M jak Mrówka

Manekin krawiecki w roli dekoracji wnętrza

Manekin krawiecki w roli dekoracji wnętrza

Manekin krawiecki to jeden z podstawowych elementów wyposażenia pracowni szyjącej odzież. Z powodzeniem jednak może posłużyć jako dekoracja wnętrza.

Manekin krawiecki w roli dekoracji wnętrzaManekin to odwzorowanie korpusu człowieka, w pracowaniach krawieckich służący do przymiarek i odwieszania ubrań, w sklepach do eksponowania strojów. Manekiny krawieckie mają miękkie korpusy, pozwalające na swobodne dokonywanie przymiarek i nanoszenie poprawek na szytych ubraniach. Drewniany lub metalowy stojak ułatwia przenoszenie z miejsca na miejsce. Efektownie wykończony korpus i mobilny charakter sprawiają, że może być wykorzystany do roli unikatowej dekoracji. 

Manekiny z wysokiej półki

Twórcą najbardziej znanych, designerskich manekinów krawieckich jest Emmanuele Bossuet, założyciel studia kreatywnego EEM, którego specjalnością są unikalne i awangardowe projekty. Czarno-białe manekiny powstały we współpracy z firmą Stockman, która wypracowała sobie renomę w produkcji gadżetów wystawienniczych. Odbiorcami są najbardziej znane firmy modowe – Dior, Givenchy czy Louis Vuitton. Są to jednocześnie kolekcje bardzo limitowane. Większość z nich znalazła się już w rękach kolekcjonerów. W Polsce najbardziej znaną pracownią popularnych i unikatowych manekinów jest pracowania Krysińskich.

Manekin krawiecki w roli dekoracji wnętrza Manekin krawiecki w roli dekoracji wnętrzaManekin krawiecki w roli dekoracji wnętrza Manekin krawiecki w roli dekoracji wnętrza

Manekiny dostępne

Manekin do dekoracji wnętrza możemy kupić gotowy. Manekiny występują zarówno w wersji „roboczej” (obciągnięte szarym lub kremowym płótnem), jak i dekoracyjnej. Wykończenie manekinów ozdobnych sprowadza się do zastosowania efektownej tkaniny pokrywającej korpus. Ich twórcy w dużej mierze inspirują się m.in. designerskimi okazami.

Manekin krawiecki w roli dekoracji wnętrza Manekin krawiecki w roli dekoracji wnętrza

Manekin według własnego projektu

Unikatową dekorację zapewnimy sobie, wykańczając korpus manekina samodzielnie. Można go wystroić w koronkę, biżuterię, kwiecistą tkaninę albo przeciwnie, obciągnąć czarną lub szarą elastyczną lycrą – taka dekoracja sprawdzi się we wnętrzach bardziej minimalistycznych, stanie się też dobrym punktem wyjścia do dalszych działań dekoratorskich.

Manekin krawiecki w roli dekoracji wnętrza Manekin krawiecki w roli dekoracji wnętrza
Manekin krawiecki w roli dekoracji wnętrza Manekin krawiecki w roli dekoracji wnętrza

Hania

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *