M jak Mrówka

Zamknięcie sezonu w ogrodzie

Jesień to czas sprzątania ogrodu, ale także przygotowania roślin do zimy i następnego sezonu. Najwięcej pracy mam w październiku.

fot. Marek Zakrzewski

Przede wszystkim staram się dobrze przygotować trawnik do zimy. Szerzej pisałem o tym niedawno („Jak pielęgnować trawnik jesienią?”) , teraz tylko wspomnę, że co kilka dni usuwam liście z trawnika, by nie zasłaniały dopływu słońca i nie gniły. Wciągam je do kosza kosiarki, używam odkurzacza (działa tylko, gdy liście są suche) lub grabię je i wynoszę na kompost.

Czy coś przycinam? Jesienią nie wyciągam zbyt często sekatora, bo generalnie nie jest to czas cięcia roślin ozdobnych. Nie mam krzewów malin, jeżyn i porzeczek, które wymagają wówczas mocnego cięcia. Ot, skracam jedynie przekwitnięte pędy róż parkowych, by nie wytwarzały owoców i nie osłabiały się przed zimą. Wycinam zaschnięte pędy niektórych bylin, które nie wyglądają zbyt efektownie i raczej nie będą ozdobą ogrodu zimą, np. nachyłków i orlików. Wycinam też pędy roślin jednorocznych, ale wcześniej zbieram niektóre nasienniki, pozostawiając kilka, by roślina miała szansę sama się wysiać. W październiku na resztkach wolnego miejsca na rabatach wysiewam także nasiona jednorocznych roślin zimotrwałych, które chciałbym mieć, np. chabrów, czarnuszki i nagietków.

Oczywiście każdej jesieni coś sadzę, szczególnie rośliny odporne na mróz, ale w tym roku jedynie na obrzeżach trawnika dosadzę grupy cebul szafirków, krokusów (sadzę je wcześnie, bo pod koniec sierpnia) i czosnków. Chętnie zabieram się też do przesadzania. Roślin iglastych i zimozielonych raczej nie ruszam, bo je lepiej przesadzać pod koniec lata, więc skupiam się tylko na młodych liściastych.

Uważam, że jedną z ważniejszych prac, które należy wykonać jesienią, jest przygotowanie gleby pod przyszłe nasadzenia. Dlaczego jest to takie istotne? Przekopanie rabaty na zimę z obornikiem  i pozostawienie gleby w ostrej skibie polepsza jej strukturę i spulchnia ją. W ten sposób pozbywamy się także znacznej części szkodników i nasion chwastów. Uważam, że nadrzędnym celem ogrodnika powinno być posiadanie w ogrodzie jak najlepszej i najzdrowszej gleby uzyskanej środkami naturalnymi bez konieczności korzystania z chemii.

U zarania zimy pozostaje jeszcze osłonięcie roślin wrażliwych, ale to temat wart osobnego wpisu. 

Marek

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *