M jak Mrówka

Przedświąteczne porządki przed domem

Przedświąteczne porządki przed domem

To, czego nie znoszę najbardziej, to bałaganu w najbliższym otoczeniu domu. Dlatego każde przedświąteczne porządki zaczynam (i kończę) na sprzątaniu podestu wejściowego, podwórka i tarasu. Tak stało się i teraz, tylko, że tym razem prace okazały się znacznie łatwiejsze.

Przedświąteczne porządki przed domemKiedy kilka miesięcy temu nasza redakcja testowała zamiatarkę, zachwytom nad tym sprzętem nie było końca. Dałam się ponieść emocjom i ponieważ mój mąż akurat obchodził swoje ważne urodziny, zdecydowałam się na zakup tego cuda, jako może nieco prowokacyjny, ale jakże praktyczny prezent. Parę tygodni zamiatarka stała w pudle, aż w końcu doczekała się swoich pięciu minut. Mam nadzieję, że nie ostatnich.

Szczególna rola stref przejściowych

Tak architekci nazywają miejsca położone między wnętrzem domu a jego zewnętrzem, a także między częścią prywatną i publiczną. Twórca tego pojęcia – architekt i teoretyk architektury Christopher Alexander – zalicza do miejsc strefy pośredniej wszystkie elementy wejścia do domu, a więc podest wejściowy, schody, ganek, werandę. Strefą przejściową jest również taras, balkon, ale też furtka i brama. Wszystkie te miejsca mają charakter symboliczny, to tutaj odbywa się symboliczne „przejście na drugą stronę” – z publicznego, otwartego świata do prywatnej zamkniętej przestrzeni domu i odwrotnie. Projektanci będący pod wpływem teorii Alexandra zwracają uwagę, jak ważne w formie są te miejsca. Ponieważ przekraczanie tych granic zawsze wiąże się z pewnego rodzaju przeżyciem, a nawet stresem. Łagodna, przyjazna przestrzeń stref przejściowych może mieć kluczowe znaczenie dla naszego samopoczucia związanego z przekraczaniem granic domu.

Przedświąteczne porządki przed domem Przedświąteczne porządki przed domem

Musi być pozamiatane!

Wejście do domu jest więc najważniejszym miejscem przede wszystkim ze względu na to, że na jego podstawie goście budują sobie obraz naszego domostwa i szybko wyciągają wnioski na temat schludności samych gospodarzy. Staram się dbać o wygląd tej strefy nie tylko przed każdym przyjęciem i świętami, które są czasem szczególnie obfitującym w odwiedziny. Czystość i porządek w tym miejscu silnie oddziałują również na moją psychikę, a widzę, że wrażliwi są na to miejsce również członkowie naszej rodziny. Nawet jeśli w domu mam (oczywiście chwilowy!) nieład, staram się, aby na podeście i tarasie wejściowym zawsze było czysto. Kiedy wracam wymęczona pracą, widok schludnego wejścia od razu nastraja mnie optymistycznie, a jeśli jeszcze przed progiem widzę nieporządek, natychmiast rośnie we mnie złość i frustracja.

Przedświąteczne porządki przed domemZamiatarka na topie

Do przedświątecznym porządków warto wciągnąć dzieci, oczywiście przydzielając im obowiązki, którym będą w stanie podołać. Zamiatarka to super pomysł, by poszerzyć granice ich aktywności, a sobie ułatwić życie. Dla podrośniętego już dziecka „przejażdżka” łatwą do prowadzenia i lekką maszyną jest ogromną frajdą. My tym razem wykorzystałyśmy ten sprzęt do zrobienia gruntownych porządków na obu tarasach – wejściowym i ogrodowym. Okazało się, że zamiatarka doskonale sobie radzi z każdą okruszyną zarówno na powierzchniach wyłożonych płytkami ceramicznymi, jak i zbudowanych z drewna. Płaska szczotka doskonale powymiatała wszystkie zeschłe liście i wyczyściła zalegający brud w trudnodostępnych przestrzeniach pod balustradami. Na koniec pozamiatałyśmy podjazd wyłożony kostką, gdzie siłą rzeczy na bieżąco gromadzi się masę zanieczyszczeń. Wszystko gotowe do udekorowania tego miejsca świątecznymi akcentami.

Hania

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *