M jak Mrówka

Okna po zimie – nie tylko mycie

Okna po zimie – nie tylko mycie

Mycie okien na wiosnę to konieczność – pierwsze ostre promienie słońca wyraźnie pokazują wszystkie zabrudzenia. Wiosenne mycie okien to doskonała okazja, by przyjrzeć się im dokładnie i usunąć powstałe zimą usterki.

Konserwacja i pielęgnacja okien należą do zabiegów, które pozwolą na utrzymanie ich w dobrej kondycji. Staram się systematycznie o nie dbać, bo dzięki temu okna, których zakup nie był małym wydatkiem, nie będą wymagały wymiany przez lata. Szczególnie po zimie konieczne jest umycie okien i dokonanie ich przeglądu – gdy na dworze panują duże wahania temperatury, wilgoć i mróz, rośnie ilość okiennych defektów. Jak należy myć okna i na co zwrócić uwagę, by utrzymać je w dobrym stanie?

Okna po zimie – nie tylko mycie Okna po zimie – nie tylko mycie

Okna po zimie – nie tylko mycieMycie okien po zimie

Na umycie okien najlepiej wybrać bezchmurny, ale niezbyt słoneczny dzień, gdy temperatura powietrza jest dodatnia – pamiętajmy, że mycie okien podczas mrozów może powodować uszkodzenia szyb. Z kolei nadmiar promieni słonecznych sprawia, że woda zbyt szybko wysycha, co może prowadzić do pozostawienia na szkle smug i niepotrzebnie przedłuża ich mycie. Zanim przystąpię do mycia, zawsze zdejmuję biżuterię, nie tylko dlatego, że mi jej szkoda, ale też można nią zarysować szybę. Największe zabrudzenia usuwam ciepłą wodą z dodatkiem detergentów, używając miękkiej ściereczki. Polecana jest też ircha. Wodę ściągam za pomocą ściągaczki. Kolejny etap to mycie za pomocą płynów w spryskiwaczu – są naprawdę dobre! Do polerowania używam ręczników papierowych, ale z doświadczenia wiem, że sprawdzi się też gazeta codzienna, której papier jest stosunkowo miękki. To rozwiązanie idealne dla ekologów. Mycie okien powtarzam co najmniej jeszcze dwa razy w roku: latem i jesienią, ale kiedy mieszkałam przy bardzo ruchliwej ulicy, konieczne było nawet co miesiąc.

Okna po zimie – nie tylko mycie Okna po zimie – nie tylko mycie
Okna po zimie – nie tylko mycie Okna po zimie – nie tylko mycie

Konserwacja okien po zimie

Mycie okien to dopiero etap wstępny, który należy do mnie, później zadania przejmuje mój mąż. Uważnie sprawdza wszystkie okna. Jeśli jesienią nie nasmarował zawiasów i okuć, robi to na wiosnę. Najczęściej używa do tego wazeliny technicznej, ale czasami sięga też po smary na bazie silikonu. Zawierają rozpuszczalnik, który odparowuje, co sprawia, że kurz nie przykleja się do zawiasów. Tym samym preparatem przeciera także uszczelki. Zawsze najwięcej uwagi poświęca tym w dole ramy – są one najbardziej narażone na zniszczenia i zabrudzenia. Jeśli okno ciężko się zamyka lub otwiera, trzeba koniecznie wyregulować okucia okienne – w dolnym i górnym zawiasie.

Ania

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *