M jak Mrówka

Jak przygotować samochód na wiosnę

Jak przygotować samochód na wiosnę

Wielu kierowcom wydaje się, że wraz z nadejściem wiosny wystarczy wymienić opony zimowe na letnie i umyć auto, by był przygotowany do następnych kilku miesięcy jazdy. Nic bardziej mylnego. Zobaczmy więc, jak zadbać o samochód, abyśmy mogli przed przykrych niespodzianek spokojnie podróżować.

Jak przygotować samochód na wiosnęPowiem szczerze, chociaż jestem kierowcą od ponad 20 lat, to nigdy sama nie wymieniałam żarówki, nie mówiąc już o wymianie koła. Jednak staram się nie dopuścić do problemów z samochodem, dlatego zawsze umawiam się na jego pozimowy przegląd z zaprzyjaźnionym mechanikiem. Oczywiście, nie wszystkie prace muszą być wykonywane przez specjalistów – wymiana wycieraczek nie powinna przysporzyć problemów (nawet ja potrafię). O pomoc w przygotowaniu samochodu do nowego sezonu można zawsze poprosić partnera. Zobaczcie, na co należy zwrócić uwagę.

Po zimie należy skontrolować zawieszenie i układ kierowniczy, gdyż „zamaskowane” w nawierzchni dziury mogły je zdefektować. Ponadto zbite bryły lodu mogły uszkodzić zawieszenie. Ważne są także tarcze czy bębny hamulców – sól drogowa, niskie temperatury wpływają niekorzystnie na ich stan. Zimą także o wiele częściej korzystamy z hamulców. Ponadto płyn hamulcowy jest podatny na pochłanianie wilgoci. Pamiętajmy, że nawet 1% wody w płynie powoduje, że znacznie spada jego temperatura wrzenia, a skuteczność hamowania zmniejsza się nawet o 15%.

Jak przygotować samochód na wiosnęO ile nie stosujemy płynów całorocznych, to właśnie teraz, wiosną, powinniśmy wymienić je na sezonowe. Podstawą jest wymiana płynu spryskiwacza na letni – po pierwsze jest tańszy, a po drugie lepiej sprawdza się w wysokich temperaturach. Zadbajmy również o olej silnikowy, płyn chłodniczy oraz olej do układu wspomagania. Jest to dobra okazja do montażu nowych filtrów powietrza. Pewne jest też, że niebawem będziemy coraz częściej korzystać z klimatyzacji. Zanim zaczną się wysokie temperatury, sprawdźmy, czy filtr kabiny jest czysty. Jeśli nie, koniecznie trzeba go wymienić. Serwisowania wymaga też cały układ klimatyzacji. Możliwe, że potrzebne będzie uzupełnienie czynnika bądź dezynfekcja

Istotne jest także, aby sprawdzić stan akumulatora. Częste niedoładowywanie tego elementu w skutek pokonywania krótkich tras w czasie niskich temperatur może wpłynąć niekorzystnie na jego stan techniczny. Przyjrzymy się również wycieraczkom. W czasie zimy pracują one intensywnie. Co więcej, zdarza się, że przymarzają do szyby, co przy ich włączeniu może skutkować uszkodzeniem. 

Zwróćmy uwagę na gumowe elementy, np. uszczelki, które mogły popękać – w razie potrzeby wymieńmy je. Nie zapomnijmy o żarówkach – sprawdźmy wszystkie. To też dobra okazja na skontrolowanie ustawienia świateł.

Asia

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *