M jak Mrówka

Jak obciąć czubek drzewa?

Jak obciąć czubek drzewa

Przycinanie drzew to niezbędna czynność, jaką wykonujemy w ogrodzie. O ile usunięcie gałęzi znajdujących się w „zasięgu ręki” nie stwarza problemów, to już do formatowania wierzchołków drzew musimy się odpowiednio przygotować i zaopatrzyć w odpowiednie narzędzia.

Przycinanie drzew wykonujemy z rożnych powodów – aby uformować koronę, pobudzić kwitnienie, odmłodzić roślinę lub usunąć chore i obumarłe gałęzie. Takie okresowe zabiegi są konieczne, gdyż  pozwolą zachować zdrowy i gęsty wygląd rośliny.  Jeśli gałęzie umiejscowione są wysoko, do ich usunięcia najlepiej użyć narzędzi na wysięgniku. Jednak zdarza się czasami, że musimy skorzystać jeszcze z drabiny. Bez względu na to, jakich narzędzi użyjemy, prace musimy wykonywać w odpowiednich warunkach. Najważniejsza zasada, do której powinniśmy się zastosować to: przycinamy wyłącznie zdrowe rośliny i z dobrym systemem korzeniowym. Nie przeprowadzajmy prac w upalny i bardzo słoneczny, a także deszczowy czy mroźny dzień.

Narzędzia na wysięgniku

Sekatory, nożyce, podkrzesywarki czy inne narzędzia umieszczone na wysięgnikach teleskopowych z regulowaną długością to duże ułatwienie w pracy ogrodnika. Umożliwiają łatwy dostęp do położonych wysoko (oddalonych nawet o 6 metrów), gęstych gałęzi drzew i krzewów bez użycia drabiny czy podnośnika. Są także pomocne podczas obcinania nisko położonych gałęzi – dzięki nim nie musimy się schylać czy kucać. Pamiętajmy, że wszystkie narzędzia, jakich używamy do cięcia muszą być ostre.

                Jak obciąć czubek drzewa Jak obciąć czubek drzewa

Bezpieczna drabina

Jeśli zamierzamy obciąć czubek drzewa, narzędzia na wysięgniku są niewystarczające. W takim przypadku musimy posłużyć się jeszcze drabiną. Najlepiej wybrać lekką i łatwą do przestawiania drabinę aluminiową. Koniecznie musi być dwustronna (czyli mieć własną podpórkę) – podczas cięcia nie będziemy musieli przystawiać jej do drzewa, unikniemy w ten sposób niespodziewanego złamania gałęzi. Wybierając drabinę zwróćmy uwagę, aby jej stopnie były chropowate, z wcięciami lub pokryte szorstkim tworzywem – zabezpieczymy się przed niebezpiecznym poślizgnięciem.

Gdy ziemia w ogrodzie jest miękka, pomocne będą specjalne płozy, które zapobiegną wbijaniu się drabiny w podłoże. Natomiast, gdy ziemia jest twarda, do nóg drabiny warto dokręcić specjalne szpice, które wbijając się w podłoże zwiększają stabilność drabiny.

Asia

 

 

 

 

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *