M jak Mrówka

Dla bezpieczeństwa i wygody – antypoślizgowe maty łazienkowe

Dla bezpieczeństwa i wygody – antypoślizgowe maty łazienkowe

W łazience, szczególnie podczas kąpieli, kiedy wszędzie mokro, a powierzchnie sprzętów sanitarnych śliskie, nie trudno o wypadek. Jeśli dbamy o komfort i bezpieczeństwo w miejscach, z których korzystamy najczęściej, jak właśnie łazienka, warto wziąć pod uwagę zakup maty kąpielowej. Okazuje się, że przydaje się nie tylko dla dzieci i osób starszych.

Dla bezpieczeństwa i wygody – antypoślizgowe maty łazienkowe Dla bezpieczeństwa i wygody – antypoślizgowe maty łazienkowe

Moja znajoma zupełnie niedawno nabawiła się (uroki narciarstwa) dość poważnej kontuzji kolana. Jej sprawność została wystawiona na nie lada próbę. Jednym z miejsc, które napawało ją niepokojem była kabina prysznicowa. Każdorazowo, kiedy próbowała wejść do brodzika, a potem swobodnie się wykąpać i wyjść, miała spore obawy przed poślizgnięciem się i niekontrolowanym szarpnięciem niesprawnej nogi. Poradziłam jej, a nawet w tym pomogłam, zakup łazienkowej maty antypoślizgowej polecanej właśnie do użytku w kabinach natryskowych. Początkowo zastanawiała się, czy na pewno taka mata łazienkowa będzie praktyczna, a dodatkowo nie oszpeci jej ładnie urządzonej, nowoczesnej łazienki. Szybko okazało się, że wybór łazienkowych mat antypoślizgowych jest bardzo duży. Można znaleźć pasujące zarówno kształtem, rozmiarem, jak i dekoracyjnością. Do jej minimalistycznego wystroju wnętrza i kwadratowego brodzika kabiny natryskowej doskonale wpasowała się mata ciemnoszara o geometrycznych cięciach. Zapewniła mojej znajomej stabilność kąpieli, spokój i brak ryzyka wydłużonej rekonwalescencji.

Dla bezpieczeństwa i wygody – antypoślizgowe maty łazienkowe Dla bezpieczeństwa i wygody – antypoślizgowe maty łazienkowe Dla bezpieczeństwa i wygody – antypoślizgowe maty łazienkowe

Maty łazienkowe dobrane do funkcji i stylu

Duży wybór mat łazienkowych sprawia, że znajdują one zarówno zastosowanie funkcjonalne – poprawiają bezpieczeństwo kąpieli, jak i dekoracyjne – dodają łazience koloru, wpisują się w styl i klimat (np. marynistyczny). Maty antypoślizgowe produkowane są z materiałów nieprzyjmujących wody: PVC, TPE, kauczuku, tworzyw, które nie wchodzą też w reakcje z detergentami i zachowują trwałość na długo. Maty mają różne kształty i rozmiary, które pozwalają na umieszczenie ich w wannach owalnych i prostokątnych, jak również w brodzikach natrysków – półkolistych, trójkątnych i kwadratowych.

Dla bezpieczeństwa i wygody – antypoślizgowe maty łazienkowe Dla bezpieczeństwa i wygody – antypoślizgowe maty łazienkowe Dla bezpieczeństwa i wygody – antypoślizgowe maty łazienkowe

Zwykle ich struktura jest wypukła i ażurowa – niejednolita, co sprawia, że powierzchnia utrudnia poślizgnięcie. Jednocześnie mata jest elastyczna, przyjemna dla stóp, lekko amortyzuje i izoluje przed chłodem powierzchni wanny lub brodzika. Woda przepływa przez puste przestrzenie w macie swobodnie, nie zalegając. Większość mat dodatkowo wyposażona jest na spodniej stronie w wypustki – przyssawki, co dodatkowo wzmacnia jej stabilność.

Maty antypoślizgowe są szczególnie polecane dla osób z obniżoną sprawnością, jak i osób starszych, wszędzie tam, gdzie zachodzi ryzyko utraty równowagi ze względu na śliską powierzchnię. Maty można bowiem stosować również przed wanną i brodzikiem na kamiennej czy ceramicznej posadzce.

Dla bezpieczeństwa i wygody – antypoślizgowe maty łazienkowe Dla bezpieczeństwa i wygody – antypoślizgowe maty łazienkowe

Maty dla dzieci

Dzieci uwielbiają spędzać dużo czasu w kąpieli, łącząc ją z zabawą. Dlatego całą grupę atrakcyjnych mat antypoślizgowych do łazienek producenci oferują dla najmłodszych. Znajdziemy tu kolorowe, dekorowane w zabawne i bajkowe motywy maty do wanien oraz brodzików. Będą wśród nich również te imitujące kształtem np. rybę czy morskiego ssaka.

Tam, gdzie małe dzieci mata w wannie lub w kabinie to wręcz obowiązek, bowiem ruchliwość maluchów i dająca im małą przyczepność wielkość stópek powoduje, że są bardziej narażone na wypadek. Maty antypoślizgowe są przyjazne dla skóry, nie wywołują podrażnień. Należy jednak pamiętać o częstym ich myciu, szczególnie od spodniej strony, tak by nie doprowadzić do pojawienia się np. grzybów.

Dla bezpieczeństwa i wygody – antypoślizgowe maty łazienkowe Dla bezpieczeństwa i wygody – antypoślizgowe maty łazienkowe Dla bezpieczeństwa i wygody – antypoślizgowe maty łazienkowe

Bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem dla maluchów są minimaty kąpielowe. Zwykle oferowane w zestawach zawierających kilka małych elementów, wykonanych podobnie jak standardowe maty. Większa liczba przyssawek lub jedna duża dla każdego elementu pozwala mocno przyczepić go w dowolnym miejscu do podłoża. Elementy minimaty mają zabawne, kolorowe wzory i można rozmieszczać je niezależnie od siebie na dnie i brzegach wanny lub brodzika. Stanowią połączenie bezpieczeństwa naszej pociechy z dobrą zabawą w trakcie kąpieli.

Dominika

 

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *