M jak Mrówka

Ogrodzenie z klinkieru

Ogrodzenie z klinkieru

Wyznaczenia granicy przestrzeni, jaką jest posesja domu, buduje w nas poczucie bezpieczeństwa i prywatności. W tej roli bardzo dobrze sprawdzi się ogrodzeni wykonane z klinkieru.

Ogrodzenie z klinkieru prezentuje się solidnie i sprawia, że posesja nabiera dostojnego charakteru. Klinkier jest materiałem uniwersalnym, bardzo dobrze współgra z różnymi elementami wykończeniowymi. Ogrodzenie z tego materiału sprawdzi się więc nie tylko w przypadku domów wykończonych ceramicznymi cegłami czy płytkami. Będzie się komponować również z drewnem, metalem, szkłem czy betonem. Naturalny charakter klinkieru podkreśli dodatkowo oprawa z zieleni w postaci posadzonych na działce drzew i krzewów.

Ogrodzenie z klinkieru

Ogrodzenie pełne czy ażurowe

Ogrodzenie z klinkieru można wykonać jako pełne lub ażurowe. Ogrodzenie pełne, zapewniające domownikom większą prywatność, muruje się zwykle w całości z cegieł klinkierowych. To dobre rozwiązanie na dużą działkę lub gdy chcemy się odgrodzić od ciekawskich spojrzeń czy hałaśliwej okolicy – wówczas pełny mur będzie stanowił najlepsze zabezpieczenie przed wzrokiem sąsiadów lub przechodniów i stanie się barierą dla dochodzących z okolicy uciążliwych dźwięków. Decydując się na masywne ogrodzenie pełne, warto wybierać jaśniejsze odcienie cegieł. Sprawią one, że murowane przesłony staną się lżejsze w odbiorze. Ciemniejsze cegły można też przełamać fugą w jasnym odcieniu. W przypadku ogrodzeń ażurowych z klinkieru wykonuje się najczęściej podmurówki oraz słupy, między którymi mocuje się metalowe bądź drewniane przęsła ogrodzeniowe.

Klinkierowe elementy sprawią, że zyskają one solidną i efektowną oprawę. Na ażurowe ogrodzenia najlepiej zdecydować się, gdy chcemy otworzyć posesję na otoczenie, podkreślić elewację domu czy zaprezentować zadbany ogród. Aby zagwarantować sobie odrobinę intymności, ażurowe ogrodzenie klinkierowe można zastosować od strony elewacji frontowej, a przed elewacjami bocznymi oraz tylną, gdzie najczęściej lokalizuje się miejsca wypoczynku na świeżym powietrzu, zastosować pełne ogrodzenie z klinkieru.

Wskazówki wykonawcze

Budowa ogrodzenia z klinkieru wymaga wykonania solidnego i dosyć głębokiego fundamentu, zwłaszcza jeśli ma być ono posadowione na gruntach wysadzinowych, czyli zwiększających swą objętość pod wpływem zamarzającej wody. Wówczas zaleca się wykonanie fundamentu poniżej punktu przemarzania, który w zależności od rejonu kraju wynosi od 80 do 140 cm. Przed przystąpieniem do murowania cegieł na fundamencie należy wykonać izolację poziomą z pasów papy lub masy bitumicznej. Zapobiegnie ona erozji ogrodzenia spowodowanej pochodzącą z gruntu wilgocią. Zaleca się także wymieszanie cegieł z różnych palet – zapobiegniemy w ten sposób powstawaniu wyraźnych różnic odcieni na powierzchni ogrodzenia.  

Czyste ogrodzenie

Gdy ogrodzenie wykonane z klinkieru będzie sąsiadować z ruchliwą ulicą, do jego budowy warto wybrać cegły o gładkiej powierzchni, które są szczególnie odporne na zabrudzenia. Nawet jeśli osiądą na nich zanieczyszczenia, łatwo je usunąć z powierzchni ogrodzenia, myjąc je wodą. Trwalszych zabrudzeń czy nieestetycznych wykwitów możemy się pozbyć, stosując specjalne preparaty do czyszczenia powierzchni klinkierowych. Usuwają one także grzyby i pleśnie, przywracając oryginalny kolor i strukturę klinkieru. Regularnie używane ograniczają też zdolność do szybkiego odtwarzania się wykwitów. Chociaż cegły klinkierowe z uwagi na niewielką nasiąkliwość nie wymagają impregnowania, taka konserwacja ogrodzenia może być wskazana, gdy jest ono szczególnie narażone na zabrudzenia. Preparat zabezpieczający uszczelni tez strukturę spoin, zapobiegając wnikaniu w nie wody.

Beata

 

 

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

1 komentarzSkomentuj

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *