M jak Mrówka

Jak odnowić stare drzwi drewniane

Jak odnowić stare drzwi drewniane

Stare drzwi, szczególnie drewniane, są zazwyczaj solidne, a na pewno solidniejsze od nowych, ale wyprodukowanych z materiałów drewnopochodnych. Kilka godzin pracy pozwoli wam przywrócić im ładny wygląd i usprawnić działanie.

Często po latach użytkowania drzwi wewnętrzne nie wyglądają zachwycająco jak w dniu ich zakupu. Oczywiście najłatwiej jest je wymienić na nowe, jednak wiąże się to ze sporym wydatkiem Dużo lepszym i bardziej ekonomicznym pomysłem jest malowanie drzwi. Kilka godzin pracy, a możemy uzyskać zaskakujący efekt. To też dobry moment na zmianę koloru drzwi – tym samym odmienimy również wnętrze.

Stare drzwi drewniane pod lupą

Pracę zaczynamy od skrzydła. Jeśli farba na nim się łuszczy lub jest już dosyć przybrudzona, trzeba chwycić za szlifierkę i usunąć ją. Duże płaszczyzny obrabiamy szlifierką oscylacyjną. Resztki farby z naroży można usunąć szlifierką typu delta, która ma szpiczasto zakończoną stopę. Tam, gdzie farba pokrywa elementy rzeźbione lub profilowane, lepiej jest użyć opalarki, która roztopi ją, albo zastosować preparat do usuwania powłok malarskich. Po usunięciu farby możemy przekonać się, jak prezentuje się drewno. Jeśli jest ładne, drzwi drewniane można wykończyć lakierem, jeśli nie, pozostaje ponowne malowanie farbą kryjącą do drewna.

Przed malowaniem może zajść potrzeba zaszpachlowania dziur i wgnieceń w drewnie. W sklepach budowlanych czekają specjalne szpachlówki do drewna, którymi wypełnia się dziury. Kiedy masa taka wyschnie i stwardnieje można ją szlifować. Jeśli drewno chcemy lakierować, dobierzmy szpachlówkę o barwie najbardziej do niego zbliżonej. Pod farbę kryjącą nie ma to znaczenia.

Poważnie uszkodzone skrzydło można okleić kawałkami sklejki o grubości nie większej niż 5 mm. Przed oklejaniem też trzeba je wyszlifować, aby wyrównać podłoże i zapewnić lepszą przyczepność kleju. Szczególnie ważne jest staranne docięcie fragmentów sklejki. Przed przyklejaniem trzeba je dopasować na sucho. Do mocowania sklejki należy stosować mocne kleje do drewna. Używamy kawałków drewna i ścisków stolarskich, żeby dobrze docisnąć sklejkę do skrzydła. Oklejone tym sposobem drzwi będą malowane farbą klejącą, dlatego sklejkę możemy dodatkowo przytwierdzać wkrętami do drewna. Wkręcamy je tak, żeby łby zagłębiły się w sklejce. Należy je później zaszpachlować i przeszlifować, żeby nie rzucały się w oczy.

Innym pomysłem na odnowienie drzwi jest wykończenie ich tapetą lub okleiną samoprzylepną.

Nowy zamek do drzwi drewnianych

W starym skrzydle może być uszkodzony zamek. Po pomalowaniu drzwi drewnianych warto go wymienić na nowy. Stary zamek wykręcamy jeszcze przed odnawianiem, a nowy mocujemy już po. Dobierając nowy zamek należy zwrócić uwagę, czy pasuje do grubości drzwi oraz czy jego rygiel będzie na tej samej wysokości co otwór w ościeżnicy. Nowy zamek musi mieć też otwór na trzpień klamki w tym samym miejscu co stary. Ja osobiście radzę wziąć do sklepu stary zamek i dobrać identyczny. Klamka może być dowolna, byleby pasowała do danej średnicy i długości trzpienia.

Zawiasy do drzwi drewnianych

Na koniec pozostanie jeszcze regulacja zawiasów. Po jej przeprowadzeniu skrzydło nie będzie się samo zamykać lub otwierać, będzie dobrze przylegać do ościeżnicy i nie będzie tarło o podłogę. Do regulacji służą śruby przy zawiasach. Aby podnieść drzwi drewniane o kilka milimetrów, a zawiasy są starego typu, wystarczy jak nałożymy na trzpienie cienkie podkładki pod śruby, o odpowiednio dobranej średnicy wewnętrznej.

autor tekstu: Marcin
zdjęcie otwierające: Dulux

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *