M jak Mrówka

Jak zrobić dywan ze sznurka bawełnianego?

Szukałam jakiegoś fajnego dywanu do pokoju syna. Obejrzeliśmy z Kacprem ofertę sklepów internetowych i portali aukcyjnych, ale nic nas szczególnie nie zainteresowało. Chociaż nie mieliśmy wygórowanych wymagań - syn chciał zielony dywan, a ja w rozsądnej cenie.

Miałam już dosyć szukania, gdy nagle znalazłam na jednym z portali aukcyjnych ofertę sprzedaży dywanu ze sznurka. Czytając opis, okazało się, że dywan ten jest własnoręcznie robiony. Wrzuciłam w wyszukiwarkę „dywan ze sznurka” i znalazłam kilkanaście dokładnych instrukcji jego wykonania, dlatego też nie będę opisywała jak szydełkować. Podjęłam więc decyzję – ja też taki zrobię:) Jako nastolatka dużo szydełkowałam, więc pomyślałam, że nie będzie to takie trudne. I nie było, jednak było czasochłonne.

Poczytałam najpierw w internecie opinie osób, które także „porwały się” na samodzielne wykonanie dywanu i były zachęcające. Wymyśliłam, że zrobię dywan składający się z kilkunastu kółek. Nie wiedziałam tylko, ile sznurka mam kupić. Postanowiłam więc, że kupię 15 motków 100-metrowych sznurka bawełnianego (potrzebny jest grubości 5 mm) w trzech odcieniach zieleni, aby nie był monotonny – najwyżej dokupię, a jak zostanie to spożytkuję np. na poszewki poduszek. Poszukałam w internecie oferty kupna sznurka – akurat wybrany przeze mnie sprzedawca oferował kilka odcieni, więc nie było żadnego problemu. Zresztą był tak miły, że jak zobaczył zamówienie na kilka odcieni zieleni, to zadzwonił i powiedział, że ma jeszcze inne, nie wystawione na aukcji. Po szydełko – rozmiar 10 – udałam się do pasmanterii, przy okazji kupiłam też druty tej samej grubości (na te poszewki).

Jak zrobić dywan ze sznurka bawełnianego? Jak zrobić dywan ze sznurka bawełnianego?

Kiedy sznurek mi dostarczono, zaczęłam od zwijania motków w kłębki, aby uniknąć jego późniejszego rozplątywania. Patrząc w komputer, bo nie umiałam na początku zrobić „magicznego kółka”, zaczęłam szydełkowanie. Nie ukrywam, że praca jest dość monotonna, ale że sznurek jest gruby, bardzo szybko widać efekty pracy. No i nie mogłam się poddać, bo syn dzielnie mi kibicował i z utęsknieniem czekał na nowy dywan. Gdy wszystkie kółka były gotowe, Kacper ułożył je na podłodze. Okazało się – co widać na zdjęciach (w rzeczywistości efekt jest o wiele lepszy) – że muszę jeszcze zrobić kilka małych kółek. Teraz czeka mnie jeszcze zszywanie i dywan będzie gotowy.

Jak zrobić dywan ze sznurka bawełnianego? Jak zrobić dywan ze sznurka bawełnianego?

Jak zrobić dywan ze sznurka bawełnianego?Dywan z kółek nie jest najpopularniejszy, najczęściej prezentowane są modele okrągłe. Taki też zrobiłam – do salonu, jednak muszę go spruć, ponieważ w którymś momencie dobrałam za dużo oczek i „faluje”, co nie wygląda dobrze. Dywan leżał na podłodze tydzień, więc mogę potwierdzić opinie użytkowników dywanów: są ciepłe, można prać je w pralce i miękkie. Najfajniejsze jest to, że dywan może być w kolorach takich jakich chcemy, wielkości jaka nam odpowiada i oczywiście, że możemy wykonać do samodzielnie. 

Jak mówiłam znajomym, że będę robiła dywany, to uśmiechali się dziwnie. Jednak byli zaskoczeni, jak zobaczyli efekty pracy – nawet dostałam kilka zamówień, jednak raczej nie zdecyduję się. Po wykonaniu od nowa okrągłego dywanu, to do zestawu wykonam też poszewki na poduszki. Będą stanowiły efektowną całość. 

Asia

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *