M jak Mrówka

Letni płyn do spryskiwaczy – tylko dobrej jakości

Letni płyn do spryskiwaczy – tylko dobrej jakości

Nie ma nic dziwnego w tym, że od czasu do czasu trzeba uzupełnić płyn do spryskiwaczy. Zazwyczaj przypomina nam się o tym, gdy nic nie pryska na szyby samochodu. Na szczęście jego brak nie umożliwia nam dalszej jazdy, więc spokojnie możemy dotrzeć do celu.

W trosce o dobrą widoczność, a co się z tym wiąże bezpieczeństwo swoje, pasażerów i innych użytkowników dróg dobrze jest jak najszybciej uzupełnić letni płyn do spryskiwaczy. Nie muszę przekonywać chyba żadnego kierowcy, że z brudnymi szybami ciężko prowadzi się samochód.

Dobry letni płyn do spryskiwaczy

Płyny do spryskiwaczy nie są drogie, czasami jesteśmy zdziwieni ich aż tak niską ceną. Jednak nie polecam kupować najtańszych płynów, ponieważ zawierają dużo mniej substancji powierzchniowo czynnych odpowiadających za skuteczność działania. Zdarza się też, że w ich składzie są szkodliwe dla zdrowia substancje, niestety też mogą uszkodzić lakier czy wycieraczki. Letnie płyny do spryskiwaczy pochodzące od nieznanych producentów to z reguły wyłącznie mocno pachnąca woda, która nie poradzi sobie z przyklejonymi owadami czy ptasimi odchodami.

Letni płyn do spryskiwaczy – tylko dobrej jakości

Zdrowy letni płyn do spryskiwaczy

Zanim kupimy płyn do spryskiwaczy, przeczytajmy etykietę. W jego składzie zawsze znajduje się alkohol. Jednak ważne jest, jaki. Alkohol natychmiast rozpuszcza niektóre zanieczyszczenia oraz obniża napięcie powierzchniowe płynu, dzięki czemu szyba szybciej jest czysta. Najczęściej jest to alkohol etylowy (etanol), dużo rzadziej alkohol metylowy (metanol) czy izopropylowy (IPA, izopropanol). Dostępne są również płyny, które mają w swoim składzie mieszaninę tych alkoholi. Dobry jakościowo letni płyn do spryskiwacze powinien mieć ok. 5% alkoholu. Pamiętajmy, że letni płyn do spryskiwaczy z metanolem jest zdrowy dla zdrowia, jeśli uzyskał certyfikaty Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji oraz Państwowego Zakładu Higieny. Co ważne, podczas jego aplikacji zachowajmy ostrożność – nałóżmy rękawice ochronne, które zabezpieczą nas przed działaniem tego alkoholu.

Letni płyn do spryskiwaczy znanej marki

Chociaż za letni płyn do spryskiwaczy znanego producenta zapłacimy trochę więcej (nie jest to jednak zbyt duży wydatek), to wbrew pozorom zaoszczędzimy. Po prostu są one bardziej wydajne, dzięki czemu dużo rzadziej uzupełniamy zbiornik na płyn. Ponadto wystarczy delikatnie spryskać szybę i kilkoma ruchami wycieraczek dokładnie ją wyczyścić. Ważną cechą markowych płynów jest to, że poza wodą, alkoholem i detergentami, które zmywają brud z szyb i reflektorów, zawierają domieszki płynów, które zdecydowanie spowalniają odparowanie alkoholu, blokowanie dysz oraz eliminują problem zamarzania płynu na szybie. Niektórych do zakupu droższych letnich płynów do spryskiwaczy może przekona to, że ładnie pachną, na przykład zieloną herbatą czy owocami.

autor tekstu: Asia
zdjęcia: pixabay.com

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *