M jak Mrówka

Jaką wannę kupić?

Jaką wannę kupić?

Wanny produkuje się dzisiaj z akrylu, emaliowanej stali, żeliwa, a nawet z drewna oraz sztucznego marmuru. Jednak najczęściej wybieramy wanny akrylowe.

Atutem wanien akrylowych jest niska cena, są dość lekkie, np. wanna o wymiarach 150 x 100 cm waży tylko 20 kg, a więc łatwo się je przenosi, przewozi i montuje. Akryl jest miły w dotyku, ma gładką i ciepłą powierzchnię. Ponieważ jego struktura jest jednolita, uszkodzenia są mało widoczne i łatwo je spolerować odpowiednią pastą. Ich zaletą jest także odporność na przebarwienia. W przeciwieństwie do wanien stalowych nie grozi im korozja. Wierzchnią warstwę tworzy termoutwardzalna farba proszkowa, która ogranicza rozprzestrzenianie się drobnoustrojów i ułatwia czyszczenie. Wanny akrylowe wytłacza się z płyt grubości 4-8 mm, akryl może być dwu- lub trójwarstwowy. Im jego warstwa jest grubsza, tym wanna jest trwalsza, ale też droższa. Najbardziej trwałe są wanny z wzmocnionymi dnem i ściankami bocznymi. Lepiej także tłumią hałas i dłużej utrzymują ciepło. Dobrym rozwiązaniem jest wanna z powłoką antybakteryjną, do której słabiej przylegają zabrudzenia. Zaletą wanien akrylowych są także różnorodne kształty. Ich wielość sprawia, że łatwo je dopasować do wnętrza. Mogą być prostokątne, narożne symetryczne i asymetryczne (lewe i prawe), a także okrągłe lub owalne – te najczęściej są wolno stojące.

Jaką wannę kupić?

Można też kupić wanny pięcio-, sześcio- czy ośmiokątne oraz w kształcie awokado. Wanny akrylowe mogą mieć różnie wyprofilowane wnętrze, dlatego nawet gdy ich kształt i wymiary są identyczne, pojemność bywa różna. Wygodzie sprzyjają wyprofilowane zagłębienia na łokcie, głowę czy środki czystości. Wanny akrylowe mogą mieć różną kolorystkę. Jednak inne niż białe – trzeba zamówić.

Zwolenników mają nadal wanny stalowe. Są cięższe od akrylowych – wanna o wymiarach 150 x 70 cm waży 30 kg. Pokrywa się je emalią odporną na uderzenia, zarysowania czy działanie detergentów. Jednak by dobrze trzymały ciepło, trzeba zamontować obudowę styropianową, która izoluje wannę także akustycznie. Wanny stalowe mają także uboższe niż akrylowe wzornictwo oraz kolorystykę – zazwyczaj są prostokątne i białe.

Marzena

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

1 komentarzSkomentuj

  • Dobre pytanie – jednakże na to tak naprawdę sami sobie odpowiadamy bo zbadaniu wnętrza pomieszczenia przeznaczonego na łazienkę. Do małej łazienki ciężko będzie wsadzić dużą wannę, dzięki czemu ludzie często decydują się na samą kabinę.
    Ostatnio sam wybrałem wannę asymetryczną, dokładniej to tą z Besco: http://wyposazenielazienek.pl/produkty/wanny
    No i jeżeli miałbym małą łazienkę to bym się na taki produkt nawet nie decydował 🙂

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *