe: pixabay.com

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *