M jak Mrówka

Lśniące lustra

Lśniące lustra

Lutra urozmaicają wnętrza łazienek, salonów czy przedpokojów. Aby zachwycały swoim wyglądem, muszą być pozbawione tłustych plam, zacieków czy odcisków palców.

Czyste lustra są elementem dekoracyjnym, który dodaje pomieszczeniom głębi. Myjemy je za pomocą odpowiedniego preparatu – w sklepach jest ich ogromny wybór. Najwygodniejsze są te w opakowaniach ze spryskiwaczem, bo wystarczy wtedy spryskać powierzchnię szyby i wytrzeć miękką ściereczką lub papierowym ręcznikiem. Przy czyszczeniu lustra pamiętajmy o rozprowadzeniu płynu od góry do dołu i osuszaniu w odwrotnym kierunku. Tradycyjnym sposobem, najczęściej stosowanym przez nasze mamy i bacie, jest mycie luster za pomocą chłonnej ściereczki z dodatkiem płynu do naczyń. Ta technika sprawdza się, gdy lustra są mocno zabrudzone i wymagają kilkukrotnego mycia.

Lśniące lustra (fot. fotolia.com)

Możemy także umyć lustro jedynie czystą wodą. W tym celu musimy zaopatrzyć się w ściereczkę z dobrej jakości mikrofibry. Można także umyć lustro wodą z mydłem i ściereczką (lub ręcznikiem papierowym). Należy jednak uważać, by nie zalać go za bardzo wodą. Jeśli dostanie się ona pod spód, może zniszczyć szklaną taflę, w wyniku czego pojawią się na niej na skutek korozji warstwy srebra.

Kolejnym krokiem jest polerownie lustra – dzięki tej czynności pozbędziemy się smug, a szyby będą lśniły. Zapominamy o starych metodach mycia gazetą, ponieważ mogą porysować szklane tafle i je zmatowić. Natomiast dobrym sposobem jest użycie do mycia i polerowania lustra starych rajstop – struktura nylonu efektywnie usuwa smugi i nadaje szybom połysk.

Lustra bez smug

Jeśli na lustrze są brzydkie, trudne do usunięcia smugi, przygotujmy roztwór wody z octem, sokiem z cytryny lub denaturatem (w proporcji 4:1) – to skuteczny i tani sposób na czyste lustra. Wlewamy go do spryskiwacza i używamy jak zwykłego płynu do szyb. Po wypolerowaniu smugi powinny zniknąć. Plamy po kremie usuniemy ciepłą wodą z amoniakiem – łyżka amoniaku na szklankę wody. Takie mieszanki nie pachną ładnie, jednak zapach nie utrzymuje się długo i przy otwartych oknach i przeciągu po godzinie już go nie czuć.

Zaparowane lustra w łazience są kłopotliwe – nie możemy się przejrzeć i powstają brzydkie zacieki. Aby zapobiec temu zjawisku, rozetrzyjmy na powierzchni lustra kilka kropli gliceryny, a następnie starannie ją wypolerujmy. Na tak przygotowanym lustrze para nie będzie się już skraplać. Zamiast gliceryny możemy użyć kremu do golenia lub zwykłej pasty do zębów.

Asia 

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *