M jak Mrówka

Motyw roweru we wnętrzach

Motyw roweru we wnętrzach

Zazwyczaj z zagranicznych podróży wracam z głową pełną inspiracji dotyczących wystroju, architektury, zagospodarowania miejskiej przestrzeni i ogólnie szeroko pojętego lifestyle’u. Z podróży do Holandii przywiozłam pomysł na wykorzystanie roweru w wystroju wnętrz. Proste, a jakie efektowne!

Motyw roweru we wnętrzachWszystko zaczęło się w Maastricht, małym holenderskim studenckim miasteczku. Odwiedziłam je w zeszłym roku. Nie przesadzę, jeśli powiem, że rowery były wszędzie. Stanowiły główny środek lokomocji, podstawkę na rośliny, stały w mieszkaniach studenckich, zajmowały przestrzenie coworkingowe oraz zdobiły ściany. Jakiś czas później odwiedziłam bar w Mediolanie o znaczącej nazwie „La bicicletta”, gdzie rowery były głównym motywem dekoracyjnym. Po powrocie do Warszawy odwiedziłam kuzynkę mieszkającą w niedużym studiu w centrum, gdzie lekki rower holenderski był jednym z pierwszych elementów, które przykuły moją uwagę. W ten oto sposób narodziła się nowa inspiracja – rower we wnętrzu.

Gdzie, w jakich wnętrzach i w jakim celu?

To, co może kojarzyć się z motywem roweru to młodość, zdrowie, energia i szybki styl życia. Idealnie pasuje do miejskich kawalerek, ale też dużych rodzinnych mieszkań. Wspaniale komponuje się z pokojem nastolatka czy mieszkaniem młodego dorosłego w środku miasta. Jest elementem dodającym mieszkaniu indywidualizmu i nadającym charakteru – budzi też skojarzenia z ładną pogodą, relaksem, lekkim wiatrem, co podświadomie nas relaksuje. Jednak miejski pokój to nie jedyne miejsce, w którym rower dodaje charakteru. Obraz roweru świetnie nadaje się jako element dodający lekkości, tworzący sielankowy klimat w domach rodzinnych lub letniskowych. Może posłużyć jako stojak na rośliny, a nawet jako stojak pod umywalkę. Przywodzi na myśl wtedy koszyk, polne kwiaty i łąki, a całość kojarzy nam się bardziej romantycznie, błogo, a nie szybko i nowocześnie. Jak widać, za pomocą roweru możemy osiągnąć niemal każdy możliwy styl i klimat, wystarczy odpowiednio się nad tym zastanowić.

Motyw roweru we wnętrzach Motyw roweru we wnętrzach
Motyw roweru we wnętrzach Motyw roweru we wnętrzach
Pomysły na wykorzystanie motywu

Skłamałabym mówiąc, że jedyną rzeczą, która nas pociąga w rowerze jest jego funkcja. Przecież kształt koła, kolor, geometryczne wzory pełnią też walor estetyczny i bardzo przyciągają uwagę. Dlatego też artyści, malarze, czy projektanci mebli oraz wnętrz sięgnęli po ten obraz. Patrząc na ilość sposobów, w jaki można go wykorzystać, uważam to za znakomity pomysł.

Na ścianie:

Rower zawieszony na hakach przy ścianie to element całkowicie intrygujący i odciągający uwagę od mankamentów wnętrza. Nie przesadzę, jeśli powiem, że „robi pomieszczenie”. Takie rozwiązanie wykorzystane w sypialni sprawia, że nawet wykorzystując palety pod materac albo kładąc materac na ziemi, uzyskujemy wystarczający element dekoracyjny. W kuchni dodaje charakteru i animuszu. W salonie, nad stołem w jadalni, będzie fantastycznym elementem dekoracyjnym zwracającym uwagę wszystkich gości.
Decydując się na takie rozwiązanie, warto zadbać o bezpieczeństwo. Po pierwsze, rower nie powinien być zbyt ciężki. Po drugie, haki powinny być odpowiednio umieszczone i dostosowane do wagi. Nie chcemy przecież, aby dekoracja spadła nam na głowę.

Motyw roweru we wnętrzach Motyw roweru we wnętrzach
Motyw roweru we wnętrzach Motyw roweru we wnętrzach
Konstrukcyjne elementy jako elementy architektoniczne:

Ciekawym i nieco bardziej pracochłonnym rozwiązaniem jest wkomponowanie elementów roweru w elementy konstrukcyjne. Przy schodach, skosach, lub krzesłach będzie to stanowiło ciekawe i nietypowe rozwiązanie. O tyle, o ile krzesło z wykorzystaniem motywu roweru można po prostu kupić, trudniej będzie wpleść ten motyw w element zadaszenia czy barierki. W tym celu nie powinniśmy ograniczać się do własnych pomysłów, ale skonsultować to z dobrym architektem, który zadba o każdy detal.

Obraz:

Jeśli należymy do osób ceniących sobie klasykę i stronimy od ekstrawaganckich rozwiązań, zawsze możemy zastanowić się nad wykorzystaniem roweru na obrazie czy plakacie. Doda to wnętrzu luzu, wprowadzi dystans, urozmaici wystrój, a jednocześnie, gdy się znudzimy, obrazek czy plakat możemy po prostu zdjąć i zastąpić czymś innym.

Kasia

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *