M jak Mrówka

Niskie regały – lekka forma i pomysł na podział przestrzeni

Niskie regały – lekka forma i pomysł na podział przestrzeni

Dziś we wnętrzach króluje „oddech” – przestronność, dużo światła i powietrza. Ważny jest jednak również porządek. Aby połączyć te dwie, istotne cechy, warto wyposażając wnętrza, wziąć pod uwagę lekkie formy mebli – np. niskie regały.

Meblościanki lat 70-80. ubiegłego wieku dawno odeszły już w niepamięć. Producenci mebli coraz rzadziej oferują meble do zabudowy wnętrz „pod sam sufit”, gdzie monolityczne zestawy szafek i półek, z popularnym w centralnej części barkiem, zabierają większą część pomieszczenia i wypełniają zwykle całą ścianę pokoju.

Niskie regały – lekka forma i pomysł na podział przestrzeni
fot. AdobeStock

Ponieważ jednak na gromadzone w ramach codziennego życia przedmioty (książki, dokumenty, dekoracyjne bibeloty) musi w domu znaleźć się miejsce, na rynku pojawiają się wygodne, kompaktowe, niejednokrotnie do samodzielnego montażu lekkie, niskie regały o różnej wielkości, głębokości i formie.

Niska zabudowa uszeregowanych półek, nie wyższa maksymalnie niż do ramion dorosłego człowieka, ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala uniknąć we wnętrzu efektu przytłoczenia. Optycznie pomieszczenie niezabudowane wysokimi regałami wydaje się większe, przestronniejsze i bardziej przyjazne. Jednocześnie pozwala na przyjazne korzystanie – sięganie i odkładanie przedmiotów bez taboretów czy drabinek. Łatwy dostęp pozwala również na wygodne utrzymanie czystości.

Kubiczne, kompaktowe niskie regały

To popularna i bardzo praktyczna forma oferowana dziś przez producentów mebli i akcesoriów wyposażenia wnętrz. Kompaktowy zestaw kubicznych półek, pustych lub z pudełkowymi szufladami, będzie stanowił świetne wyposażenie zarówno nowoczesnego salonu, jak i sypialni, pokoju dziecka czy gabinetu do pracy. Jest to rozwiązanie niedrogie, a pełne możliwości. W zależności od przestrzeni jaką dysponujemy możemy zaaranżować wnętrze zestawem dwóch, a nawet trzech tego typu regałów o różnej wielkości i różnym wypełnieniu półkami.

To, że tego typu regały są zwykle ażurowe, czyli nie zawierają tzw. denka – tylnej ścianki, pozwala również wykorzystać je jako element podziału przestrzeni. Za pomocą niskiego regału o ażurowym prześwicie możemy wydzielić dwie strefy np. w pokoju dziecka, czy w pokoju dziennym – kącik do pracy.

Regały industrialne o lekkiej formie

W asortymencie sklepów budowlanych znajdziemy całą grupę regałów przemysłowych proponowanych do wyposażenia garaży, pomieszczeń gospodarczych, piwnic i warsztatów. Te jednak znajdują coraz większą popularność w nowocześnie i stylowo urządzonych wnętrzach. Regały, w których wykorzystano łączenie metalu i drewna, a jednocześnie prostotę i lekką formę, świetnie nadają się do wyposażenia nowoczesnych mieszkań w stylu nawiązującym do industrialnych loftów.

Niskie regały – lekka forma i pomysł na podział przestrzeni
fot. pixabay.com

Lekkość i minimalistyczny fason to atut takiego rozwiązania. Trzeba jednak pamiętać, że zestaw półek na metalowym stelażu musi być również dość niski, by zachować charakter przyjazny i funkcjonalny.

Styliści wzorujący się na rozwiązaniach niczym prosto z fabryki bardzo chętnie projektują aranżacje, gdzie na stalowych, surowych ramach montuje się drewniane (często z drewna odzyskiwanego, spatynowanego i sękatego) półki. Takie regały mają w sobie charakter i swoistą nowoczesną siermiężność, ale jednocześnie wnoszą coś tradycyjnego.

Niskie regały na potrzeby wypełniania wnęk, skosów i miejsc trudno dostępnych

Niewielkie, 2-3-półkowe regały to świetne rozwiązanie na potrzeby wyposażenia miejsc, w których nie znajdą zastosowania inne meble użytkowe. Jeśli w naszym domach znajdują się niezagospodarowane wnęki, skosy, puste przestrzenie pod schodami to tam właśnie powinien pojawić się niewielki regał.

Jeśli nie znajdziemy na rynku gotowego, pasującego do naszych potrzeb rozwiązania możemy zamówić mebel na wymiar albo pokusić się o samodzielne wykonanie. Dostępność różnych rozwiązań montażowych, systemów łączeń, gotowych półek i elementów meblowych pozwala na bardzo kreatywne sposoby wykonania zabudowy użytkowej na kształt regału. Wiele sklepów budowlanych na działach z drewnem oferuje również dowolne przycinanie półek, blatów, belek i desek na wskazany wymiar, co pozwala nam na zbudowanie prostego regału nawet w niskim skosie.

Regały wypełniające mało dostępne dotąd przestrzenie będą dobrą alternatywą dla gotowych komód lub regałów, którymi musielibyśmy wypełnić pokój, żeby pomieścić przedmioty użytkowe. Warto zatem rozejrzeć się, czy w okresie wiosennych i letnich remontów nie przewidzieć gdzieś miejsca na niski, lekki regał tak, by odświeżyć wnętrze, dodać mu więcej wolnej przestrzeni i powietrza.

autor tekstu: Dominika
zdjęcie otwierające: AdobeStock

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *