M jak Mrówka

Jak naoliwić skrzypiące drzwi?

Dźwięk, jaki wydają skrzypiące drzwi nie należy do najprzyjemniejszych. Poza tym jest denerwujący i irytujący. Co zrobić, aby drzwi zamykały się bezszelestnie?

fot. fotolia.comPreparaty na skrzypiące drzwi

Do naoliwienia skrzypiących drzwi możemy użyć specjalnego smaru do zawiasów, który dostępny jest w sklepach budowlano-remontowych. Zastąpić go może wazelina techniczna lub olej silikonowy, a także środki w aerozolu stosowane przez kierowców, np. popularny preparat WD-40. Do tego typu prac nadaje się także olej jadalny, margaryna, masło, a także mydło czy wosk. Jednak rozwiązanie te są krótkotrwałe, a poza tym należy pamiętać, że produkty spożywcze szybko mogą zjełczeć i zaczną nieprzyjemnie pachnieć – taki zapach jest trudny do usunięcia.

Smarowanie drzwi

Zawiasy najlepiej nasmarować, gdy skrzydło drzwi jest uniesione. Aby nie przytrzymywać ich podczas smarowania (co utrudnia pracę), możemy podłożyć pod skrzydło drzwi listewkę. Uważajmy, aby nie zdjąć skrzydła z zawiasów, ponieważ ich ponowne zamontowanie jest dość trudne. Podczas naoliwiania zawiasów, dobrze jest podłogę pod drzwiami zabezpieczyć folią. Smar nanosimy najpierw na górny zawias. Podłóżmy pod niego szmatkę lub papierowy ręcznik, na który będzie spływał smar. Im smar jest rzadszy, tym więcej może go spłynąć. Na koniec usuwamy nadmiar smaru i wsuwamy skrzydło drzwi na miejsce. Te same czynności powtarzamy przy dolnym zawiasie. Po usunięciu listewki i wsunięciu skrzydła drzwi na miejsce kilka razy otwieramy i zamykamy drzwi, aby rozprowadzić smar po całym zawiasie. 

Drzwi możemy także naoliwić nie zdejmując ich, ale do tej pracy najlepiej użyć preparatu w aerozolu, takie środki znacznie lepiej wnikają w szczeliny, wypierają wilgoć, a po odparowaniu tworzą cienką warstwę smarującą. Dołączone do preparatu specjalne rureczki pozwalają na precyzyjne zaaplikowanie środka w przestrzeń zawiasu.

Asia

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

1 komentarzSkomentuj

  • W moim mieszkaniu to był spory problem, bo drzwi stare z PRLu i zawiasy także. Więc dość często skrzypiało. Ratowałem się domowym patentem na smalec, ale bardzo szybko się okazało, że to na chwilę pomaga. Teraz używam takiego smaru https://muntech24.pl/pl/c/Smary-SVITOL/256 i zero problemow. Smaruję raz na kwartał i zawiasy ani pisną 😉

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *