M jak Mrówka

Moskitiery – ochrona przed owadami

Moskitiery – ochrona przed owadami

Komary, meszki, osy, muszki owocówki lub zwykłe muchy. Nie lubimy tych intruzów, więc lepiej niech trzymają się z daleka. Aby nie dostawały się do domów i mieszkań, w oknach trzeba zamocować moskitiery.

Moskitiery – ochrona przed owadamiSzybciutko, dla przypomnienia – moskitiera to siatka o drobnych oczkach, która umożliwia przepływ powietrza przez otwarte okno, a przy tym nie wpuszcza do środka insektów. Moskitiery mają antracytowy kolor, żeby jak najmniej zasłaniały widok. Ta barwa jest dla naszych oczu prawie niewidoczna i ułatwia swobodne patrzenie przez okno.

Moskitiery na rzep

Najlepszym pomysłem są moskitiery mocowane do okna na rzep. W każdej chwili można je wtedy zdemontować – przecież nie są potrzebne w ciągu całego roku, a jedynie w miesiącach letnich.

Przed zamocowaniem takich siatek, ościeżnice trzeba przemyć płynem do mycia okien, aby usunąć z nich tłuszcz i inne zabrudzenia. Następnie po obwodzie ramy okna lub drzwi balkonowych, we wrębie od strony pomieszczenia nakleja się taśmę rzepową. Jest ona samoprzylepna. Taśma taka znajduje się w komplecie z moskitierą i jest na tyle cienka, że nie będzie przeszkadzała w szczelnym zamykaniu okna.

Moskitierę trzeba przeważnie dociąć na wymiar okna. Następnie przykłada się ją do taśmy rzepowej, zaczynając od górnego naroża i starannie dociska. W razie potrzeby siatkę można odczepić. Kilka razy w sezonie warto ją choćby wyprać.

Moskitiery w ramach

Innym produktem są moskitiery w ramach. Mocuje się je do ościeżnic za pośrednictwem zawiasów. Ramy są aluminiowe, ale mimo to łatwe do cięcia. Potrzebna będzie jednak piła do metalu. Można je więc skracać, aby dostosować do rozmiarów okna. Po docięciu scala się elementy ramki, korzystając z łączników kątowych znajdujących się w komplecie. Na wymiar docina się też siatkę. Moskitierę układa się na ramce i wciska w gumową uszczelkę tak, aby siatka zakleszczyła się między nią a ramką.

Teraz przychodzi czas, żeby zamocować ramkę do ościeżnicy. Potrzebne będą zawiasy. Są one połączone z uchwytami, które musicie zahaczyć o ościeżnicę i dokręcić śrubę stabilizującą. Nie przedziurawicie tym samym ościeżnicy. Pilnujcie jedynie, żeby uchwyty z zawiasami były na tej samej wysokości co zawiasy ramki. Po założeniu ramki na zawiasy trzeba je oczywiście wyregulować, dokręcając lub odkręcając śrubę regulacyjną.

Inne rozwiązania 

W sprzedaży są też rolety zewnętrzne, które w kasecie oprócz płaszcza zaciemniającego mają też nawiniętą moskitierę.

Monika

 

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *