M jak Mrówka

Zlewozmywak – nowe formy, nowe zadania

Zlewozmywak – nowe formy, nowe zadania

O funkcjach zlewozmywaka i dopasowaniu do stylu kuchni decyduje m.in. jego kształt i wielkość. Dostępne są formy prostokątne, owalne, w kształcie koła czy trapezu. Z myślą o szafkach narożnych produkuje się zlewozmywaki w kształcie litery L.

Zlewozmywak – nowe formy, nowe zadania

Szerokość zlewozmywaka zależy od liczby komór – najczęściej są one jedno- i dwukomorowe. Te mniejsze sprawdzą się, gdy mamy zmywarkę i gotujemy niezbyt często dla niewielkiej rodziny. Gdy dużo gotujemy, wybierzmy większy zlewozmywak, z dodatkową przestrzenią, np. półtorakomorowy lub dwuipółkomorowy.

Komory mogą być prostokątne, kwadratowe, wielokątne (występują w zlewozmywakach narożnych) i okrągłe. Te ostatnie są najłatwiejsze w utrzymaniu czystości, gdyż nie mają kątów, w których najłatwiej zbiera się brud. Głębokość zlewozmywaka wynosi zazwyczaj około 50 cm.

Wpływ na jego wielkość ma także ociekacz, czyli wyprofilowana z takiego samego materiału pozioma płaszczyzna, na której można przechowywać mokre produkty lub naczynia, co okazuje się bardzo praktyczne, zwłaszcza jeśli blat jest wykonany z materiału wrażliwego na wilgoć. Wygodnym rozwiązaniem jest zlewozmywak wyposażony w dwa ociekacze usytuowane po jego bokach – jeden z nich może wówczas pełnić funkcję blatu odstawczego. Żłobienia na ociekaczu utrudniają gromadzenie się na nim wody.

Jeśli w szafkach mamy niewiele miejsca, warto wybrać zlewozmywak wyposażony w dodatkowe elementy. Funkcję suszarki spełni ociekacz, a blatu roboczego deska szklana lub drewniana idealnie dopasowana do wymiarów komory. Suszarkę, sitka i durszlaki zastąpi z kolei perforowana wkładka ociekowa. Ważnym elementem wyposażenia zlewu jest także zawór z sitkiem. Można też kupić zlewozmywaki z zestawem tarek (3 tarki o różnych oczkach), które układa się poziomo na zlewie. W zlewozmywak może być także wmontowany dozownik na mydło oraz stelaż na talerze czy stalowa mata, która może służyć jako podkładka pod garnek.

Ania W

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *