M jak Mrówka

Rolety z materiału – jak czyścić rolety materiałowe

Jak czyścić rolety z materiału

W ramach generalnych letnich porządków umyłam okna. Jak już błyszczały, to przyszła pora na rolety. Mam materiałowe, więc w trosce o ich wygląd czyszczę je regularnie. Pracę tę przeprowadziłam w jeden z nielicznych ostatnio słonecznych dni, ponieważ właśnie wtedy najlepiej widać wszelkie zabrudzenia.

Materiałowe rolety okienne to świetny dodatek do wnętrz. Nie tylko są doskonale ochronią pomieszczenia przed nadmiernym słońce, ale odpowiednio dobrane ozdabiają je i nadają charakter. Niestety dość szybko się brudzą, a gdy zaniedbamy czyszczenie, może nawet pojawić się na nich grzyb i pleśń. Jak wyczyścić rolety z materiału?

Rolety z materiału bez kurzu

Aby rolety z materiału przez długi czas wyglądały nienagannie, należy z nich systematycznie usuwać kurz. Nie jest to trudne zadanie. Po prostu odkurzamy je za pomocą odkurzacza ustawionego na najmniejszą siłę ssania ze specjalną końcówką w kształcie szczotki. Możemy także wykorzystać klejącą rolkę do usuwania sierści z ubrań. Natomiast mechanizm lub kasetę rolety przecieramy suchą lub delikatnie wilgotną ściereczką.

Jak czyścić rolety z materiału
fot. Prakto.eu

Rolety z materiału bez plam

Większe zabrudzenia lub plamy usuwamy z rolety za pomocą wilgotnej gąbki i szmatki (np. z mikrofibry) z delikatnym detergentem. Niektórzy polecają ocet, jednak ja nie cierpię tego zapachu, więc ten domowy sposób jest dla mnie nie do przyjęcia. Nie musimy kupować jakieś specjalnego preparatu – doskonale sprawdzi się tutaj delikatne mydło lub płyn do mycia naczyń. Pamiętajmy jednak, aby nie szorować mocno rolet. Róbmy to bardzo delikatne, ponieważ większość tkanin, z których wykonane są osłony okienne tego typu, pokryte jest specjalną apreturą, która zabezpiecza materiał przed brudzeniem, płowieniem, wilgocią, a także pomaga rolecie trzymać kształt i zapobiega deformowaniu. Nie używajmy także silnych środków czyszczących, ponieważ może skutkować to pojawieniem się zacieków i odbarwić materiał. Co ważne, resztki detergentów należy usunąć czystą gąbką. Po wyczyszczeniu pozostawiamy materiał rozwinięty do całkowitego wyschnięcia – jeśli zwiniemy wilgotną roletę, możemy być pewni, że pojawi się na niej pleśń. Rolet materiałowych nie wolno prać w pralce ani prasować. Niewielkie zabrudzanie możemy usunąć także gumką do ścierania – wystarczy nią delikatnie potrzeć zanieczyszczone miejsce. Aby uniknąć niemiłych niespodzianek, to zanim przystąpimy do czyszczenia rolet, warto na materiale w niewidocznym miejscu sprawdzić, czy detergent nie odbarwi tkaniny.

Jak czyścić rolety z materiału
fot. AdobeStock

Rolety z materiału bez pleśni

Najgorsze warunki dla rolet zazwyczaj panują w kuchni i łazience. To właśnie w tych pomieszczeniach występuje nadmierna wilgotność, która może wyrządzić szkody. Zaniedbanie regularnego czyszczenie rolet kuchennych i łazienkowych może spowodować, że na przesłonach okiennych – niestety – pojawi się grzyb. Nie musimy ich od razu wyrzucać. Plamy z pleśni możemy zeszczotkować. Nie używajmy żadnych środków chemicznych, ponieważ mogłyby jedynie odbarwić tkaninę. Lepiej wykorzystać słabsze środki. Dobrze sprawdzi się mikstura z płynu do mycia naczyń, proszku do prania i ciepłej wody. Nakładamy ją na plamę i szorujemy szczoteczką – po pleśni nie powinno być śladu.

autor tekstu: Asia
zdjęcie tytułowe: AdobeStock

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *