M jak Mrówka

Jak odśnieżyć posesję?

Biały puch otulający nasz ogród to piękny widok. Jest jednak sporym utrudnieniem, gdy musimy wyjść z domu. Niestety w takim przypadku czeka nas odśnieżanie. Jak wykonać tę pracę?

Jak odśnieżyć posesję? Jeśli jesteśmy właścicielami domu jednorodzinnego, to do nas należy odśnieżenie posesji. W tej pracy pomogą nam narzędzia i preparaty – spowodują, że odśnieżanie przebiegnie szybko i sprawnie.

Przydatne narzędzia ręczne do odśnieżania

Do odśnieżania niewielkich powierzchni wokół domu przydadzą nam się łopaty, szufle do odgarniania śniegu, miotły oraz odkuwacze do lodu czy ręczny pług. Podczas ich zakupu najlepiej wybierać modele sztywne, trwałe i odporne na korozję, a także lekkie i zaopatrzone w wygodne dla dłoni uchwyty, abyśmy mogli z łatwością się nimi posługiwać. W sklepach jest bardzo duży wybór narzędzi ręcznych. Kupując szuflę wybierzmy model wykonany z tworzywa (najczęściej jest to z aluminium lub polipropylen) odpornego na niską temperaturę, do których nie przykleja się śnieg. Jej krawędzie powinny być łukowato wygięte ku górze i dodatkowo wzmocnione paskiem metalu, co pozwala rozbijać nimi również cienki lód.

Jak odśnieżyć posesję Jak odśnieżyć posesję

Odśnieżanie posesji – sprzęt mechaniczny

Kiedy nasza posesja jest duża lub wiek, zdrowie sprawiają, że odśnieżanie jest dla nas zbyt ciężkie, warto zaopatrzyć się w odśnieżarki z napędem elektrycznym lub spalinowym. Te do zastosowań amatorskich w przydomowych ogrodach, przypominają kosiarki. Do odśnieżania niewielkich ogrodów przydomowych wystarczą urządzenia elektryczne. Pracują one ciszej od spalinowych, są łatwiejsze i konserwacji, a także z reguły tańsze. Ich wadą jest to, że potrzebny nam będzie dostęp do gniazdka elektrycznego w odległości nie większej niż 30 metrów. Z dłuższym kablem nie tylko ciężej manewrować, ale też wraz z długością kabla spada moc naszego urządzenia.

Jeżeli nie mamy dostępu do gniazdka elektrycznego lub mamy do odśnieżania znacznie większą powierzchnię, trzeba wybrać odśnieżarkę z silnikiem spalinowym.          

Sole i granulaty

Do posypywania chodników czy podjazdów możemy użyć specjalnych preparatów. Najczęściej wykorzystuje się sól drogową, która jest niedroga i efektywna. Sprzedawana jest w poręcznych 25 kg workach. Pamiętajmy jednak, aby soli drogowej nie stosować w ogrodzie, ponieważ jest szkodliwa dla roślin. Poza tym niszczy buty (powstają nieestetyczne i trudne do usunięcia naloty), a także może przyczynić się lub przyspieszyć korozję karoserii samochodu. Używajmy ją więc z umiarem.

Innym rozwiązaniem – bardziej praktycznym, jednak droższym, jest zakup granulatu do usuwania śniegu i lodu. Jest to specjalny preparat, który wchodząc w reakcję z lodem lub śniegiem wytwarza ciepło, topiąc go. Nie zawiera on soli, dlatego nie powoduje powstawania białego, brudzącego osadu. Nie niszczy kostki brukowej i płyt chodnikowych. Jest też o wiele wydajniejszy niż sól drogowa i w przeciwieństwie do niej może być stosowany przy temperaturze dochodzącej nawet do -40°C.

Asia

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *