M jak Mrówka

Sztuczne rośliny doniczkowe – dla tych, co bywają gościem w domu

Sztuczne kwiaty doniczkowe – dla tych, co bywają gościem w domu

Dom pełen kwiatów, ale bez konewki? Czemu nie? Bogata oferta sztucznych roślin doniczkowych, imitujących do złudzenia swe naturalne odpowiedniki sprawia, że bez trudu wzbogacimy aranżację naszych wnętrz, nadając im ten niepowtarzalny botaniczny walor.

Kwiaty doniczkowe nadają wnętrzu życia. Kompensują naszą tęsknotę za naturą. Roślinna zieleń wzbogaca zarówno przestrzenie wykończone w sielskim, rustykalnym stylu, jak i te niezwykle nowoczesne oraz modernistyczne. Kwiaty doniczkowe znajdują swoje uzasadnienie zarówno we wnętrzach pełnych przepychu i artystycznego nieładu, jak i w tych ascetycznych, minimalistycznych.

Ale o rośliny doniczkowe, szczególnie te egzotyczne, trzeba dbać. Niejednokrotnie, by zachowały dobrą kondycję i dekoracyjny wygląd, trzeba im również zafundować nieco bardziej wymagające zabiegi pielęgnacyjne niż tylko podlewanie – regularne nawożenie, przycinanie, a także przesadzanie.

Wielu z nas ma jednak mało osiadły tryb życia, dużo pracujemy na zewnątrz, prowadzimy życie towarzyskie, często i na długo podróżujemy, a także nie chcemy zaprzątać sobie głowy dodatkowymi obowiązkami w postaci upraw roślin doniczkowych. I nawet mimo iż czas pandemii zmienił trochę nasze zwyczaje – więcej czasu spędzamy w domach, to jednak często podróżujemy na dłużej do domów rodziców, wyjeżdżamy do domków letniskowych, a nasze mieszkania pustoszeją. Na żywe rośliny doniczkowe nie mają szans. Nic nie szkodzi, producenci sztucznych roślin przychodzą nam tu z pomocą.

Sztuczne kwiaty doniczkowe – dla tych, co bywają gościem w domu
fot. AdobeStock

Działy dekoracji wnętrz pełne są dziś niezwykle atrakcyjnych imitacji. Sztuczne rośliny pojawiają się tu zarówno w ciekawych formach, jak i w gotowych kompozycjach. Dekoracyjne doniczki, efektowne okazy, soczysta zieleń – wszystko w jednym produkcie, często w bardzo dobrej, niewysokiej cenie.

Doskonałe imitacje, pełen wachlarz odmian sztucznych roślin doniczkowych

Trzeba przyznać, że sztuka produkcji kwiatów i roślin sztucznych dopracowana jest już niemalże do perfekcji. Często trudno nam poznać, czy dany roślinny okaz to roślinna imitacja, sztuczny twór czy piękny naturalny i żywy kwiat.

Sztuczne kwiaty doniczkowe – dla tych, co bywają gościem w domu
fot. pixabay.com

Niezwykle inspirujący jest również fakt, że sztuczne rośliny nie zawężają się tylko do określonych odmian – tych najpopularniejszych, uprawianych w domu w postaci żywej. Na rynku znajdziemy zarówno niewielkie sukulenty oraz kaktusy, jak i rozłożyste rośliny liściaste (typu monstera czy fikus), a także trawy różnych odmian, czy wreszcie duże, efektowne i egzotyczne drzewa (palmy, drzewka oliwne, drzewka cytrusowe).

Precyzyjne wykonanie i wysokogatunkowe materiały sprawiają, że sztuczne kwiaty oraz rośliny nie wnoszą kojarzącego nam się z zamierzchłym trendem kiczu, ale nadają styl, klasę, a nierzadko rozmach zaproponowanej w mieszkaniu stylizacji.

Rośliny wykonane z tworzyw możemy prezentować równie ciekawie jak rośliny żywe i korzystać z podobnych rozwiązań – doniczek wysokich, wiszących, pojemników i słojów ze szkła, modnych osłonek betonowych, drewnianych, a także tak lubianych ostatnio koszy z trawy morskiej (w przypadku tych ostatnich nie ma obawy, że woda od podlewania przesączy się na zewnątrz).

Sztuczne sukulenty świetnie zaprezentujemy w grupach, ustawione gęsto i szeregowo, ciekawie odświeżą przestrzeń. Sztuczne trawy to doskonały pomysł na wypełnienie pasaży i budowanie przestrzennych granic określonych stref. We wnętrzach wysokich nie może zabraknąć roślin wiszących, które na stoiskach dekoracyjnych znajdziemy również w dużym wyborze w wersji sztucznej. Puste kąty, miejsca ciemne o niedogodnych warunkach to doskonałe fragmenty do wypełnienia dużą sztuczną rośliną, np. wspomnianą imitacją drzewa.

autor tekstu: Dominika
zdjęcie tytułowe: AdobeStock

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *