M jak Mrówka

Pędzle do malowania ścian

Efektywne malowanie ścian pędzlami

Do malowania ścian i sufitów najczęściej wybierane są wałki. Jednak nie odnowimy mieszkania bez pędzli. Ponadto jeden typ tych narzędzi to najczęściej za mało. Jak więc wybrać odpowiednie narzędzie, aby malowane ściany były efektowne.

Podstawową warsztatu malarza są pędzie. Musimy je dobrać do rodzaju ściany, m.in. faktury i powierzchni, a także rozmiaru oraz umiejscowienia malowanej powierzchni.

Efektywne malowanie ścian pędzlami Efektywne malowanie ścian pędzlami
Pędzle – małe i duże

Pędzle są niezbędne do wykańczania detali i niewielkich powierzchni. Ich wybór jest duży. Pędzle płaskie mają płasko uformowaną główkę i stosowane są do wykańczania zagłębień oraz styków ścian. Pędzle okrągłe i owalne przeznaczone są do naniesienia farby na detale architektoniczne oraz niewielkie powierzchnie. Do malowania trudno dostępnych miejsc wykorzystuje się pędzle kątowe – przypominają one pędzle płaskie, ale ich główki osadzone są pod kątem. Przydadzą się do pomalowania ściany za grzejnikami (samych grzejników zresztą też). Do dopracowania najdrobniejszych detali oraz obrysów używane są pędzle stożkowe. Natomiast ławkowce to pędzle szerokie, które wykorzystywane są często do malowania ścian z efektami dekoracyjnymi, a także do prac pomocniczych, np. nakładania gruntu czy kleju.

Efektywne malowanie ścian pędzlami Efektywne malowanie ścian pędzlami
Jaki włos

Na rynku dostępne są pędzle z naturalnym włosiem i syntetycznym. Jakie sprawdzą się podczas malowania? Z włosiem naturalnym (najczęściej końskim czy świńskim) chłoną wodę zawartą w farbach akrylowych, winylowych i lateksowych. Z tego powodu długie malowanie nimi jest niewygodne, a uzyskany efekt pozostawia wiele do życzenia – powstają rysy i nierówności. Wybierajmy je więc, jeśli malujemy farbami rozpuszczalnikowymi. Pędzle z syntetycznym włosiem – zarówno poliestrowe, jak i nylonowe – są trwałe, nie wchłaniają wody, z tego też powodu polecane są do nanoszenia farb wodorozcieńczalnych. Dzięki miękkim końcówkom ułatwiają malowanie gładkich powierzchni – pozwalają uniknąć smug i zachlapań. W doborze właściwego pędzla pomoże nam podział kolorystyczny. Te do farb wodorozcieńczalnych są oznaczone kolorem niebieskim, natomiast do farb na bazie rozpuszczalnika – kolorem czerwonym.

Efektywne malowanie ścian pędzlami Efektywne malowanie ścian pędzlami

Dobry zakup

Wybierając pędzel zwróćmy uwagę, na ukształtowanie i wykonanie włosia. Przede wszystkim musi być solidnie osadzone na główce, aby „włoski” nie pozostawały na ścianie. Drugą ważną kwestią jest sprężystość – im jest większa, tym równiejszy ślad pozostawi pędzel. Elastyczne włosie równomiernie pokrywa farbą całą powierzchnię, a przy tym pozwala zminimalizować ryzyko zachlapania innych powierzchni. Ponadto włosie musi być równe. Poza pędzlami stożkowymi jego ilość u nasady i szczytu główki powinna być taka sama, a długość wszystkich włosków zbliżona – różnica kilku milimetrów da efekt porysowanej ściany.

Asia

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *