M jak Mrówka

Efektowne metamorfozy drzwi

Efektowne metamorfozy drzwi

Starych drzwi – czy to wewnętrznych, czy zewnętrznych – gdy się nam znudzą lub zniszczą, nie musimy wyrzucać. Wystarczy niewielki ich lifting, a znów staną się atrakcyjne i ładne. Pokazujemy, jak go przeprowadzić.

Drzwi są ważnym elementem wystroju mieszkania i czasami, mimo że są już mocno zniszczone, to nie chcemy się ich pozbywać. Z powodzeniem możemy je odnowić w warunkach domowych. Często, aby to zrobić nie trzeba dużego nakładu pracy i kosztów, wystarczy dobry pomysł i staranne wykonanie.

Efektowne metamorfozy drzwi

Modne naklejki

Interesującym sposobem na odświeżenie wyglądu naszych drzwi jest oklejenie ich specjalną naklejką. Wybór motywów jest ogromny – od roślinnych, poprzez abstrakcję, motoryzację, muzykę, kulinaria, do zdjęć miast. Dzięki temu istnieje możliwość dostosowania wzoru do naszych oczekiwań, upodobań, a także stylu mieszkania. Naklejki na drzwi do również dobry sposób na zamaskowanie wszystkich nieestetycznych zarysowań, pęknięć oraz innych niedoskonałości. Ważną zaletą naklejek jest nie tylko łatwość ich nałożenia, ale również usunięcia. Okleina doskonale przylega do powierzchni drzwi, a po oderwaniu nie zostawia śladów kleju. Dzięki temu w dowolnym momencie możemy zmienić okleiną na nową.

Tapeta ze wzorem

Stare drzwi możemy okleić tapetą, uzyskując w ten sposób bardzo ciekawy efekt. Drzwi przygotowujemy jak do malowania. Wybierając tapetę, kupmy taką, która jest zmywalna i odporna na rozdarcia. Natomiast wzór zależy od naszej pomysłowości. Jednak jego dobór powinien być przemyślany i uzasadniony wystrojem wnętrza, aby nie sprawiał wrażenia przypadkowości, a drzwi harmonizowały z całością. Wybrany przez nas deseń może powtarzać się np. na jednej ze ścian, przesuwnych skrzydłach szafy czy współgrać z podobnym motywem na dywanie, narzucie czy lampie. Mogą to być np. motywy kwiatowe, geometryczne wzory, imitujące stal, skórę, komiksowe, czy z efektem 3D.

Indywidulana grafika

Na drzwiach możemy umieścić także nasze zdjęcie czy własnoręczny rysunek, nie będziemy mieli z tym najmniejszego problemu. Wystarczy, że zlecimy wykonanie jego wydruku na folii samoprzylepnej. Warto także taką grafikę zalaminować. Zwiększymy w ten sposób jej odporność na uszkodzenia mechaniczne, a tym samym łatwiej będzie nam ją przykleić, nie martwiąc się, że się rozerwie. Decydując się na tę opcję odnowienia drzwi, pamiętajmy, aby plik przekazywany do druku był odpowiednio wysokiej rozdzielczości.

Różnorodne materiały

Drzwi możemy odmienić, oklejając lub obijając je np. blachą ocynkowaną, dibondem, mozaiką z odpadów kolorowej pleksi, cienką wykładziną korkową, lustrem, materiałem, gazetami (należy je potem polakierować lub zafoliować dla większej trwałości). Możliwości jest dużo, a wszystko zależy od naszej pomysłowości. Do przyklejania możemy użyć odpowiednich, specjalistycznych klejów lub dwustronnie klejących folii z rolki. Pamiętajmy, aby starannie wykończyć krawędzie i boki skrzydła drzwiowego, aby nie psuły końcowego efektu.

Drzwi z szybami

Drzwi niejednokrotnie są przeszklone. Gładkie powierzchnie szyb możemy dekorować ciętą grafiką z folii samoprzylepnych według własnego pomysłu. Dostępne są różne faktury i wzory, łącznie z kolorami metalicznymi, przejrzystymi typu witraż czy na przykład imitującymi szkło oszronione. Jest to szybka i łatwa metoda na odmianę wyglądu drzwi. Jeżeli w starych drzwiach chcemy pozbyć się przeszkleń, to ciekawy efekt możemy uzyskać wstawiając obustronne lustra, szczególnie w drzwiach z małymi szybkami – mimo pozbawienia doświetlenia powstałe odbicia sprawiają, że drzwi pomieszczenia wydają się jasne i przestronne. Interesująco wygląda także wstawiona postarzała blacha.

Ważne detale

Zastanawiając się, jak odnowić drzwi, czasami wystarczy zmienić detal i zestawić go np. na zasadzie kontrastu. Na przykład nowoczesne minimalistyczne białe pełne drzwi zaskoczą nas, jeśli zmienimy im klamkę na historyczną, bardzo bogato rzeźbioną. W starych drewnianych drzwiach możemy natomiast zamontować szyld i klamkę w neonowym kolorze.

Asia

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *