M jak Mrówka

Dom z drewnianą oblicówką – sposoby na kolorowy dom

Dom z drewnianą oblicówką - sposoby na kolorowy dom

Norweskie wsie są wyjątkowo malownicze. To, co mnie w nich najbardziej urzekło to stare, kolorowe, drewniane domy. Jak sprawić, by nasze domy zachwycały norweską prostotą?

Drewniana oblicówka to doskonały pomysł na wykończenie elewacji domu. Nie ma ani lepszego, ani zdrowszego materiału na dom. Pamiętajmy jednak, że wymaga on częstej konserwacji, a kolor nadaje mu wyjątkowego charakteru. Aby pozostał trwały i wyglądał estetycznie, ochrońmy go farbami. Podczas ostatnich wakacji przyjrzałam się, jak robią to Norwedzy.

Dom z drewnianą oblicówką - sposoby na kolorowy dom Dom z drewnianą oblicówką - sposoby na kolorowy dom

Stare chałupy

W Norwegii wiele domów ma 200-300 lat. Były budowane z drewna, z którego nie odciągnięto żywicy, co chroni je przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych, grzybów oraz owadów. Nie ma tam opuszczonych domów – od zawsze zadbane, opalane zimą, pomimo trudnej pogody, nie były narażone na wilgoć. Nasze stare chałupy to często pozostawione bez opieki chaty łowickie czy kurpiowskie, których skorodowane elementy wymagają wymiany. Warto jednak zająć się ich konserwacją – efekt wynagrodzi nasze wysiłki. Choć najpiękniejsze są stare chałupy, malujmy nasze domy, niezależnie od okresu, w którym powstały. Na działce mojej babci jest dom z lat 80., który – choć nie wygląda jak te norweskie – odmalowany zachwyca świeżością i prostotą.

Dom z drewnianą oblicówką - sposoby na kolorowy dom Dom z drewnianą oblicówką - sposoby na kolorowy dom 

Kolorowa farba

Wybierzmy taką, która ochroni drewno przed deszczem, przemarznięciem i promieniowaniem UV. Zwróćmy uwagę na jej najważniejsze właściwości: wodoszczelność powłoki, elastyczność farby oraz paroprzepuszczalność. Następnym krokiem niech będzie wybór koloru. Norwedzy z reguły łączą dwa, nie więcej niż trzy kolory. Wiedzą, że w tej kwestii nie wolno przesadzić. Pasteloza, agresywne zielenie, róże i żółcie są im całkowicie obce. Choć malują swoje domy na różne odcienie, obraz wsi pozostaje spójny. Podążajmy za ich wyczuciem smaku. Dominujący brąz i białe akcenty – częstszy widok na naszej ziemi, widać w Norwegii niezwykle rzadko. W porównaniu z tym, co możemy zobaczyć na północy Europy, wydaje się to być banalne rozwiązanie. Choćby białe okiennice z grafitowym obramowaniem oraz wykuszem i jasnoszarą resztą elewacji tworzą śliczną całość. Estetycznie wyglądają domy, w których wszystkie elementy są w jednym kolorze. Wyjątkowo prezentuje się biała lub jasnokremowa oblicówka z ciemnoszarym dachem. Zaskakująco dobrze prezentują się domy pomalowane na czarno. Biała podmurówka oraz okna podbijają czerń, dzięki czemu całość nie przedstawia się smutno.

Dom z drewnianą oblicówką - sposoby na kolorowy dom Dom z drewnianą oblicówką - sposoby na kolorowy dom

Osoby, które wolą bardziej radosne barwy też znajdą w Norwegii inspirujące widoki. Przygaszona żółć frontu z drzwiami i oknami w kolorze przybrudzonego seledynu to słodka wariacja na temat wiejskiego domu. Żółto-brązowa elewacja z białymi oknami, brązowym obramowaniem i niebieskimi drzwiami w połączeniu z ażurowym gankiem tworzą kwintesencję norweskiego uroku.

Madga

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *