M jak Mrówka

Lakierowanie posadzki zimą

Lakierowanie posadzki zimą

Na wszelkie remonty decydujemy się wraz z nastaniem wiosny. Do głowy nie przychodzi nam, aby lakierować drewniane posadzki w chłodne dni, kiedy to pozbycie się nieprzyjemnego zapachu rozpuszczalnika wiąże się z wyziębieniem pomieszczeń. Jednak pracę tę możemy przeprowadzić zimą. Jak?

Lakierowanie posadzki zimą

Drewniane posadzki możemy z powodzeniem lakierować zimą. Wystarczy użyć odpowiedniego lakieru, który dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii cechuje się niedrażniącym zapachem. Najlepiej wybrać też taki, który bardzo schnie – po zastosowaniu niektórych lakierów powierzchnia jest już sucha w dotyku po około 2 godzinach. A co się z tym wiąże 3 warstwy lakieru możemy położyć w ciągu jednego dnia. Ponadto warstwa utworzona przez lakier skutecznie chroni drewniane posadzki, dzięki wyjątkowej twardości, odporności na ścieranie i zarysowania. I jeszcze jedna ważna wskazówka: abyśmy mogli polakierować posadzki zimą, wybierzmy taki lakier, który nie wymaga konieczności użycia podkładu przed jego aplikacją.

Aplikator Zrób-to-SamJak lakierować posadzki zimą – krok po kroku

Krok 1. Przed rozpoczęciem lakierowania posadzki należy dobrze wymieszać lakier. Czynność tę powtarzamy co kilka minut również podczas malowania.

Krok 2. Do prac używajmy pędzla lub wałka (stosujemy go wyłącznie do bezbarwnych lakierów) akrylowego. Jeśli do lakierowania wybraliśmy Lakier do podłóg Altax, to mamy ułatwione zadanie, gdyż jest on wyposażony w aplikator Zrób-to-Sam. Zanurzamy go w produkcie, tak aby zamoczyć wyłącznie włoski, a nie gąbkę. Aplikator przesuwamy wzdłuż słojów drewna w jednym kierunku – do siebie. Kluczem zapewniającym dobry efekt finalny jest utrzymanie odpowiedniego tempa prac oraz nakładanie równomiernej warstwy lakieru na całej powierzchni. Takie działanie sprawi, że łączenia pomiędzy kolejnymi pasami będą niewidoczne. Podczas wykonywania prac lakierniczych należy pamiętać, aby zachować jak największą czystość otoczenia.

Krok 3. Lakier nanosimy w 3 warstwach. Drugą warstwę nanosimy, gdy lakier przeschnie – jeśli wybraliśmy preparat szybkoschnący to już po około 2 godzinach. Natomiast trzecią warstwę nanosimy dopiero, gdy będziemy mogli przeszlifować drugą warstwę (minimum po 3 godzinach) – wykonujemy to drobnym papierem ściernym o gradacji 220-240. Należy zwrócić szczególną uwagę na zalecenia producenta lakieru co do czasu schnięcia i aplikacji.

Krok 4. W przypadku lakierów szybkoschnących po lakierowanej posadzce możemy już chodzić po upływie 8 godzin. Z pełną eksploatacją posadzki musimy się wstrzymać 72 godziny.

Asia

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

mjakmrowka