M jak Mrówka

Plamy z kawy – jak je usunąć z kanapy

Plamy z kawy – jak je usunąć z kanapy

Nie wiem jakim cudem, ale wylałam kawę na białą kanapę. Nie miałam czasu jej usunąć, ponieważ spieszyłam się do pracy, a i tak już byłam spóźniona. Postanowiłam się tym problemem zająć wieczorem, jednak wróciłam do domu z potwornym bólem głowy, więc nie pozstawiłam plamy w spokoju.

I tak zeszło kilka dni i w sumie to się do tych plam (nie były jakieś ogromne) przyzwyczaiłam. Jednak z wizytą zapowiedzieli się goście – z tych ważnych – więc postanowiłam usunąć w końcu te plamy z kawy. Zaczęłam szukać w internecie jakiegoś skutecznego sposobu i pierwsze zdania mnie załamały – plamy po kawie należy usuwać jak najszybciej! Ale nie martwcie się, te kilkudniowe też da się zlikwidować.

Plamy z kawy – jak je usunąć z kanapy

Świeże plamy kawowe

Tak jak napisałam, należy działać szybko. Jest kilka sposobów na usunięcie plam. Wystarczy przejrzeć szafki kuchenne. Skutecznym sposobem jest ocet, a właściwie mieszanina białego octu z zimną wodą w proporcji 1:3. Roztwór nakładamy na gąbkę, przyciskamy i lekko pocieramy plamę do momentu, gdy zniknie. Podobnie jak ocet działa soda oczyszczona. Nakładamy ją na wilgotną ściereczkę i pocieramy plamę. Jeśli nie mamy ani octu, ani sody, to możemy wykorzystać jajko. A tak naprawdę roztrzepane żółtko, które łączymy z kilkoma kroplami białego alkoholu oraz ciepłą wodą. I znowu gąbką pocieramy plamę aż zniknie. Następnie zaplamione miejsce przemywamy zimną wodą. Plamy z kawy możemy zlikwidować także zwykłą solą kuchenną i gorącą wodą. Wodą polewamy plamę, następnie obficie sypiemy sól. Gdy sól się wchłonie, całość spłukujemy chłodną wodą i zapieramy miejsce po plamie.

Zaschnięte plamy z kawy

Zaschnięte plamy usuwamy za pomocą silnego odplamiacza chemicznego. W tym celu należy przygotować ciepły roztwór detergentu i namaczamy nim plamę. Następnie przecieramy ją alkoholem. Pomocny może okazać się również WD-40 (polecam, to właśnie mój sposób). Spryskujemy nim plamę, następnie przecieramy powierzchnię czystą szmatką. I po problemie!

autor tekstu: Asia
zdjęcia: AdobeStock

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *