Kupno elektronarzędzi jest sporym wydatkiem. Jednak zazwyczaj nie jest to zakup jednorazowy i narzędzia posłużą nam przez wiele lat. Pod warunkiem oczywiście, że będziemy o nie odpowiednio dbać.
Mój mąż – a ma sporo elektronarzędzi – twierdzi, że tutaj nie należy oszczędzać. Ja, ogólnie rozumiem i zgadzam się z tym stwierdzeniem, bo widzę, że o nie dba, dzięki czemu niektóre służą mu (a także naszym znajomym) już kilkanaście lat. Jeśli więc chcemy, aby elektronarzędzia nie psuły się, musimy nie tylko zainwestować w sprzęt od renomowanego producenta, ale również odpowiednio się z nimi obchodzić.
Podstawowe zasady
Najważniejsza zasada jest taka, aby używać elektronarzędzi wyłącznie z ich przeznaczeniem. Gdy zostaną poddane zbyt dużym obciążeniom, a nie są do tego przystosowane, to po prostu szybko ulegną zniszczeniu. Wszyscy wiemy do czego służy wiertarka, jednak niektórzy używają jej do szlifowania czy mieszania substancji. Zbyt długie inne zastosowani sprawi, że żywotność wiertarki znacznie się skróci. Ponadto różne elektronarzędzia mają różny osprzęt. Wybierajmy tylko dobrej jakości nasadki, końcówki czy tarcze. Te słabej jakości spowodują szybsze zniszczenia sprzętu. Pamiętajmy także, aby stosować końcówki robocze zgodnie z przeznaczeniem. I tak inne wiertło wybierzmy np. do drewna, a inne do betonu. Aby praca była efektywna, końcówki robocze muszą być ostre – przegrzanie urządzenia nie jest przecież wskazane. Co ważne, jeśli zajmujemy się jakąś czynnością profesjonalnie, to wybierzmy sprzęt dla profesjonalistów – ten amatorski nie posłuży nam w tym przypadku długo, gdyż narzędzia amatorskie mają nieodpowiednie parametry techniczne.
Czyste elektronarzędzia
Fachowcy zalecają, aby elektronarzędzia czyścić po każdym użyciu. W ten sposób będę one mniej podatne na uszkodzenia wynikające z zabrudzeń. Jest to szczególnie ważne, gdy pracujemy w warunkach dużego zapylenia oraz materiałami pylącymi, np. drewnem czy płytami gipsowo-kartonowymi. Pył jest wszechobecny – wnika nawet w najmniejsze szczeliny, jeśli go nie usuniemy, to może dojść do unieruchomienia narzędzia. Drobne zanieczyszczenia możemy usunąć za pomocą sprężonego powietrza. Jeśli jednak wykorzystujemy elektronarzędzia często, wygodniej jest zainwestować w sprzęt, który dostosowany jest do współpracy ze specjalnymi odkurzaczami. Systematycznie należy czyścić także otwory wentylacyjne – wykorzystujemy do tego wilgotną ściereczkę lub miękką szczoteczkę.
Nasmarowane elektronarzędzia
Aby elektronarzędzia działały poprawnie, muszą być odpowiednio nasmarowane. Zadaniem smaru jest zmniejszenie tarcia poszczególnych podzespołów. Nie trzeba nikogo chyba przekonywać, że wydłuża to żywotność narzędzi. Na rynku dostępne są specjalne preparaty czyszcząco-smarujące. Pamiętajmy, aby używać ich zgodnie z przeznaczeniem i zaleceniami producenta – wszystkie niezbędne informacje powinny znajdować się na opakowaniu środka. Jeśli nie umiemy sami nasmarować urządzenia, to aby go nie uszkodzić, udajmy się do serwisu.
Nic nie jest wieczne
Nawet jest będziemy sumiennie dbali o swoje elektronarzędzia, to z czasem niektóre podzespoły ulegną zniszczeniu, co jest naturalne. Wymieńmy je jak najszybciej, ponieważ wpływają one negatywnie na inne elementy (może doprowadzić to w konsekwencji do awarii narzędzia), a także praca urządzeniem jest mniej efektywna.
autor tekstu: Asia
zdjęcia: pixabay.com